News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 5 Guests are viewing this topic.

rocklee

intre fagaras si brasov este SF facut sau actoalizat ????

pasadia

Daca se va intampla ceva pe acea bucata, banuiesc ca se va proceda la fel ca in cazul Ungheni - Campia Turzii: reactualizare a SF-ului facut de Bechtel pentru Autostrada Transilvania.



dan_c

Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru ,,Autostrada Sibiu- Făgăraş

AECOM INGENIERIA SRL– CONSITRANS SRL – SEARCH CORPORATION SRL

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/com%20presa%20semnare%20contract%20revizuire%20sf%20Autostrada%20Sibiu%20-%20Fagaras.pdf

NGC

Dupa 24 de luni de la lansarea licitatiei si dupa mai bine de 18 luni de la deschiderea ofertelor, probabil dupa o munca "istovitoare" pentru a analiza 6 oferte, CNADNR va anula in sfarsit licitatia pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Brasov-Bacau", dupa cum era de asteptat.

QuoteIn conformitate cu Master Planul General de Transport (MPGT) aprobat de Comisia Europeana, perioada de implementare a proiectului aferent "Autostrazii Brasov-Bacau" prevede inceperea/revizuirea studiului de fezabilitate in anul 2021 si inceperea lucrarilor in anul 2022-2023. Avand in vedere aspectele mentionate mai sus, Autoritatea contractanta a decis anularea procedurii de licitatie deschisa pentru atribuirea contractului de achizitie publica "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Brasov-Bacau", conform prevederilor art. 209 alin. (1) lit. c) din OUG nr. 34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si anume: "Autoritatea contractanta are obligatia de a anula aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achizitie publica in urmatoarele cazuri: [...] c) daca abateri grave de la prevederile legislative afecteaza procedura de atribuire sau daca este imposibila incheierea contractului", avand in vedere ca nu se poate asigura finantare din fonduri europene nerambursabile pentru acest proiect.

Si ca sa dam de lucru si celor care prezinta stiri ca sa se afle in treaba si sa puna paie pe foc (cazul "Domnesti"), puteti scrie ca informatia despre anulare a aparut deja pe forum, fara ca licitatia sa fie inca anulata. :lol:

steda

Cea mai vitală autostradă pentru Moldova... Cea mai puțin băgată în seamă... :(

clau

Cu ocazia asta putem renunta si la topic...  cel putin pana in 2030 :-[

Allex

^
Nu inca, ar mai fi portiunea Sibiu-Fagaras cu SF in curs de realizare... cred... sper...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dumbravaandrei

Pai daca nu e nimic de inceput din Brasov, nu cred ca se va intampla si Sibiu-Fagaras. Ar fi frumos, dar mai mult ca sigur se va renunta si la el.
Nici macar in an electoral nu e agitatie prin zona pe subiectul asta chiar dimpotriva.

pasadia

Mai intai vor anula bucata aia de 6 km din CoBra care serveste ca centura pentru Rasnov si Cristian. SF-ul pentru Sibiu - Fagaras e in curs de realizare si, intr-o mica masura, ar avea sanse sa fie realizat doar ca proiect de rezerva.

Dr in rest da, e capat de linie pentru Brasov. Pana in 2035 vor muta si liniile de productie cei din automotive, vom avea si turism in decadere plus o populatie supra-imbatrinita (deja depasim 50% pensionari, dar la modul in care se scurg tinerii de aici vom ajunge la peste 75% populatie de varsta a treia). Universitatea Transilvania si aeroportul sunt mai degraba "batai de joc" locale decat motive de a atrage populatie noua, prin urmare prognoza e clara. ;)

Io

O sa fluier in biserica: nu-mi dau seama cit e de necesara vreo largire Rasnov-Codlea, Rasnov-Zarnesti. E traseul meu  Ploiesti - Sibiu - etc. si niciodata n-am prins aglomeratie, chiar am putut sa alerg pe-acolo. Daca si oribila sosea Poiana Marului - Sercaia ar fi practicabila as alege-o fara ezitare (am facut-o o data, acum 3 ani si nu voi calca pe-acolo pina cind va fi refacuta. Complet), ar descarca si ea ceva.
In plus, cind Centura Brasov va fi completa, adica va duce ceva trafic dinspre DN1A si Est fain frumos catre Ghimbav, ma-ntreb daca variantele astea nu sint suficiente deocamdata la citi bani nefurati avem.
Nu zic ca n-as dori 4 benzi Brasov-Sibiu, departe de mine gindul, insa in experienta de sofer chiar n-am intilnit ambuteiaje ca sa mi se para o prioritate Vestul Brasovului. Estul cam da.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

pasadia

Am impresia ca vorbim despre lucruri diferite. Nu de alta dar nu vorbeam despre infrastructura interna a orasului ci despre legaturile lui cu exteriorul, argumentatia prin "ambuteiaje" e inutila si prefer argumentatia privitoare la cresterea sigurantei, iar momentele cand prinzi tu aglomeratie sunt irelevante (dar tot iti doresc sa petreci cat mai mult timp la trecerea la nivel cu CF203 intre Rasnov si Cristian). :D

cricric

Quote from: pasadia on May 23, 2016, 12:04:42 AM
Mai intai vor anula bucata aia de 6 km din CoBra care serveste ca centura pentru Rasnov si Cristian. SF-ul pentru Sibiu - Fagaras e in curs de realizare si, intr-o mica masura, ar avea sanse sa fie realizat doar ca proiect de rezerva.
Ar fi semn de prostie crasa sa se abandoneze sau sa se tina pe hold Sibiu-Fagaras, tinand cont de fail-urile care urmeaza (in special Sibiu-Pitesti) si de faptul ca suntem deja la mijlocul lui 2016.

clau

Si eu cred ca daca se renunta la SF Sibiu/Fagaras, in situatia in care suntem cu absortia, ar fi o prostie... Practic in afara de PiSi nu mai incepem nimic pana in 2020 ma refer la constructie efectiva nu SF-uri... Si PiSi o sa inceapa in 2019...deci se va faza...