News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Bucurestiul istoric

Started by Ionut, February 01, 2014, 07:52:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

om_bun

#225
Quote from: Harry on March 10, 2020, 12:46:44 PM
Au inceput lucrarile la pasajul englez de pe Calea Victoriei
Lucrari de consolidare a intregului bloc sau doar a fatadei?
Poti afla te rog nu de alta dar e blocul unde am adresa,locuiesc de 6 ani in strainatate si nu ajung des pe acasa!?

Harry

Salut! Din ce informatii am pana acum e vb de toata cladirea.

om_bun

#227
Ce bine ar fi,e si cea mai veche cladire din Bucuresti,are peste 150 de ani.

Harry

#228
Administratia Municipala pentru Consolidarea Cladirilor cu Risc Seismic din cadrul Primariei Generale a Capitalei a finalizat lucrarile de restaurare a fatadei unui superb bloc interbelic in stil art deco situat pe bulevardul Regina Elisabeta #16.

Plusuri:

-refacerea fatadei, inclusiv elemente decorative
-culorile pastel, cladirile art deco au avut mereu nuante pastel pe fatade

Minus:
-aparatele de aer conditionat amplasate pe fatada.

Referitor la acestea reprezentantii AMCCRS au declarat:

"Urmatoarea campanie a Primariei Capitalei va fi sa analizam si sa stabilim implementarea unor unit-uri mari, ascunse, care sa inlocuiasca aceste echipamente asezate pe fatade."



Goldmund

^
Frumoase amintiri: acolo a fost candva "Libraria Eminescu" de unde (nu doar de acolo, dar in mare parte) pana prin 1975 mi-am alcatuit o biblioteca frumoasa...
Niciodata nu a aratat acest bloc atat de interesant precum arata astazi. Bravo celor care au contribuit la "renasterea" unei cladiri interesante!

Mao


Harry

Hala Laminor - 1938, Horia Creanga.

foto via Robert Negoita


Harry

O imagine fenomenala de dinaintea demolarii catacombelor si zidurilor din dealul arsenalului pentru a face loc Casei Poporului....Ce structuri a putut sa piarda Bucurestiul :(

sursa foto: uranusdisparut | instagram




rota

BD. REGINA ELISABETA NR. 41 (STR. ION BREZOIANU NR. 14)



Video
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

TVlad

Foarte bine arata, bravo! Eu as fi renuntat si la aparatele alea de aer conditionat de la spatiul comercial de jos, chiar ca nu se potrivesc acolo.
Spuneau ca acum incepe consolidarea in interior. Oare nu era mai logic sa faca invers? Zic  si eu.

Harry


Harry

Calea Victoriei 1940. Se remarca reclama la pantofii americani.

foto: Life Magazine



1940. Academia Militara.
foto: Life Magazine


razvan96

QuoteProiectul restaurarii Palatului Universitatii din Bucuresti, aprobat de Guvern

Guvernul Romaniei a aprobat, in sedinta de astazi, 4 iunie, indicatorii tehnico-economici pentru restaurarea Palatului Universitatii din Bucuresti (B-dul Regina Elisabeta, nr. 4-12, sector 3).

Lucrarile vor viza consolidarea, restaurarea invelitorii si a sarpantei, restaurarea fatadelor (inclusiv a tamplariei exterioare), modificari functionale si restaurarea finisajelor interioare, iluminat arhitectural fatade, reabilitarea instalatiilor, degajarea curtii interioare, conservarea si punerea in valoare a vestigiilor arheologice din curtea interioara prin amenajarea unui spatiu muzeal, amenajari exterioare.

Obiectivul va fi realizat prin Programul National de Constructii de Interes Public sau Social, derulat de Compania Nationala de Investitii, institutie sub autoritatea Ministerului Lucrarilor Publice, Dezvoltarii si Administratiei.

Valoarea estimata a lucrarilor este de 445,88 milioane de lei, iar durata estimata de realizare este de 60 de luni. Universitatea din Bucuresti participa la realizarea obiectivului prin finantarea lucrarilor si serviciilor neeligibile prin program (lucrarile exterioare – amenajarea terenului, retele exterioare din incinta), in valoare de 2,37 de milioane de lei, inclusiv TVA, conform devizului general aferent obiectivului, insusit, conform legii, suma aprobata prin Hotararea Senatului Universitatii din Bucuresti nr. 7 din 26.03.2020.

In perioada urmatoare, CNI va demara procedura de achizitie publica pentru contractarea lucrarilor de proiectare si executie.

Palatul Universitatii este o cladire de importanta esentiala, in prezent aici functionand 8 dintre cele mai vechi si mai prestigioase facultati (Facultatea de Administratie si Afaceri, Facultatea de Chimie, Facultatea de Geografie, Facultatea de Geologie si Geofizica, Facultatea de Istorie, Facultatea de Limbi si Literaturi straine, Facultatea de Litere si Facultatea de Matematica si Informatica).


Sursa

TudorBUC



Am muncit la un articol în care am făcut o cronologie bogată a întregii istorii a Palatului Știrbey de pe Calea Victoriei, de la 1780 până astăzi. Atunci când excavatoarele vor începe iar să sape fundații în spatele palatului, trebuie să cunoaștem bine istoria locului, ca să știm ce apărăm!

https://tudorchira.ro/istoria-palatului-stirbei-de-pe-calea-victoriei-de-la-constructie-pana-astazi/

Harry