News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alecu26

Problemele sunt doua, credeam ca s-a inteles din postarea initiala:

1. S-a luat o decizie care a scumpit enorm Sibiu Pitesti lot 2 plus a stricat viata celor din Boita bagand autostrada prin spatele caselor pe niste dealuri imposibile. (Soimus va fi mic copil). Dupa o vreme am facut ceva pe aceasta decizie si nu a coordonat nimeni proiectele intre ele...si venim cu a doua autostrada care face exact ce s-a vrut a evita cu prima.
2. Calculul nu se face cum zic unii....ca nu ne deranjeaza 10 km in plus. Se face calculand milioane de masini facand 10 km in plus. Ia calculati acolo poluare, uzura, combustibil, timp pierdut. Autostrada e Brasov Sibiu....nu undeva pe langa Sibiu.

PS: personal as fi avut o alta optiune dar la momentul respectiv am fost contrazis (poate pe buna dreptate ca ar fi devenit un nod ultracomplicat cu multe demolari si spatiu mic de realizat): este un culoar natural prin zona DJ 106 si Paraul Hartibaciu autostrada schimband cele doua bazine hidrografice in zona Sacadate - Cornatel.

PS2: tot personal cred ca frica fobia de tunel a dat toate calculele de care zicea Horatiu Cosma peste cap si a iesit asa cum trebuie.

Ca un mic preview...va arata ceva de genul asta multiplicat la scara ca acolo avem o trompeta cu 40 la ora....nu un nod de 80km/h:

https://imgur.com/a/rbTT4g2
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

pelan87

Am gasit raspunsul MT la o interpelare a deputatului Gabriel Horia Nasra, care face referire la Autostrada Transilvania dar care contine si o informatie despre A13. E drept ca raspunsul a fost transmis acum o luna, dar eu abia acum am dat de el si am observat ca nu s-a postat aici.

Asadar, raspunsul complet este aici: http://www.cdep.ro/interpel/2019/r9109A.pdf
Dar ce ne intereseaza pe noi este:



Powered by API/PUM imgur uploader

GDPR

^^In oricare din cele 3 variante (Vestem, Talmaciu, Boita), A13 ar traversa o zona ROSCI.

dr4qul4

Dar doar in varianta cu Tunel (al Bradu) ar subtraversa zona ROSCI !
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GDPR

Zona ROSCI dreptul localitatii Bradu are cca. 3,8km latime. Cum procedezi?


dr4qul4

Ok, nu va fi toata subtraversata, dar pe cati km va fi traversata daca faci nodul la boita? 5? 6? 7?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GDPR


dr4qul4

Pai mergi prin localitati? Pentru ca ramane o fasie micaacolo, unde ai zona inundabila, CF sau localitati. Poti sa desenezi pe o harta cum ar trebui sa arate?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

cristi5

Chiar asa, ne deseneaza cineva variantele A13 in zona intersectiei cu A1? Eu unul nu stiu unde sunt localitatile.

esendy

culoar natural prin zona DJ 106 si Paraul Hartibaciu autostrada schimband cele doua bazine hidrografice in zona Sacadate - Cornatel.

dr4qul4

Aia e varianta nordica si cred ca e cea mai improbabila. Ne-ar interesa varianta sudica, cea care merge la Boita si care se pare ca va fi aleasa.
Desi in MPGT legatura era aproape de intersectia DN1-DN7
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

naivu

Quote from: adrian sibiu on December 05, 2019, 04:46:40 PM
Alecu26 iti pot confirma 100 la 100 ca foreza din dealul Boita foreaza pentru autostrada Făgăraș-Sibiu.
Exista vreo sansa ca decizia amplasarii nodului la Boita inca sa nu fie luata, iar forajele de la Boita sa fie doar explorari in vederea luarii unei decizii? (caz in care ar fi logic sa fi facut sau sa urmeze sa faca ceva foraje si in dealul de la Bradu). Sau sunt eu naiv?

alecu26

Din ce spunea Horatiu a fost luata odata decizia de a se merge la Talmaciu. Si din pix a fost intoarsa decizia.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

GDC

#868
Și totuși de ce nu tunel în zona Săcădate-Cornăţel și apoi pe la nord de ROSCI0304? Aria protejată are o gâtuire chiar în zonă.

dr4qul4

Ar fi destul de aglomerata conexiunea cu centura Sb si cred ca ar trebui si iun pod cu deschidere imensa peste lacul de acumulare. Probabil ar fi cea mai scumpa varianta.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist