News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Bucurestiul istoric

Started by Ionut, February 01, 2014, 07:52:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Beowulf

In opinia mea, adaugarea de etaje unor cladiri istorice reprezinta o mare prostie.

Pe de-o parte, cele mai multe cladiri vechi modificate astfel devin hidoase (un fel de ozn-uri prabusite peste cladiri vechi) si implicit distrug arhitectura zonei, pe de alta parte, zona istorica nu are infrastructura rutiera necesara pentru a prelua fluxul suplimentar de oameni si vehicule.
Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

TibiV

De astazi...
Arata cam ca nuca in perete...






Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Hai ca a inceput sa se "dezveleasca".

Prima poza din unghiul cu care v-am obisnuit, de pe treptele BNR

Asta este de pe Smardan spre Ion Ghica. Cladirea veche de langa este Prefectura...






Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV











Pozele sunt de joi, 25 mai 2107...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

^Verdele ala e chiar hidos.

TibiV

Nu-mi spune...

Nu puteau oare sa "simuleze" ca ce au ridicat acum "in plus" este "ca inainte" ?...
Adica sa il faca in acelasi stil cu vechea fatada ?!?!...

Au simtit nevoia sa "sparga ochiul" cu o dovada ca "uite, ba, am facut si noi ceva !" ?... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

^^Am auzit ca destinatia finala va fi de liceu privat....

Goldmund

TibiV, poate ai timp si mai faci cateva poze cu acea cladire de langa Banca Nationala.

TibiV

Cred ca saptamana viitoare am drum pe acolo..
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Goldmund, scuze pentru intarzierea de trei saptamani...

Desi este tot timpul forfota pe santier, nu au avansat foarte mult in ultimele doua luni si jumatate...
Poze de astazi, 8 august.









Desi in poza nu se vede, cu ochiul liber se putea observa ca la intrare, in inerior, nu exista nici urma de finisaje, dar poate incep cu etajele superioare.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Goldmund

#40
Mersi pt. fotografii, TibiV
In primul rand ma bucur ca inca o cladire din Centrul Vechi este consolidata, iar fatada este in parte refacuta(in comparatie cu cele mai multe constructii din Centrul Vechi care nici macar nu sunt consolidate...). Daca exista vreo institutie si comisie pentru refacerea cladirilor vechi dupa planurile autentice ar trebui altfel refacute si renovate acele cladiri(v. si "Manual nemţesc de reabilitare corectă a clădirilor istorice. De ce sunt strict interzise geamurile cu tâmplărie PVC"
http://adevarul.ro/locale/timisoara/manual-nemtesc-reabilitare-corecta-cladirilor-istorice-strict-interzise-geamurile-tamplarie-pvc-1_5818a5a25ab6550cb81ceb83/index.html )
Aici nu poate fi vorba de asa ceva, totusi e un pas inainte, sau sunt lasate sa se prabuseasca(cum s-a intamplat in trecut cu multe cladiri valoroase, daca nu au fost daramate pentru noi bulevarde...
Intr-adevar, pacat pentru cele trei etaje superioare ultramoderne adaugate.


TibiV

Haideti ca am "dez-ambalat" cladirea de pe Doamnei-Smardan.
Pozele sunt de astazi.
Latura Smardan vazuta de pe treptele BNR...



Vedere in lungul str. Smardan spre Lipscani, BNR in dreapta


Coltul cladirii de sus in jos



Au capatat usa la intrre...

Si una "portrait", cu tot coltul cladirii
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Latura Doamnei

Si o a doua intrare, la coltul Doamnei cu Blanari, unde nu au inca usa...


Latura de pe str. Blanari

Vedere de pe Doamnei spre Calea Victoriei




Nu este aceeasi cladire, dar este tot pe Doamnei, chiar pe coltul cu Bd. IC BRatianu...

"La Placinte" fac mici reparatii la fatada. Foarte bine fac...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#43
Si daca tot eram in zona, am facut o scurta vizita pe str. Ion Ghica, modernizata de aproximativ doi ani.
Vedere spre Bd. IC Bratianu

O privire in stanga, pe str. Toma Caragiu, spre parcarea subterana si spre Universitate.
Pare OK, nu-i asa ?...

Bine pe naiba... :(









Cand paseau pietonii pe placile asta, "Poc-poc", se vede cu ochiul liber cum se clatina

Vedere spre Ghica


Intotdeaua am spus ca placarile astea sunt pentru Bucuresti doar o "tichie de margaritar".
Daca sunt montate prost de la inceput (constructori "priceputi")  iar apoi intretinerea/inlocuirea "este sublima dar lipseste cu desavarsire", atunci rezultatul este evident.
O fi asfaltul mai "lipsit de eleganta", dar cu el nu se poate intampla asa ceva... :(

Toate pozele sunt aici: https://imgur.com/a/d9WbB
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Garden Inn-ul nu arata deloc rau, chiar deloc, imi place coltul ala neo-art deco
cat despre placile alea...ce vrei sunt din granit sintetic made in china :(