News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Soseaua Fabrica de Glucoza

Started by Tavi, February 27, 2014, 05:23:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Hef

Si dupa inaugurare, care se va face fara a fi terminta toate cele, ca vor mai ramane, ceva marcaje, semne etc la cateva saptamani se va lasa pe ici pe colo pe la incheieturi.

panda_no 5

Avem un bulevard complet nou prin Pipera care dupa inaugurare s-a lasat major in multe locuri.
Plus ca aproape toate gurile de la canalizare sunt ori mai sus ori mai jos.
Carosabilul si in prezent se taseaza ciudat pe alocuri.
Constructor  Delta ACM - carosabil jalnic cap-coada

alecu26

Oare care este totusi aici termenul de finalizare? Care e tinta primariei? Care or fi extensiile de timp primate de Straco?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionutcatalin

O pancarta din santier indica Ianuarie 2020 ca termen de finalizare, dar cum fara astazi mai sunt 2 zile din ianuarie si Straco nu cred ca are vreo bagheta magica sa faca minuni, cred ca termenul realist e cu vreo saptamana inainte de alegerile locale. Ca activitate in santier, astazi se continua cu balastul stabilizat intre bld. Barbu Vacarescu si Calea Floreasca, ieri nu au facut nimic, nu stiu din ce motive, probabil era inchis la "supermarket" sau furnizorii de materiale nu mai dadeau "pe caiet". Un pic off topic, in santier mare dezordine si dezorganizare, rabele ies din santier cu rotile pline de noroi direct in bulevard, utilajele sunt de obicei lasate de pe trailer direct in bulevard si apoi cu viteza melcului sunt bagate in santier, incurca traficul la greu fiind si o zona aglomerata a Bucurestiului, nu mai zic de ca tevi, peturi, pungi, si alte ramasitie sunt la tot pasul prin santier. Straco si subcontractori lor alaturi de primaria Bucuresti un exemplu clar de asa NU.

TibiV

Quote from: alecu26 on January 29, 2020, 09:17:43 AM
Oare care este totusi aici termenul de finalizare? Care e tinta primariei? Care or fi extensiile de timp primate de Straco?

Articol din august 2018...

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22675684-primarul-gabriela-firea-prezentat-stadiul-marilor-lucr-infrastructur-din-bucure-pasajul-ciurel-gata-finalul-anului-studiul-fezabilitate-pentru-rgirea-str-prelungirea-ghencea-predat-teva-zile.htm

Quote
Despre lărgirea străzii Fabrica de Glucoză

"Tot pentru rezolvarea problemei traficului in zona de Nord a Capitalei, Primăria Municipiului București a început lucrările de execuție destinate supra-lărgirii de la două la patru benzi a  Șoselei Fabrica de Glucoză. Proiectul a stagnat multă vreme, însă am reușit deblocarea lui anul trecut, când a avut loc semnarea contractului, după o perioadă de soluționare a situațiilor legate de exproprieri  și de contestații.Costul total actualizat al obiectivului de investiții este cca 12,3 milioane euro. Termenul de execuție este de 15 luni  ( adică finalul anului 2019), însă este discutată cu executantul posibilitatea reducerii acestui termen la 12 luni...", a declarat Gabriela Firea.

Ahaaa.... 
marmota-ciocolata-staniol... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

Extensie de timp nu cred ca va primi Straco. Vor incasa penalitati de intarziere pana la alegeri, suficient cat sa intre de tot in groapa.
Apoi d-na Firea se va scuza pentru intarziere (sa speram) si va spune ca va mai lucra de acum inainte doar cu companiile municipale, dupa exemplul de la pasajul D-na Ghica. Sa se plimbe banii in circuit inchis.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Hef

Am vazut ca monteaza inca un rand de borduri, pe la jumatatea distantei intre zidul de sprijin si sosea?
Se face spatiu verde? Sau pista de bicicleta.

Cine zicea sa noul standad de trotuar la PMB este de 1m avea perfecta dreptate. E meschin un trotuar de 1 metru la o asa artera.

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!


Ionutcatalin

Deocamdata se pare ca intre Baarbu Vacarescu si Floreasca ramane blocat, s-au apucat de taiat copacii care mai ramasesera si pe unul din sensuri se turna al doilea strat de asfalt.

voicul

Confirm. Unde se vede fumul ala ... era de asfaltare.





Powered by API/PUM imgur uploader

Ionutcatalin

Doar de dragul discutiei, la temperatura de afara si traficul din Bucuresti, mai ajunge asfaltul la temperatura optima pentru a fi asternut?

alecu26

Da, da. No problema. Problema e ca stratul support sa fie OK...ca altfel "suge" caldura din el foarte rapid si nu mai poti compacta.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

Unde este statia de la care aduc asfaltul?
In seara asta, la ora 20:00, masina arata 7 grade C!!! Pe zi au fost cel putin 10. Asta la nivelul asfaltului, nu in padure unde se fac masuratorile meteo.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionutcatalin

Strada Fabrica de Glucoza între Floreasca și Barbu Văcărescu 



Powered by API/PUM imgur uploader