News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Soseaua Fabrica de Glucoza

Started by Tavi, February 27, 2014, 05:23:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

voicul

E clar ca o lucrare e gata doar atunci cand mai ai cate ceva sau chiar mai mult de facut la ea!

Cand am trecut ultima data din Petricani pe FDG, la sina de tramvai, a fost valurit rau de tot si mergeam cu 20 - 30! Asta oare s-a remediat?

fuscobal

Am facut ieri o plimbare cu bicicleta pe pista amenajata, cu chin major pe alocuri, datorita nenumaratelor masini parcate deja pe pista de biciclete (in top erau masinile de curierat si cele gen Glovo). Tot pe pista de biciclete mergeau si 2 mamici cu carucioare, deorece, nu-i asa, un carucior nu incape pe trotuarul ala de spune Firea ca are 2m. (cam 70cm sunt de la gardul montat recent si pana la bordura ce delimiteaza spatiul pentru copacei. In vreo 2-3 locuri, cei 70cm nu mai sunt deloc pentru ca avem acele "cutii" de la Enel (nu stiu exact denumirea lor).

om_bun


GDPR

Sunt BMPT-uri (bloc masura si protectie trifazat).

panda_no 5

Si gardul ala dintre cele 11 blocuri nou construite si trotuar pare mai degraba un gard menit sa ii inchida pe locuitori sa nu cumva sa iasa din zona lor spre sosea.
Pare a lagar, zona inchisa......... :((

TibiV

Eu, ca fan declarat al primarului general, as vrea sa pastram aceasta adevarata perla de intelepciune...


Bag si textul de ieri, 27 iunie 2020, ca "postarea FB volant, poza & scripta manent"...
Quote
Se vor corecta rapid si micile neajunsuri cauzate de ingustarea trotuarului in dreptul alveolei pentru copaci. Acum se cauta chichite, numai pentru a fi umbrita realizarea care se vede cu ochiul liber si se simte in trafic.
https://www.facebook.com/gabifirea/posts/3312559538806830

Neajunsuri mici, foarte mici... In unele locuri nu au nici macar 20 de centimetri....  :D
Parca aici?!...


Ah, scuzati duamna primar!... Aveti dreptate, este doar o chichita.
(In spatele BMPT-ul se vede cum umbreste realizarea...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

Asteptam cu interes solutiile pentru corectarea micilor neajunsuri. Hai ca acum chiar e (aproape) gata. Chichiriciosilor!
PS. Dulapul nu e BMPT, ca atunci ar fi mai scuzabil ca nu s-au coordonat cu ENEL. Este un automat de dirijare a traficului, pentru semaforul ce se vede in poza. Care semaforizare face parte din proiect, cu atat mai mult este vinovat proiectantul pentru gogomanie. Dar si cine a dat avizele pe proiect (Politia Rutiera, Directia de Transport a Primariei sau cum ii zice), ar trebui sa-si dea foc la diplome.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

Nu mai stiu...
Exista diplome pentru 4 clase/scoala primara/scoala ajutatoare?!....
O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexbb

Chiar ca sunteti carcotasi... se vede si din poza ca pietonii au pe unde sa treaca, si chiar urmele de noroi de pe asfalt arata ca s-a folosit deja solutia pentru corectarea acestui mic neajuns... il ocolesti pe la umbra.

In plus, n-ati vrut sa va rezolve cu traficul? Gata, traficul in zona de nord s-a fluidizat. In urmatorul mandat fluidizam si saracii care merg pe jos, facem proiect de supralargire a supralargirii.

Chiar nu mai poti in tara asta sa inaugurezi 80% dintr-o lucrare ca imediat esti taxat pentru cei 20% pe care ii vei termina oricum la termenul stabilit... Stabilit ca ii termini pana la urma.

voicul

Semaforizarea intre BV si FDG lasa trafic mare pe BV. Am stat doar 1 semafor pe directia N, dar ce trafic e acum.
Poate mai corecteaza putin si pun mai mult verde pentru BV.

Telvanni

Am mers si eu ieri prima oara pe noua artera. Ce mi s-a parut ciudat si nu inteleg cum de e posibil, am observat ca nu era absolut nicio masina parcata pe pista sau pe trotuar.  :o

voicul

Pentru ca trebuie doar si numai unul ca sa parcheze toti, dar primul se uita: mai e altul parcat? NU? Bun nu parchez nici eu.  :lol:


TibiV

Nu este vorba despre o chestie psihologica atat de elaborata...

Pur si simplu bolarzii aia din beton sunt mult mai TARI decat orice caroserie auto...
(Evident, nu vorbim de caroseria unui "main battle tank", ca doua-trei exemplare ar putea face in doar cateva ore ce a facut Ceausescu in cativa dintre anii deceniului '80...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Decat sa ies prin Tei pe A3 si deci sa imi rup masina pe sinele de OR am schimbat traseul pe BV - FDG.

FDG e buna si cu multe canale la nivele. Se simt, dar peste alte lucrari.
Mi-a placut ca semafoarele sunt sincronizate pe verde din BV: l-am prins pe primul pe rosu, dar restul pe verde, pana in Petricani si acolo ... rosu? :oops:
Totusi e de apericat ca ai 4 semafoare pe verde.

Au facut bine si trecerea la nivel cu sina de tramvai, dar zici ca e trece la nivel cu calea ferata.  :D Adica in oras au fost treceri la nivel mult mai bune ca asta. Oricum e bine momentan.