News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

hvm

^
Pentru ca se elimina niste "portite".q...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

cristi5

@athosga in Ungaria SF, *PT* si AM sunt gata (si toate celelalte hartii, gen PUZ etc). Ceea ce se incearca la noi acum pe A7, s-a facut si pe A3 Ungheni-Ogra, pe Timisoara-Arad si pe aproape toate lucrarile CFR

Noi avem sau aveam un portofoliu de SFuri fara PT. SFuri despre care multi erau siguri ca "n-o sa se faca nimic". Dupa care intr-o zi vine un partid nou la putere si scoate un SF prost si vechi din sertar...

A13 din cate stiu e tot numai SF dupa care se va licita design& build.

adiarc

sa spunem ca exista si un precedent de succes...A1 - Sibiu-Boita ..presiunile de a face un SF pe bune( Horatiu ,Catalin,Api si poate altii de care nu am cunostinta )..cu foraje pe bune si vizite pt identificarea utilitatilor,cursurilor de apa,etc,etc.....sau tradus chiar intr-un SF mai bun si proiectul merge mult mai lin ca altele...deci da...se poate si ca de obicei prp criteriu de reusita este vointa decidentilor de la acel moment
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Dagda

Quote from: pasadia on February 24, 2021, 07:57:06 PM
Vad ca nu o zice nimeni, dar in link-ul de aici gasiti printre cele 3 documente unul care se cheama caiet de sarcini, COMPLETARE STUDIU DE FEZABILITATE | PROIECT TEHNIC DE EXECUTIE | ELABORARE P.A.C. AUTOSTRADA BRASOV - FAGARAS. Nu stiu daca e pus doar ca model sau ca pregatire pentru o viitoare licitatie, dar totusi... hai odata!

ps: licitație, realizare, obținere avize, licitare iarasi pentru executie, constructie... Prin 2028 poate o fi gata.


pasadia

Ai și o data la care a fost emisa hârtia asta? Am mai auzit în trecut diverse scenarii cu bucata asta și nu s-a ținut nimeni de ele. Tocmai îmi reamintesc de exemplu cum în 2016 șefii DRDP-urilor se întreceau in munca patriotică și anunțau noi realizări prin regie proprie. Că de exemplu centura Făgăraș in regim de autostrada.

PS: îmi place că e din 2003 vechiul SF. Știam că ei se judecau cu Poyry pentru in SF ceva mai recent, 2008 sau ceva de genul. Să înțeleg că pe asta l-au aruncat la gunoi deja?

Feri

Quote from: milo1981 on December 14, 2020, 09:36:59 AM


Powered by API/PUM imgur uploader

^^ pare ca varianta Racaciuni ia avans in sustinere, inclusiv de la CJC Bacau:

Quote
Consiliul Județean Bacău a transmis către CNAIR un răspuns detaliat privind soluțiile de traseu, în interiorul județului Bacău, pentru autostrada A13 Bacău – Onești – Brașov. Potrivit președintelui Valentin Ivancea, CJ a corespondat cu 16 comune din județ vizate de acest proiect, solicitând puncte de vedere pe subiect, astfel încât în răspunsul către CNAIR să degajăm varianta optimă de traseu atât sub aspect financiar, cât și al respectării rigorilor de mediu.

După o analiză amănunțită a răspunsurilor primite de la deținătorii de rețele (ex. Transelectrica, Romgaz) și din partea instituțiilor avizatoare (Agenția pentru Protecția Mediului, Apele Române, OCPI, RNP Romsilva etc) – CJ a avansat către CNAIR două propuneri de variante de traseu:

– Traseul ,,ROȘU", eficient sub aspectul angajării creditelor bugetare și a analizei cost-beneficiu (Oituz – Bogănești – Onești – Gura-Văii – Parava – Răcăciuni);

– Traseul ,,ALBASTRU", fundamentat pe considerentele de mediu și având ca obiectiv afectarea minoră a ariilor naturale protejate, dar și cât mai puține rețele de utilități de relocat (Slănic Moldova – Bârsănești – Livezi – Faraoani)

,,Din experiența pe care am avut-o cu lucrările de la șoseaua de centură a Bacăului când, ca prefect al județului, am coordonat un grup de lucru pe acest proiect de infrastructură, pot spune că dacă îți faci temele din timp vei reuși să nivelezi asperitățile birocratice ce stau, în mod obișnuit, în calea unei asemenea investiții", a declarat Ivancea.

