News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alesd

Dar oare UE da fonduri asa usor si pentru autostrazi care nu sunt pe CORE chiar daca nu am terminat ce e pe CORE si e destul de clar ca tragem de timp intr-un fel sau altul (sau amanam daca suna mai bine) cu terminarea celor de pe CORE? Mereu m-am intrebat asta si nu inteleg de ce ar inchide ochii UE. Eventual pentru salvarea fondurilor, dar asa noi o sa tot gasim motive de amanare doar pentru ca sa facem altceva decat ce e pe CORE. Mentionez ca nu sunt impotriva sa se faca ce nu e pe CORE, dar ma uimeste modul de impartire al fondurilor.

pasadia

In plus oricum ar trebui să își construiască singuri autostrada aia din primăriile de pe traseu: Avrig, Porumbacu, Victoria, Făgăraș...

naivu

Cum poate fi prioritate Brasov-Bacau fara Sibiu-Brasov? Sa se termine A13 Brasov-Bacau inainte de a avea gata macar A13 Sibiu-Fagaras  ar fi un nonsens! Probabil este ceva din ciclul scriem orice ca oricum nu vom face prea curand niciuna din ele  :(.

Dagda

Totusi in Programul Orban II scrie de Brasov-Bacau, in primul nu scria nimic nici de Brasov Sibiu nici de Brasov Bacau...
Astept o minune cu licitatia pt SF-ul si PT-ul pt Brasov-Bacau, dar cel mai probabil va fi anulata licitatia.

TibiV

Dagda, probabil esti mai tanar...

Dar eu ca adult (si ca si critic de profesie...) am vazut cam toate programele de guvernare din ultimii 27 de ani.
Daca s-ar fi realizat macar 25%  din ele, veneau japonezii/chinezii/turcii/suedezii/danezii (lista e deschisa...) sa invete de la noi cum sa faca infratructura...

Noi traim din pacate in tara in care fiecare primar sparge bordurile (impecabile) instalate de predecesorul sau, doar ca sa arate ca ala a fost un bou si el (noul) are COJONES mai mari si mai capabile...

Astia seamana foarte bine cu viata sociala canina: cainii, cand ajung undeva, ridica piciorul si stropesc, ca sa isi marcheze teritoriul...
:((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Super trist e ca rândurile scrise de Tibi nu sunt offtopic, mai ales cand vine vorba de A13. Se stie ca eu sunt pro A8 ca prioritate (dar pe Târgu Neamț-Iasi prioritate zero), însă ce se petrece pe A13 Sibiu Făgăraș este strigător la cer. Ca sa nu zic ca Făgăraș Brasov (A3-A13) trebuie să fie iar super prioritate... și nu se misca NIMIC.

vladioan_bv

#952
Buna ziua!
Revin cu inca o intrebare de om care nu a citit forumul  :-[ :-[  :( :(  de ce  A3 si a13 nu se suprapun intre sibiu si brasov?
Multumesc anticipat!

Imi cer scuze, m-am grabit in publicarea intrebarii! cred ca ar fi utila introducerea optiunii de stergere a mesajelor postate

alecu26

Teoretic pana la Fagaras macar ar trebuii sa fie acelasi.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Vladul

Cred ca dinainte sa apara A13 si A10 in discutie, A3 mergea de la Brasov la Fagaras si apoi cumva in sus spre Tg. Mures.
Acum cu A13 si A10 sincer cred ca ar avea mai mult sens ca autostrada A3 sa mearga pe Brasov- Sighisoara- Tg. Mures. Dar nu cred ca asta este pagina potrivita pt aceasta discutie.


voicul

Nu se justifica sa faci o BV - Sighisoara cand ai facut deja BV - Fagara si dupa Sighisoara.

O sa fie comun A3 si A13 pana la Fagaras.

alecu26

Din pacate Bechtel nu mai plateste pe acest site. Era acolo o harta detaliata. Ce-mi amintesc e ca trecea foarte foarte aproape de poligonul de la Cincu si pe langa Danes. Deci clar trecea de Fagaras si dupa aia direct in sus catre Sighisoara.

http://www.autostradatransilvania.ro/
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Mascarpone


Dagda

Quote from: Dagda on February 10, 2020, 02:35:01 PM
Deci teoretic vineri (14.02) se delibereaza castigatorul licitatiei pt SF-ul si PT-ul autostrazii Brasov Bacau?
http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100077483/

S-a prelungit cu inca doua saptamani termenul, pana pe 28.02  :(

VictorC

^^^

,,Am promis că vom adjudeca contractul pentru Studiul de Fezabilitate și Proiectul Tehnic până la final de februarie. Avem raport de atribuire și sper ca până la sfârșitul lunii februarie să fie anunțat câștigătorul", a spus Bode.