Soluții pentru descongestionarea traficului pe Valea Prahovei

Started by voicul, January 03, 2020, 10:04:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

pasadia

Doar pentru a te informa, conform catalogării folosite sunt unii care scriu aici care își doresc căruțe și noroi precum in secolul XIX. De exemplu eu, care, precum cunoștință ta de pe valea Doftanei, consider că e obl greseala proiectul asfaltării acelui DJ și că acesta va aduce mai multe probleme decât beneficii, atât pentru localnici cât și pentru ipoteticii utilizatori aflați în tranzit.

Speedy

 Fiecare e liber sa isi argumenteze parerile cum considera. Dar cum forumul asta e despre infrastructura si modernizarea ei, inclusiv titlul topicului, apare acest paradox.
Cum sa descongestionezi ceva, daca localnicii nu vor? Si implicit, nu fac nimic din ce ar putea face in sensul asta. Se opun, prin neimplicare si nepasare.
Acum vreo 2 saptamani, pusese cineva harti cu statiuni de ski de prin Austria, cu infrastructura de acolo, dar acelasi paradox apare, ar fi bine sa fie si la noi ca acolo, dar cu infrastructura de secol XIX, cu aceleasi curti pline de cotinete si magazii, cu balegar pe strazi, si tot "farmecul".
  Din punctul meu de vedere, infrastructura aduce numai beneficii, pentru ca inseamna progres.  Daca e o problema cu progresul, ar trebui eliminate utilitatile, apa, gaze, curent electric, pentru ca in secolul XIX nu existau, si s-a trait si fara ele. Daca ii intrebi pe cei in varsta s-a trait foarte bine, chiar mai bine ca acum.
 
   Nu doresc sa polemizez cu nimeni, dar m-as bucura sa dezbatem, ca poate citesc si cei care scriau pe aici si au ajuns intre timp ministrii, si pot misca lucrurile. 
   Pot veni cu multe exemple de delasare/nepasare in ceea ce priveste Busteni/Poiana Tapului/Zamora, care isi aduc contributia zilnica la nivelul de trai si calitatea vietii de acolo.
   Daca s-a votat pe sticle de ulei si "kile" de zahar in ultimii 30 de ani, dar mereu s-a visat la comparatii cu Austria si Elvetia, nu stiu cine e mai in eroare, eu ca as vrea schimbari in bine, sau cel care crede ca va primi ulei si zahar la fiecare 4 ani ca pana acum.
   Daca acel drum ramane de pamant, ar trebui catalogat ca atare, scoasa denumirea de DJ si pus drum comunal, sa nu ne pacalim singuri.

https://www.revista-patronatelor.ro/rusinea-infrastructurii-romanesti-romania-anului-2019-mai-are-inca-13-kilometri-de-drumuri-nationale-de-pamant-nu-pietruite-nu-asfaltate-ci-de-pamant/

     Daca gaseste cineva o situatie cu Olanda/Belgia/Franta, oare cate drumuri de pamant mai au?  probabil pastrate doar asa de dragul vremurilor trecute, ar fi interesanta comparatia.

dumbravaandrei

N-o sa poluez mult ...
Dar o solutie imediata este obligatorie.
Marti, 3 Febr, 2021 calatoria mea spre Sinaia poate fi vazuta aici, cu imagini si explicatii. Nu cred ca are sens sa incarc pagina aici cu 14 poze.


Rezumat: pentru 38km am facut 2h7min.  :insomnia: :insomnia: :insomnia:

oc7avian

Referitor la poze, deși nu par să mai fie pietoni, foarte probabil efectul de acordeon menține ambuteiajul destul timp după (destul timp după pentru că tot vor exista câțiva pietoni, câteva viraje la stânga etc.)

TVlad

Dumbravaandrei, bag de seama ca am fost "colegi de ambuteiaj" :) dar eu eram pe sensul opus si putin mai devreme. Dupa ce am scapat de coada de la Nistoresti, m-am infundat la Sinaia si asa am mers, in coloana pina la iesirea din Busteni. In sens opus se circula normal si ma gindeam "uite domnule, cum se face ca nimeresc blocaj numai pe sensul pe care se intimpla sa merg eu". Dar din Busteni am constatat ca aparuse dop si in sensul spre Sinaia si coloana era atunci, la ora 13, numai pina in Azuga.

