News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Soseaua Fabrica de Glucoza

Started by Tavi, February 27, 2014, 05:23:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

cosminn

Păi nu zicea Firea că se opresc lucrările în tot Bucureștiul?

N-am mai trecut de aproape o lună prin zonă. Mai au mult de lucru la celălalt sens în zona dintre Petricani și Barbu Văcărescu?

TibiV

Firea a spus ca se opresc lucrarile facute de companiile municipale. Companiile ei.
Celelalte nu sunt sub controlul ei.

Cum ar fi fost sa le spuna celor de la Transelectrica sa lase naibii stalpii aia LEA de la Nicolae Grigorescu, jumatate demontati, jumatate ridicati?... Doar isi umplea frigiderul, fara alt efect concret... :D

Oricum, la FdG nici nu cred ca ar accepta sistarea lucrarilor. Inca nu are nici un proiect inceput si TERMINAT de ea. Si alegeri vor fi, mai devreme sau mai tarziu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cosminn

Da, ai dreptate. Sunt curios cât mai au până să vedem asfalt și pe celălalt sens de mers dintre Petricani și BV.

voicul

Arata la fel de sinistru ca si ultima data, dar erau ceva oameni la munca.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

La Straco se păstrează distanta socială pe șantier. La fel si la Domnești. Cred ca in curând o sa o mărească definitiv.

voicul

#470
Au ajuns cu trotuarul de pe FDG pana la stop-ul de la intrare politie (cel de pe stanga cum vii spre BV), dar nu l-am prins in poze.

In rest nimeni, nimic si nimeni iar.













(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Cristi N

Se asfalteaza sensul dinspre Petricani spre Grigore Ionescu.
Filmarile ii apartin lui chevic de la electrici.






Cristi N

Azi am primit raspunsul din parte Brigazii Rutiere Bucuresti.
Din pacate m-au dezamagit masiv, din punctul lor de vedere totul e in regula atata timp cat lucrarea e conform proiectului. Chiar daca proiectul e de rahat, nu e nici conform normativelor, nici macar normelor de bun simt nu conteaza.  :headbash:

Nu o sa pun aici raspunsul din cauza propozitiei asteia:
QuotePrezentul mesaj este confidential si apartine Ministerului Afacerilor Interne. El se adreseaza numai persoanei mentionate ca destinatar, precum si altor persoane autorizate sa-l primeasca.

Europiu

Asta inseamna ca nu poti sa il redai integral, dar un rezumat poti sa faci linistit. Interpretare personala, cum ar veni.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Cristi N

Dupa o scurta consultanta juridica mi s-a explicat ca in calitate de destinatar am dreptul sa public raspunsul.  O:-)


Gendan

Cum ar zice prietenul meu IT-ist, "it's not a bug, it's a feature". Facem rost cumva de avizele astea doua, sa ii facem vedete pe semnatari?

Cristi N

Se poate cere, teoretic e document public, practic nu o sa ti-l trimita, o sa te invite la sediu sa il consulti dar dupa ce trece urgenta cu guvidul.

voicul

Batea vantu azi pe santier - literar.
In rest la dreapta de BV - nimeni. Pe de alta parte la stanga de BV - lipsa oameni.  :lol:

voicul

#478
Vad si trotuar generos (adica chiar trotuar, nu spatiu de sir indian). Probabil din cauza de exproprieri l-au facut in alte parti asa mic?

""La Fabrica de Glucoză, săptămâna trecută au turnat primele două straturi de asfalt, strat de bază și binder, pe o porțiune de vreo 60% de pe cele două benzi aflate în lucru. Nu am turnat pe toată lungimea, de la Petricani la Barbu Văcărescu, deoarece avem o problemă cu apa, o conductă în zona Mobexpert, pe sub linia de tramvai, iar de la strada Chefalului până la Barbu Văcărescu am descoperit o mare cavernă, unde au intrat vreo 25 de cife de beton. După ce rezolvăm și această problemă, venim cu două straturi de asfalt și am închis ce înseamană zona auto. Trotuarul din stânga este executat, s-au apucat deja să tragă cablurile pentru stâlpii de iluminat, care au venit și ei în șantier, iar pe partea dreaptă ne apucăm de treabă după ce terminăm carosabilul. Mai avem partea dintre Barbu Văcărescu și Calea Floreasca, acolo unde schimbăm și conducta RADET, 470 m lineari, dar cred că finalizăm tot proiectul undeva în iunie", a explicat pentru HotNews.ro consilierul primarului Gabriela Firea pe probleme de infrastructură."

https://m.hotnews.ro/stire/23874416

https://www.youtube.com/watch?v=v2sP0tkXHUY&feature=emb_title

Cristi N

Pe toata lungimea soselei s-a expropiat o fasie de teren spre sud. Singurul trotuar care pare sa arate ok e in zona Hotel Caro, acolo estimez ca sunt in jur de 2-2.5m latime in afara alveolelor pentru pomi, in rest e jale.  :bash: