News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Infrastructura sub presiunea situatiilor de urgenta

Started by TibiV, March 12, 2020, 10:29:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pe o scala de la 1 la 10, cat de multumit esti de felul in care autoritatile romane au manageriat, pana acum, pandemia COVID-19?

10 (super multumit)
9
8
7
6
5
4
3
2
1 (deloc multumit)

Harry

^^Se creeaza o panica aiurea cu lipsa de alimente pt ca nu vor circula tirurile. Rada exterioara a portului e plina de vapoare cu marfa care vor intra la descarcat dupa ce se mai linisteste vantul


tom_sawyer

In Republica Moldova se inchid de maine toate magazinele, cu exceptia celor alimentare, farmaciilor si statiilor de carburant.

Probabil masura se va implementa si la noi.

unimedia.info

dr4qul4

A inceput sa cada curentul (calea vitan - nu e ceva obisnuit)
Tocmai ce mi-am incarcat azi bateriile externe si lanterna. Va sfatuiesc sa faceti la fel.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

kitsune

Of, tot eu să vă scot. Uite aici rețeta pentru maia, nu e cum făcea bunica, ea făcea niște turte pe care le usca.

Referitor la alimente, adevărul este că importăm o grămadă de mâncare. Eu aveam o marcă preferată de brânzeturi, de la orașul unde m-am născut. Am renunțat la ei când au externalizat producția.
Dar mâncarea vine cu TIR-ul și aici e influențată puternic de restricțiile de trafic/tranzit impuse de virus. Vine și cu vaporul, unele nave vor sta in carantină 14 zile (cu toate că uneori durata voiajului a fost de o lună, în fine).
La chinezi nu se pune problema aprovizionării, am contractat 2 firme (una avea dreptul de a veni la ancoră, altă nu, am intrat la cheu, am luat de la ambii), nu a lipsit nimic din ce comandasem. Doar țigări, că duty free e închis iar Vama nu vrea să lase să aducă din afară. Multă mâncare din import, carnea din Australia, SUA sau America de Sud, faimoasele gemuri olandeze sau belgiene, lapte polonez și sucurile de fructe cipriote (cred că Cipru e o țară ecuatorială de mărimea Asiei, altfell nu îmi explic cum pot produce atâta suc "natural").
Una din problemele de la noi care va trebui rezolvată este aprovizionarea celor izolați la domiciliu. Livrare, la costuri decente, plată electronică, pachete izolate/dezinfectate. Vor exista speculanți, e important să nu fie lăsați să își facă de cap (probabil că la Constanța, vânzătorii de țîgări avem din Griviței se vor reprofila pe măști, dezinfectant, etc.)
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

^^Aia din Tomis 3 au ramas pe tigari :)) Overall atmosfera la Ct pare destul de ok/calma. Sunt grupuri de voluntari care fac piata pentru pensionari free of charge, unele magazine au program redus, plus la supermarket se intra doar in grupuri mici. Ieri era ceva lume la plimbare pe faleza. Personal nu cred ca o sa ajungem la situatia din Franta sau Italia. A fost un spike al confirmarilor zilele trecute insa de ieri dimineata pare ca a lasat-o mai usor.

Oricat de tampit ar suna, am totusi incredere ca se va reusi sa se tina situatia sub control (cat se poate tine o astfel de situatie). Apoi tinand cont ca noi suntem o tara temperata dar cu mari variatii de temperatura intre sezonul rece si cel cald si ca toti am avut "raceli" provocate de diverse tulpini de coronavirus la care am dezvoltat imunitate, zic ca o sa facem relativ ok fata.

Dar just in case shit hits the fan, sapt trecuta mi-am luat ceva carnuri afumate cu niste branzeturi, mi-am refacut stocul de vin, vodka, trabucuri, am facut provizii de mancare si nisip pt motan si am mai luat 3 cutii de MRE si o punga cu water purification tablets (astea ultimele le-am comandat pe 20 februarie si au ajuns abia vineri).

ghrt

Pentru livrarea la domiciliu se vor constitui grupuri de voluntari, G4D are un proiect în sensul ăsta. Nu m-am băgat că tocmai acum sunt răcit. Supermarketurile au zis că vor pregăti pachetele.

Am încercat să comand direct la Cora şi nu mai au sloturi de livrare. Cred că în general e un efort destul de mare să ţină rafturile pline. Eu m-am învăţat minte după 2 sezoane în care mi s-a stricat o grămadă de mâncare pe barcă, că am tendinţa de a cumpăra de 10x mai mult decât voi mânca de fapt, ceea ce e oricum dublu faţă de ce am nevoie. Iar conservele vechi au un gust oribil. În fine.