De multe ori m-am intrebat, care sint cauzele acestor ambuteiaje. Multumita colegilor de forum, pot acum rezuma:

1. Trecerile de pietoni
2. Virajul la stinga
3. Parcarile adiacente soselei

Solutiile pe termen foarte scurt sint, respectiv:

1. Semafoare cu buton
2. Giratoriu la Penny
3. Desfiintarea parcarilor

Bineinteles, cauza de baza e numarul prea mare de masini aflate in trafic, chestiune rezolvabila pe termen mai lung prin constructia unor variante ocolitoare (centura, autostrada, etc) sau migrarea catre transportul feroviar.

cristi5

Are cineva posibilitatea sa faca o captura de ecran la camera din Busteni maine dupa masa cateva ore? Eventual si sambata dimineata?

Ideea ar fi ca odata ce e filmul pe youtube sa organizam o numarare de trafic.

alexmocian

#561
No comment

cristi5

https://www.g4media.ro/ce-solutii-promit-autoritatile-pentru-a-fluidiza-traficul-pe-valea-prahovei-pana-la-constructia-autostrazii-ploiesti-comarnic-brasov.html

Quote
Ar urma să fie construite pasaje rutiere la intrarea și ieșirea din Sinaia, care vor avea sub ele sensuri giratorii.

La Azuga va fi construit un pasaj suprateran rutier în zona pârtiilor de schi, la intersecție cu DN1.

În toate cele patru stațiuni, Sinaia, Azuga, Bușteni și Comarnic. ar urma să fie desființate trecerile pentru pietoni, vor fi construite pasaje subterane, iar pasarelele supraterane vor avea lifturi și vor fi acoperite.

Vlad Oprea, Primar Sinaia: ,,Eu sper ca în primăvara anului viitor să înceapă în forță lucrările la toate aceste obiective, în maxim 6 luni de zile să se și finalizeze. Am cerut să se adopte soluții moderne, de pasarele prefabricate din metal sau din beton care pot fi montate foarte rapid și executate într-un timp record că să nu îngreunam și mai mult traficul pe Valea Prahovei."

pasadia

In poza de mai jos cu roșu e zona pârtiilor de schi din Azuga, cu albastru e intersecția cu DN1.

Va fi interesant pasajul anunțat. Vreo 2,5km.

TVlad

E loc in Azuga pentru pasaj? Ma cam indoiesc. Si pe unde o sa devieze circulatia pina il construiesc?

pasadia

La Azuga eu as lua în calcul pasaj peste DN1 cu un sens giratoriu in fata Gării. Ai putea asigura astfel toate direcțiile necesare fara conflicte de trafic puternice.

TVlad

E foarte buna ideea si, cred, singura fezabila. Un pasaj subteran ar fi preferabil pentru a nu strica fasonul orasului; sint citeva cladiri frumoase acolo si trebuie lasati oamenii sa le poata privi cum se cuvine.

vladioan_bv

@cristi5 care ar fi durata de inregistrare ok pentru dupa amiaza asta?  m=ai putea ajuta cu o solutie ok de inregistrat la care sa nu intervin destul de des? stiu una, dar pentru ca nu am licenta la ea nu pot inregistra o bucata mare de timp la o sesiune.
ms anticipat

oc7avian

    Edit: din păcate după 10 minute s-a blocat  :((

    Ieri a fost webcam-ul picat, deci abia acum testez soluția. Am reușit acum să mă conectez la cea de aici (https://www.webcamromania.ro/webcam-munte/webcam-orasul-busteni/) și am făcut un test de 2 minute.

    Pentru înregistrare:

    E ok să încercăm 2-3 în caz că se blochează ceva. Și să notăm ora la care am început ;) La celălalt stream n-am reușit să dibuiesc "adresa"[/list]

    dumbravaandrei

    va pot da eu status update  :(
    Am mers super ok pana la Cateaua Lesinata, iar de acolo am mai facut 30 de minute pana la Penny. In conditii de stat pe loc, dupa voi, cam cate masini sa fi trecut?!?