[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

TibiV

De la colegul @adix aka Alberto Costea: [12 OCT 2023] Continua amenajarea str. Iuliu Hatieganu

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

jonny

#2041
Quote from: danutzu_1069 on August 31, 2023, 10:37:05 PMChiar vroiam sa pomenesc ceeace am observat azi, dar si de cateva zile, si ma tot intrebam ce ar putea sa fie....

Dar negoita mi-a luat-o inainte....
(va avertizez ca urmeaza imagini cu un persobnaj cu un puternic impact...nervos  :lol:  :lol: )

https://www.facebook.com/Robert.Negoita/videos/1019333535763274

Daca-i intrebi de proiect, de unde pana unde merge.... se uita urat la tine....
Nu reusesc sa imi dau seama pana unde, sau pe unde se face jonctiunea in Popesti-Leordeni....


am gasit o filmare de la Alberto Costea in care ne prezinta si acest proiect :

Modernizare Str. Sfintii Voievozi, acces Popesti Leordeni.



danutzu_1069

Legat e proiectul asta, ar  mai fi de spus faptul ca, negoita, continua borduriada, si pe sectorul vechi, pana la baza rampei podului. Mai precis din 3 benzi cate erau, devin doar doua, pe mijloc a scos NJ, a sapat pe mijloc, cat sa incapa doua linii de tamvai (sîc, sa nu ziceti ca nu gandeste in perspectiva) a inceput bordurizarea, si probabil va fi spatiu verde....
Da, ati ghicit, si cu copacei ... din metru in metru... :lol:  :lol:

dr4qul4

au prelungit Sfintii Voievozi pana in Zorilor?  :o
Nu stiu daca au loc 2 masini in paralel si pe bucata aia, dar cred ca vor largi (parca sapa un sant).
Si cu ocazia asta, mai apar locuri pt vreo 20 de imobile
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sionut

#2044
Au loc, e foarte utila si asa ingusta . Popesti Pipera s-a scurtat cu 2 km. Plus ca e inca o iesire din Popesti (cred ca a 7 -a la 100K locuitori).

dr4qul4

utila e putin spus. Vorbim de o straduta care te scoate din popesti fara a mai trece prin centru.
Au mai facut si iesirea din Leordeni catre Nicolae Teclu, si uite asa, Popesti-ul a ajuns cel mai bine conectat dormitor al Bucurestiului.
Practic nu mai este "dormitor" este un cartier in toata regula.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: [17 OCT 2023] Continua amenajarea str. Iuliu Hatieganu

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

lucian

Zona cu pamant in care se face oricum cu timpul este prevazuta sa treaca pe acolo tramvaiul.Asa mai bine fac de acum,spatiul verde si atunci doar muta copacii.

dr4qul4

oricum va dura minim 5 ani (spre 10) sa se apuce de tramvai. Asa ca mai bine avem cativa copacei decat teren viran.
Nu inteleg de ce nu au pastrat spatiul median si spre Vitan-Barzesti. Stiu ca un sensul spre Berceni (de tramvai sau 2 benzi auto) ar fi trebuit sa fie denivelat, dar nici asa nu e loc.
Macar daca lasau spatiul median pana in locul in care a apare a 3-a banda (de stanga).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rt25

Am trecut si eu pe aici. Valurile marii, foarte proasta calitate pentru un drum nou...

E clar ca ne vom mai intalni cu reparatii capitale pe aici destul de curand.

danutzu_1069

O "reparatie" serioasa chiar a fost saptamanile trecute...
S-a lasat cu frezat asfalt pe ambele benzi...

Dar tot prost a iesit...