News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Soseaua Fabrica de Glucoza

Started by Tavi, February 27, 2014, 05:23:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Hef

Stiti cumva de ce bordurile montate, pe partea stanga, pe sensul Petricani spre Barbu Vacarescu, sunt ingropate asa de mult? si mai sunt si tesite. Se va parca pe trotuar?

voicul

Lucrarile continua si o sa mai continue, chit ca ajungem la termenul de finalizare a contractului.

Se miscau cu ceva talent la o relocare in fosta parcare Caro, intersectie BV - FDG.

alexbb

De evitat FdG de la intersectia cu Petricani pana la Barbu Vacarescu, cel putin pana la aerofina sunt niste gropi foarte mari, acoperite cu apa. Am vazut masini intrand pe asfaltul nou si iesind pe la Belvedere. A intrebat cineva pe fb:
QuoteAna Maria Patru Prima portiune de pe Fabrica de Glucoza (dispre Petricani) a devenit impracticabila de circa o saptamana de cand au inceput ploile. Va org sa remediati pentru ca in acest moment gropile (pe langa ca sunt sub apa) sunt atat de multe ca nu mai pot si ocolite. Oare ce scrie in contractul de executie lucrari? Nu ca ar trebui sa asigurati accesul nestingherit si facil al locuitorilor din zona? Nu credeti ca va faceti vinovati de inalcarea contractului si de neglijenta crasa?
Compania Municipală Dezvoltare Durabilă Ana Maria Patru Bună seara. Compania Municipală Dezvoltare Durabilă asigura doar dirigenția de șantier pentru această lucrare, nu este și executant. Am transmis, însă, sesizarea dumneavoastră către constructor pentru a remedia pe cât se poate problema. In curând, toată circulația se va muta pe sensul celălalt, nou creat, pentru a putea repara și asfalta in întregime și partea aceasta la care faceți referire.

Inca se lucreaza la tevile de termoficare pe Floreasca si sunt instalate la suprafata. Pare solutie definitiva, nu temporara, dar nu ma pricep.

fuscobal

Am vazut si eu montajul ala al tevilor si nu-mi vine sa cred ca in 2019 este posibil asa ceva intr-o asemenea zona (aspect de parc industrial). Referitor la mutarea pe sensul celalalt, doar daca se face partial (nu pe toata lungimea tronsonului) pentru ca la capete nu este inca asfalt. Sper sa le mai permita vremea finalizarea capetelor, altfel e problema mare.

Intrebare : Am vazut bine pozitionarea canalelor tot pe mijlocul drumului la lucrare nou-nouta ?  >:(

Cristi N

Zilele astea au terminat cu retelele in zona liniei de tramvai de pe Petricani asa ca au facut si completarea balastului. Daca e vreme buna s-ar putea sa dea o comanda de asfalt. Cu ocazia asta ar putea sa inchida definitiv si lucrarea canalizarii de pe Petricani, santul este umplut si lipsesc doar straturile de asfalt pentru a redeschide banda 1 spre Lukoil.





panda_no 5

Asa da! Mobilizare maxima! 2 muncitori! :lol: :lol: :lol:
Vai de capul nostru cu asa constructor si asa BENEFICIAR!!!!!
Si cand ma gandesc ca s-au apucat de pasajul de la Doamna Ghica. Si acolo activitatea este de ras.

RazvanN

Nu exista nici o autoritate care sa supravegheze peste acest santier? Cum este posibil sa fie atat de distrus sensul lasat inca in functionare si cum e posibil sa fie atat de mizerabil? Unde sunt balizele semnalizate luminos la marginea lucrarii? Unde este separatia clara, delimitarea? De ce nu au declarat santier toata strada in aceste conditii, cu acces special doar pentru riverani, si basta? Nu este normal asa ceva.

voicul

Vad ca ai pierdut esentialul: luna aceasta santierul este gata conform contractului.

Deci penalizarile vor fi: masinile bucurestenilor in service si pentru urmatorul an? sau an si ceva?

Cristi N

Ar merge trimisa o scrisoare de Mos Nicolae catre BPR Bucuresti chiar daca e cam tarziu, poate mai are totusi mosul o nuia de rezerva.   :D
Am vazut ca a impartit cateva nuiele in avans acu vreo 2 saptamani pentru mai multe santiere neconforme. link

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

Avem niste baieti tare harnici in aceasta tara! Oare cum nu am ajuns primii?

Ei, la 4.5 grade pe o ploaie marunta, care a devenit mai puternica, stiti ce faceau?

A S F A L T A U!

Locatie: intersectia FDG cu Petricani, pe Petricani - cei 0.5m de pe banda 1.

alexbb

Am auzit niste vrabiute cum ca de maine se va devia traficul pe portiunea asfaltata, dar va ramane cu sens unic. S-a anuntat ceva? Nu am gasit nimic oficial. Ultima data cand am trecut, nu mi s-a parut sa fi ajuns cu asfalt pana la Caro, si in plus canalele nu sunt la nivel, pot reprezenta un pericol.
In alta ordine de idei, sper ca aici e vorba despre bugetul pe 2019...
QuoteSe taie şi o mare parte din banii prevăzuţi pentru achiziţia celor 100 de tramvaie (achiziţie nefinalizată), dar şi 8 milioane de lei de la Supralărgire Fabrica de Glucoză (ajungând la 19,8 milioane lei) sau 4,4 milioane lei de la Străpungere Bd. Nicolae Grigorescu-Splai Dudescu (ajungând la 8,8 milioane lei).
link

Cristi N

Deschiderea este iminenta daca nu cumva s-a facut deja, am facut cateva poze vineri 20 Decembrie in jur de ora 16,
Un muncitor spala asfaltul cu apa sub presiune, noul traseu a fost ingradit cu garduri, elemente reflectorizante si toate indicatoarele de pe vechiul traseu au fost mutate.








carutasul

a postat madam pe fb că s-a deschis.