Referitor la traficul de marfă de peste 3.5to nu mi-aş face aşa mari probleme, ce situaţii vor apărea pe anumite rute vor fi rezolvate destul de repede.
Cont (aproape) inactiv.

vasile.silion

O altă întrebare este dacă starea de urgență va schimba ceva în procedurile de atribuire a lucrărilor din infrastructură. În sensul arderii unor etape / urgentării licitațiilor / atribuirilor directe. Sau totul îngheață până trece starea de urgență ori până trece chiar criza cu totul?
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

voicul

E bine sa iti aduca mancare acasa, dar daca toti stam acasa, nimeni nu produce mancare ... deci ce mancare ti se aduce si cine o aduce (ca am zis ca stam toti acasa).
Amazon inca nu a dezvoltat delivery cu drona, dar e un moment bun sa dea drumul fara teste.

Problema e ca e o problema mare si pe termen scurt se pot face multe, dar pe termen la fel de scurt (1, 2 luni) deja apar gaurile din sistemu de productie-distributie care nu se rezolva cu tine mai multi bani.

Harry

De la un medic zicere:
Inca o precizare. Exista 2 tipuri de teste: un test care se face initial, din secretii nazofaringiene, PCR, cu rezultat in max 24 ore si un asa zis test rapid care se face din sânge, dozeaza anticorpi, si care se face la 14 zile de la prim test PCR pozitiv, se repeta la 24 ore, doar pentru monitorizare evolutie - 2 teste successive negative inseamna teoretic vindecare. Asa incat solicitarea de teste rapide pentru testare in masa, nu e indicata, nu are relevanta. De ce am spus,, reoretic" mai sus, este pt ca virusul poate ramane in arbore traheobronsic chiar si 30 zile, asta explica asa zisele reinfectari, iar testul corect ar fi bronhoscopie cu spalatura bronsica si test din ea (iese din scenariu, nu sunt si nu vor fi resurse si este agresiva).

elphax

infomatia lui Harry e foarte buna, niste poze cu vapoarele care intra in port cu marfa ar fi foarte bune pe retelele sociale

Harry

@Voicul nu au de ce sa apara probleme. Productia continua. In unele sectoare , mai putin importante in aceasta perioada, poate se va reduce turatia mergandu-se pe un schelet basic cand vine vorba de personal., insa in zona agricola se lucreaza in continuare. Poza e facuta de Petre Daea ieri intr-o sera de tomate.



Si AMRCR confirma ca sunt stocuri si nu e nevoie sa cumpere ca disperatii cu baxurile

Știm că mulți dintre voi sunt preocupați în legatură cu efectele răspândirii Coronavirusului (Covid-19).

Vă înțelegem și vă împărtășim îngrijorările și vă anunțăm că facem tot ce putem pentru ca voi și familiile voastre să aveți alimentele și produsele esențiale de care aveți nevoie.

Cele mai importante obiective pentru noi sunt de a ne proteja angajații, clienții și de a asigura disponibilitatea produselor.

Lucrăm îndeaproape cu autoritățile, furnizorii și partenerii noștri logistici pentru a asigura furnizarea de bunuri în magazine și pentru a aproviziona depozitele logistice cu produsele a căror cerere este ridicată.

Mulțumim tuturor colegilor din magazine și lanțuri de aprovizionare care lucrează zi și noapte pentru ca produsele de care este nevoie să fie disponibile.

Efortul lor susținut și extraordinar ne dă tuturor încredere că vom depăși această situație.

Dar avem nevoie și de ajutorul vostru. Vă rugăm să fiți cumpătați și chibzuiți la ce și cât cumpărați.

Înțelegem frământările voastre, dar a cumpăra mai mult decât ai nevoie poate însemna uneori să îi lași pe ceilalți fără produsele de care și ei au nevoie.

Există cantități și stocuri pentru toți, dacă suntem solidari și ne gândim și la nevoile tuturor.

Doar împreună vom avea grijă de cei dragi nouă și de cei care sunt în vârstă sau vulnerabili. Facem tot ce putem pentru a face față acestei provocări.

Vă asigurăm că prioritatea noastră, a tuturor, este să fim cu toții în siguranță și să vă oferim produsele necesare.

kitsune

Cu atâta izolare la domiciliu, peste 9 luni o să avem creștere demografică
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

ghrt

Cont (aproape) inactiv.

voicul

@Harry teoretic productia merge. Practic noroc ca am lucrat mult timp pe stocuri. NU zic ca se blocheaza tot, dar deja probabil o sa avem ratii (la nivel mondial), daca se vor mai aduce lucruri de la nivel mondial.

Exemplu si ca nu mai pe unde sa aduci si faptul ca toti vor vrea sa dea de mancare propriilor cetateni:

Ungaria închide TOTAL graniţele: ,,Vor intra în ţară DOAR cetăţenii maghiari"

Ungaria va închide total graniţele pentru circulaţia persoanelor şi va permite intrarea în ţară exclusiv pentru cetăţenii maghiari, decizia fiind anunţată luni, 16 martie, de premierul Viktor Orbán, în plenul Parlamentului Ungariei.


https://www.money.ro/ungaria-inchide-total-granitele-vor-intra-in-tara-doar-cetatenii-maghiari/