Astfel, afirmă președintele CJ Bacău, varianta de traseu cea mai uşor de construit va fi, întotdeauna, cea cu cele mai puține rețele & utilități de relocat, situri arheologice de descărcat, exproprieri de realizat sau arii naturale de protejat. În acest context, de exemplu, traseul albastru indicat anterior este mult mai costisitor decât ruta sa alternativă, ,,roşie".
https://zdbc.ro/ivancea-propune-cnair-doua-variante-de-traseu-pentru-autostrada-a13-bacau-brasov/

SILVIUFG

Am si eu o intrebare. Data pana la care se puteau depune observatii la ANPM  Sibiu in ceea ce priveste proiectul autostrazii Sibiu-Fagaras este 15 martie 2021. Adica ieri. Cand aflam daca va fi emis acordul de mediu sau emiterea lui este respinsa sa zicem din diverse motive. Multumesc!!

dr4qul4

#1537
Mie nu-mi vine sa cred ca vor scoate A13 la Racaciuni. Parca vad ca apare o chichita si arunca varianta asta la cos.
Arata prea bine sa fie adevarat. Adica au renuntat ei sa mearga pe vale si au preferat sa taie un deal in plus?
Desi face un S destul de lung, este unul necesar care scurteaza distanta fata de ocolul pe la Adjud.
Sper sa nu-i deochi si sa vina cu o solutie decenta si la capatul dinspre brasov (macar sa o tina la Nord de Prejmer)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

@SILVIUFG: E prea mult de scris, asa ca vezi direct aici.

NGC

Astazi a fost lansata licitatia [CN1029619] "Completare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru "Autostrada Brasov - Fagaras"".

Valoare estimata: 21.387.313,82 RON fara TVA

Durata contractului: "67 luni de la Data de Incepere a Contractului (din care vor fi : 22 luni – Studiu de Fezabilitate si 3 luni – Proiectul Tehnic)"

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 12.05.2021

SILVIUFG

Nu stiu daca sa ma mai bucur. Doar poate cu actuala conducere din minister ne miscam mai cu talent aici. La Sibiu-Fagaras a fost si este o bataie de joc. Poate am mai spus, nu pot sa nu ma uit cu invidie la A7 Ploiesti-Buzau-Focsani. Contracte semnate in 2018 si in mai 2021 avem si SF si PT. Aici contract semnat in 2015 si inca nu avem acord de mediu sa putem lansa licitatia pentru executie. Nu exista emoticoane sa-mi descrie starea de revolta. Locuiesc la parter la 2 m de DN1 si imi vine sa pun bariera la intrarea in oras. Eu unul m-am saturat de cum este derulat proiectul Sibiu-Fagaras. Poate vede si Catalin, sunt convins ca mai trage cu ochiul si pe aici pe forum cand i permite timpul.

voicul

Zic ca trebuie pus aici:

BONUS PENTRU A13: STUDIUL DE FEZABILITATE PENTRU SECTORUL SIBIU-FĂGĂRAȘ A FOST ÎN SFÂRȘIT FINALIZAT.
Mai rămâne doar emiterea acordului de mediu, preconizată la sfârșitul lui aprilie. Apoi lansăm licitația pentru construirea (proiectare + execuție) acestui tronson!

https://www.facebook.com/990747367737692/posts/2453628941449520/

SILVIUFG

Acum am vazut si eu pe pagina de fb a lui Catalin. Sa fie intr-un ceas bun pentru tot Sibiu-Brasov. Parca mi-am mai revenit.  :D

survola

Brasov - Fagaras e pe A3 sau pe A13 ?  8)

Archi

Ambele, va avea dubluindicativ, la fel ca si DN7 si DN1 intre Sibiu si Sebes de exemplu