News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Soluții pentru descongestionarea traficului pe Valea Prahovei

Started by voicul, January 03, 2020, 10:04:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Xenos

Până nu se face şi centura Buşteni va fi dezastru, acolo e dopul cel mai mare, mai ales când vii dinspre Braşov stai cam două ore uneori pt 10 km, de la Predeal.

dumbravaandrei

#1246
@rt25 nu rezolvă mare lucru (adică nimic) centura asta. Ai viraj la stânga pe dn1, girație la ghioșești și în capătul din munte o să fie destul de strâns. Mi-e că mulți or să prefere drumul vechi, până apar radare fixe  O:-)

rt25

Sfantu' Waze va distribui Round-Robin traficul si va muta dopul la giratia de la iesire din Comarnic (cel din deal).
Ceva va rezolva, problema e ca cu acesti bani si cu cei de la prostiile de giratorii suspendate de la Sinaia si Predeal faceai juma de tunel la Busteni parte din A3 daca aveam SF-ul acela cu care joaca alba neagra partidele de 20 de ani.

@naivu tu zici ca lucreaza Coni. Sa inteleg ca Frasinul == Coni sau ai confudat cu ipotetica centura Busteni care e o solutie la fel de "buna" ca asta?

naivu

Ai dreptate, e Frasinul, mi-am notat greșit mai demult.
Și eu aș fi preferat să se lucreze acum la Cobra, dar zic că centura Bușteni ar fi necesară și dacă ar avea A pe lângă.

Feri

Centura Comarnic | Activitate pe șantier | 01.08.2024 (Frasinul&Artehnis)

Mulțumim SkySkraper RO

Telvanni

Mi se pare doar mie sau traseul e mult prea sinuos?  :|

ijwtsh


Xenos

Există vreo schiţă mai concretă cu centura Buşteni-Azuga?


Xenos

Mulţumesc! Mă gândeam la ceva mai profi, aia e o cariocă....


nenea_hartia

Câteva poze ale viaductului de la capătul nordic al centurii Comarnic, care se termină cam aici și la care mai e destul de lucru:










tom_sawyer

[CN1072324] Proiectare și Execuție ,,Pod pe DN 1 km 133+941, judetul Prahova"

Data publicare: 21.08.2024

Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executie pentru reabilitarea podului pe DN 1 km 133+941, la Azuga in judetul Prahova, in lungime de 51,50 m

Valoarea totala estimata:
Intervalul intre : 18.785.410,25  si 21.298.469,87  Moneda: RON

Proiecte cu finantare din CEF 2 (Mecanismul pentru Interconectarea Europei) - Componenta Mobilitatea Militara.

tom_sawyer

#1258
[CN1072172] Proiect Tehnic (PT, DE, DTAC, asistență tehnică) pentru obiectivul de investiții,,Etapa I: ,,MODERNIZAREA, REABILITAREA ŞI EXTINDEREA TRASEULUI AZUGA - BUŞTENI - GURA VITIOAREI, PRIN ACCESIBILIZAREA GOLULUI ALPIN MUNŢII BAIULUI ŞI A DRUMURILOR JUDEŢENE DJ 102I, DJ 101T, DJ 102, DJ 100G – Tronson 1 Gura Vitioarei - Valea Doftanei"

Data publicare: 14.08.2024
Autoritate contractanta: JUDETUL PRAHOVA

Lucrarile de reabilitare si modernizare ale tronsoanelor de drumuri judetene mentionate au o lungime totala de 41,160 km si se identifica astfel:
DJ 100 G km 0+000 – km 5+067 pe o lungime de 5,067 km; 
DJ 102 km 28+ 500 – km 33+313 pe o lungime de 4,813 km;
DJ 101T km 0+000 – km 27+780 pe o lungime de 27,780 km;
DJ 102I km 27+500 – km 31+000 pe o lungime de 3,500 km.

Traseul propus spre modernizare si extindere este alcatuit din mai multe tronsoane de drumuri judetene si asigura conectivitate directa cu reteaua TEN-T intre Gura Vitioarei (DN1A) și Vale Doftanei. Traseul are o lungime de aproximativ 41,160 km si asigura conectivitatea între unitati administrativ-teritoriale, ceea ce va determina cresterea gradului de accesibilitate a localitatilor, fluidizarea traficului din si spre localitatile situate pe traseul propus. De asemenea, asigura premisele unui acces mai rapid intre localitatile situate in zona montana si submontana a judetului si cu judetele invecinate.
Prin implementarea proiectului, tronsoanele drumurilor judetene vor beneficia de un profil nou, modernizat si reabilitat care va contribui la sporirea considerabila a capacitatii portante, asigurand conditii de siguranta rutiera atat a locuitorilor, cat si a celor care tranziteaza zona, utilizand acest drum cu deschidere catre caile rutiere nationale si direct catre cele europene care fac parte din reteaua TEN-T.

Valoarea estimata totală pentru proiectare este de 7.934.953,48 lei fără TVA

Depunere oferta
Data limita: 24.09.2024

pasadia