News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Soseaua Fabrica de Glucoza

Started by Tavi, February 27, 2014, 05:23:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

alexbb

Era blocata astazi deja. Va fi un chin de pe Floreasca trecerea spre Pipera. Nu am vazut vreo informatie cu durata lucrarilor.

vermont

#196
Niste poze acum pe seara, au inceput sa sparga trotuarul . Se lucreaza la infrastructura de gaz si canalizare










Cristi N

Informatie calda tocmai primita de mai toate firmele din perimetrul lucrarilor:

QuoteAm fost informati de catre cei care se ocupa de lucrarile de extindere  de pe soseaua Fabrica de Glucoza , ca incepand cu data de 04.03.2019 ora 12:00 vor inchide sensul de mers dintre Barbu Vacarescu si soseaua Petricani.
Se va circula doar pe un singur sens, dinspre soseaua Petricani spre Barbu Vacarescu.

Hef

Multumesc mult de informatie. Este utila mai ales pentru a nu fi luati prin surprindere luni.

Tavi

S-a instituit sensul unic pe FdG?

Cristi N

#202
Azi dimineata erau masini care stateau la semafor spre Petricani, mai arunc o privire diseara cand ies de la birou sa vad daca s-a schimbat ceva.

LE:
Nu avem sens unic inca, probabil si-au dat seama ca mai pot amana putin momentul.

Indicatoare acoperite cu folie la iesirea din complexul Upground:


Coada de masini spre B. Vacarescu la ora 17:45:


Si coada spre Petricani care incepe cu putin inainte de intersectia cu str. G Constantinescu la aceiasi ora:


voicul

Vad ca inca tot nu au inchis FDG. Sper macar ca mai avanseaza totusi cu lucrarile.

Cristi N

Oamenii imi fac impresia ca lucreaza, trafic de camioane este, betoane se toarna, muncitori la lucru sunt. Mai mult de atat nu stiu ce sa zic.  :-[

ion59

Păi chiar bătând din palme nu se face! E nevoie de un timp pentru orice lucru. Sigur, de preferință cel contractual!

Cristi N

Incerc eu un reportaj daca Shoppy nu poate in perioada asta, acu sa vedem si ce a iesit.
Am parcurs toata soseaua dinspre Sos. Petricani pana la Calea Floreasca. In afara de lucrarile la extinderea propriu zisa mai sunt cateva detalii care mi-au atras atentia in mod negativ legate de bransamente la retelele de electricitate, gaz si telecomunicatii. Nu cred ca merita sa le pun pe fiecare la topicul respectiv, totusi sunt legate de lucrarea de largire.

Suntem la circa 20 de m de intersectia cu Sos. Petricani. Primii 4 stalpi au fost deconectati de la reteaua electrica, terenul natural este aproximativ la nivel cu soseaua, nu este nevoie de zid de sprijin in zona asta.


Din acelasi punct intoarcem privirea spre directia opusa. Din pamant ies doua cabluri care merg impreuna cu gardul pana la intrarea in organizarea de santier.


Ajungem in apropierea organizarii de santier unde sunt depozitate si destul de multe materiale. In continuare terenul natural este aproximativ la acelasi nivel.


Intrarea in organizarea de santier cu cablurile care coboara de pe gard si subtraverseaza accesul.


Dupa acces cablurile ies la suprafata si urca pe stalp, de aici incolo functioneaza iluminatul. Tot de aici incolo incep sa apara gropi si camine pentru apa/canal.


Intre organizarea de santier si Belvedere Residence, cota terenului se pastreaza, majoritatea caminelor sunt finalizate, posibil sa mai trebuiasca mici ajustari pe inaltime.


Profit de lipsa traficului si ies putin pe mijlocul drumului, cam asta e starea carosabilului pe toata lungimea santierului. Peste tot sunt santuri care cand au fost acoperite nu s-a folosit si compactorul. Cel putin santul asta a fost refacut de vreo 2 ori.


