News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

LINIA ALBASTRĂ din postarea lui "@pelan87", trasată ca legătură între Centura Brașovului (partea estică) din DN11 printre Hărman/Sânpetru, după cum spune colegul "@DoctorT" că "pare deluros", este datorat trasajului, direct, peste Dealul Lempeș....  Datorită dezvoltării imobiliare din această zonă, un astfel de trasaj trebuie (de este necesar) să fie făcut cu maximum de "scaun la cap"......... Când va fi vorba de proiectarea "obiectivului" !!

Dagda

Mai are cineva ceva noutati legat de A13?
Nu s-a mai intamplat nimic? S-a lasat linistea?

JUVENTUS_1

#782
"Ministrul transporturilor anunță semnarea contractului pentru Autostrada Bacău – Brașov"

https://www.desteptarea.ro/ministrul-transporturilor-anunta-semnarea-contractului-pentru-autostrada-bacau-brasov/
The order of my priorities according to my own interest: 1.A7; 2.A13; 3.DX Bacau - Piatra Neamt; 4.A8; 5.Other.

GDC

Wow ce performanţă!! În ritmul ăsta până de Crăciun o și deschid!

Revenind la lucruri serioase: hai să nu mai punem articole de pură campanie electorală. Ce contract să semneze? Cu cine dacă nici nu e gata SF-ul?
Oricum măcar e edificator pentru mentalitate: Bacăul vă fi miezul din dodoașcă, toate drumurile Moldovei vor trece prin Bacău. Cam cât de îngustă să ai mintea?

NGC

Care contract? :lol:

Proiectare si executie? Pai nu avem inca SF.

SF? Suntem inca in faza de evaluare tehnica a ofertelor + DUAE, asa ca va mai dura.

Ionut

Petarde de la un idiot incompetent... nici nu ar trebui răspândite.

tom_sawyer

Cica totusi ar fi finalizat evaluarea tehnica:

Quote from: CucLa licitaţia pentru studiul de fezabilitate şi proiectul tehnic au depus oferte trei firme, iar acum s-a trecut la evaluarea financiară. Apoi aşteptăm 10 zile, termenul legal pentru contestaţii. Dacă nu e nicio contestaţie, la finele lui octombrie vom veni să semnăm contractul
economica.net

Din citat reiese ca nu ar fi avut contestatii la evaluarea tehnica, dar te poti baza pe ce zice Cuc?

NGC

S-a trecut pe naiba la evaluare financiara. Vedeti si singuri aici. Inca nu sunt deschise ofertele financiare.

tom_sawyer

Vazusem, dar m-am gandit ca poate nu s-a actualizat pe SEAP.

Gendan

Ma scuzati daca intervin aiurea, dar fumigena asta vrea sa ascunda ca inca nu avem un raspuns pe Sibiu - Fagaras, contract ce se deruleaza din 2015. Fagaras - Brasov e mai in aer decat cursa Turkish de la Moscova la Istanbul (FL410) si Cuc ne abureste cu licitatia asta.

alecu26

Nu cred ca e chiar asa in aer Sibiu Fagaras. Forezele geostud din zona Boita, mai degraba cred ca sunt pt acest proiect decat pt Sibiu Pitesti. Nodul Sibiu intre cele doua autostrazi e inca o problema nerezolvata complet.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

perfidus

#791
Deci sa inteleg de la domnul deputat de Bacau Lucian Sova ca se va scoate luna aceasta la licitatie executia pe A13 Brasov Bacau? Eu stiu ca abia s-a licitat SF + PT, nici nu cred ca e gata SF-ul. Eu stiu ca vin alegerile, mai promitem una alta dar nici chiar asa.

Edit: Scuze, acum ca s-a mutat postarea mea unde trebuie, m-am actualizat si eu cu informatii. Foarte tare, deci astia nici nu stiu ce vin sa semneze. Cred ca semneaza pentru executie si de fapt se va semna pentru SF...

@Ionut, cred ca merita una peste bot printr-un comunicat API.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

pasadia

Executare SF. Nu cred ca au zis executare consructie. Dar oricum, chiar sa ii bagi in seama atat de mult e inutil.

perfidus

A te apuca de executie SF+PT e ca si când ai zice ca te apuci de planificat o vacanta de vara iarna si iti pregătești deja bagajele...
Eu la declaratia de aici m-am referit.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rota

Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Făgăraș

COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Beneficiar al finanțării și MINISTERUL TRANSPORTURILOR, în calitate de ORGANISM INTERMEDIAR pentru TRANSPORT,  au convenit în data de 03.10.2019, încheierea Contractului de Finanțare nr.46 pentru proiectul "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Făgăraș" în vederea acordării finanțarii nerambursabile alocată prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020, în cadrul Axei Prioritare 2-Dezvoltarea unui sistem de transport multimodal, de calitate, durabil și eficient, Obiectiv Specific 2.1-Apel de proiecte pentru Dezvoltarea Infrastructurii Rutiere-sprijin pregătire proiecte de investiții, Operațiunea- Creșterea mobilității pe rețeaua rutieră TEN-T globală.

Obiectivul general al proiectului  este imbunatatirea competitivitatii economice a României prin dezvoltarea infrastructurii de transport care faciliteaza integrarea economica in UE, contribuind astfel la dezvoltarea pietii interne cu scopul de a creea conditiile pentru cresterea volumului investitiilor, promovarea transportului durabil si a coeziunii in reteaua de drumuri europene.

Rezultatele așteptate ale proiectului sunt :

Revizuirea Studiului de Fezabilitate;
Valoarea totală a  proiectului este de 19.907.426,58 lei și va fi finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 85% contribuția Uniunii Europene din Fondul European de Dezvoltare Regională-14.280.164,94 lei, 15% contribuția proprie-2.520.029,10 lei, restul de 3.107.232,54 lei  reprezentând cheltuieli neeligibile inclusiv TVA.

Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!