News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Soseaua Fabrica de Glucoza

Started by Tavi, February 27, 2014, 05:23:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

panda_no 5

Dezolant .
5 - 6 muncitori pe santier.
Parca erau mai multi cand a venit Duamna pe santier.
Sau erau anajati figuranti sa dea bine? :lol: :lol: :lol:

Hef

asta e un business care poate aduce multe contracte: companie de impresariat figuranti de santier.
e de viitor


Hef

Evitati cat puteti strada Fabrica de Glucoza. Este foarte mult noroi pe carosabil in zona Belvedere.


Hef

Digi 24 este pe FdG  si filmau haosul in care se lucreaza


voicul

Eu nu prea ma prind din filmarile astea decat de progresul gropilor pe FDG deja existent ...

Horațiu 87

@voicul, cam asa e  :lol: :lol:  la noi asa evolueaza lucrurile, adica mai mult se degradeaza decat avanseaza  :( :(


Telvanni

Quote from: voicul on December 22, 2018, 11:38:56 AM
Eu nu prea ma prind din filmarile astea decat de progresul gropilor pe FDG deja existent ...
Eu mi-am rupt masina intr-un sant transversal, l-am vazut prea tarziu  >:(


Ionut

Bilanțul marilor lucrări de infrastructură din București

Lărgirea str. Fabrica de Glucoză

Primăria Capitalei a început pe data de 3 august lucrările de lărgire a străzii Fabrica de Glucoză de la două la patru benzi. Termenul de execuție este 15 luni, însă reprezentanții municipalității promit că va fi gata în 12 luni. La finalul lunii noiembrie, constructorul finalizase deja lucrările de demolare și defrișare pentru lărgirea străzii. Costul lucrării se ridică la 173 milioane lei, incluzând exproprierile. Lucrările sunt executate de Asocierea S.C. STRACO GRUP S.R.L.-S.C. TRACON S.R.L.-S.C. PRIMACONS GROUP S.R.L., valoarea contractului fiind de 48.228.719,48 lei fără TVA. Lărgirea străzii Fabrica de Glucoză a fost anunțată de Primăria Capitalei încă din 2010, iar în ultimii 5 ani, în fiecare an, primarii anunțau că va începe ,,anul acesta". Inițial au fost probleme cu exproprierile, apoi cu licitația, apoi a fost nevoie de actualizarea proiectului.

Primarul Gabriela Firea a anunțat inițial că va începe șantierul în 2017, apoi în primăvara lui 2018. Lucrarea este una dintre cele mai așteptate din Capitală, deoarece zona s-a dezvoltat foarte mult în ultimii ani, însă infrastructura rutieră nu a reușit să țină pasul, iar la orele de vârf traficul este de coșmar. În plus, aceasta este necesară pentru preluarea traficului de pe autostrada A3 București - Ploiești, deschisă în decembrie.

Hotnews


perfidus

In sfarsit au ingradit santierul cu gard aproape peste tot asa ca nu se mai poate parca aiurea.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul

Cel mai important e ca este activitate acolo.

Mai in detaliu parea ca se toarna beton la zidul de sprijin aproape de Calea Floreasca. Am vazut din Barbu Vacarescu asta deci e posibil sa ma insel.