Intre parcarea complexului si marginea curenta a drumului sunt aproximativ 20 de m. O sa fie o adevarata placere traficul pentru cei care au ferestrele la strada.


Nu pot sa spun ca ma incanta prea tare arhitectura dar in mod sigur se gasesc clienti.


Sa privim si in lungul extinderii cu putin zoom. Poza este facuta dupa ce am intrat pe al doilea acces in Belvedere Residence. Santul este pentru o conducta de apa(dunga albastra) din PEHD cu diametrul undeva pe la 200mm.

Cristi N

Primul tronson are 5 corpuri, presupun ca si al doilea va fi la fel.


De pe aceeasi alee dar privim spre Barbu Vacarescu. Avem sant pentru conducta de apa si in plus apare zidul de sprijin.


Sa vedem si zidul mai de aproape plus ceva tuburi de beton pentru camine. Gardul metalic de dupa zid este al organizarii de santier pentru faza 2 a Belvedere Residence.


Acelasi zid de sprijin si camioanele vecinilor de peste gard. Vecini care de multe ori lucreaza si dupa lasarea intunericului la lumina reflectoarelor.


Aici avem o scurta portiune care inca nu a fost betonata.


Sa vedem si de aproape. Fundatia este destul de solida, in zona unde se reduce grosimea zidului sunt din loc in loc gauri, probabil pentru scurgerea apei. Tuburile de canalizare sunt doar niste resturi, nu fac parte din zid.


Pe partea opusa a drumului avem un indicator caruia cred ca i-a fost cald si si-a dat jos punga de plastic care il acoperea. Restul fratilor lui sunt mai frigurosi.  :D


Aproximativ in dreptul intersectiei cu str. Grigore Constantinescu se termina atat gardul Belvedere Residence  cat si trosnonul betonat de zid. Tot de aici avem o evazare a soselei.


In dreptul Novo Park mai avem cateva utilaje parcate si cativa paznici care isi fac treaba destul de bine.  :geek:



Cristi N

#208
Dupa Novo Park fundatia pare sa fie partial realizata si zidul de sprijin reapare la stadiu de armatura.


Mai inaintam putin spre intrarea Chefalului. Cred ca terasamentul este mai sus cu un strat fata de poza anterioara.


Profit putin de invitatia gardului deschis.


Inspre Barbu Vacarescu avem groapa pentru fundatia gardului sapata si in departare inca un tronson de gard cu fundatia finalizata si suprastructura armata.


Daca privim de aproape de pe Intrarea Chefalului cred ca mai au de lucru la armatura.


In sensul opus, spre conac, avem doar o groapa si niste piatra sparta.


Ar merge de un derdelus pe timpul iernii aici.


In dreptul conacului mai avem cateva gopi pentru camine.


Imediat dupa ce se termina asfaltul, acolo unde ar trebui sa fie trotuarul avem o multime de trasee electrice si telecom. Bine macar ca stiu de ele sper sa nu le scoata ca pe macaroane pana la final.


In dreptul Hotel Caro pare ca doar s-au demolat cladirile fara alte lucrari.

Cristi N

#209
Curtea Hotel Caro sau mai bine zis portiunea expropiata din curtea lor.


Devin putin offtopic. Cum frate sa lasi dezastrul asta?


Nu stiu daca nu cumva ridicand siguranta din BMP as fi pus sub tensiune torsadatul infasurat pe stalp. Era chiar asa greu de dat jos tot ce nu mai e necesar?


Acum traversam bulevardul. Diferenta de nivel e serioasa, or sa aiba ceva de lucru la zidul de sprijin.


Au trecut de jumatatea strazii cu el, au avansat ceva baietii.   :cheers:


Acelasi zid dar privit dinspre Calea Floreasca.


Ochiul primariei vegheaza in pace.


Numai ca cei care au facut bransamentul nu au fost preocupati de securitatea alimentarii.


Sa trecem la telecom acum, asa se face o instalare? Unde esti tu NetCity?


Dorele daca tot ai dat jos fibra aia de ce dracu nu ai strans-o?