Soluții pentru descongestionarea traficului pe Valea Prahovei

Started by voicul, January 03, 2020, 10:04:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

oc7avian

Impresia mea e că aceste 2 drumuri, dar n-am certitudine




O altă poză, din 12 noiembrie.

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

milo1981

autoMinder - aplicație de management a parcului auto

Vlad94


Cipi

QuoteAsocierea condusă de constructorul prahovean CONI a câștigat licitația pentru proiectarea și execuția Centurii Bușteni-Azuga, dar contractul de aproximativ 600 de milioane de lei nu poate fi semnat după ce turcii de la Ozaltin au depus contestație la Consiliul Național pentru Soluționarea Contestațiilor, potrivit documentelor pe care le-a consultat Economedia. Coni și Ozaltin au concurat și la prima licitație pentru Centura Bușteni-Comarnic.

La a doua licitație lansată pentru Centura Bușteni-Azuga, CJ Prahova a primit oferte de la Coni (România), Itinera Spa (Italia) și Ozaltin (Turcia), iar după mai multe amânări a desemnat câștigătoare oferta Asocierii CONI (Leader),SC GOTT STRASSE SRL,PERFECT CONSULT EUROPE S.R.L.,DRUM POD INVEST,"NVO "TRANSINZHINIRYNG" LLC, Automagistral-Pivden.

În contestația depusă la CNSC, Ozaltin acuză Consiliul Județean Prahova că i-a descalificat oferta și a derulat licitația cu evaluarea ofertei CONI într-un mod netransparent.

https://www.bizbrasov.ro/2023/12/20/centura-busteni-azuga-blocata-de-contestatii/

rt25

Pe aici nu cred ca ati ocolit ambuteiajul de pe Valea Prahovei pana acum. Se vede si un inceput de lucrari pentru Ocolitoarea Comarnic.



Powered by API/PUM imgur uploader

Xenos

Ba da am ocolit. O mare bataie de joc situația de pe V Prahovei dar, cum se vorbea in alt topic, bine ca nu ne trebuie autostrada aici ci la Cobadin si Amzacea.

rt25

100% de acord, mai e un baiat pe aici care vrea sa dubleze A2 pana la Mangalia. Sau unul care vrea sa faca un A10 paralel pe la Medias si Iernut.
Si noi stam cu 2 din cele mai importante orase din Romania si cea mai mare zona turistica din tara sa parcurgem 30 km amarati in 2h (asta daca faci toate scurtaturile posibile: DJ101R prin Breaza si apoi pe macadamul prezentat anterior, pe Zamora prin Busteni si care or mai fi....)

LE: eu nu sunt turist. Sunt de loc din Brasov si lucrez in Bucuresti.  Si nu, DN1A nu e chiar asa buna varianta cum am mai zis pe topicul asta. 2 tiruri si ai dublat timpul de parcurgere (si acolo sunt toate tirurile pe un drum extrem de virajat).
LE2: trenurile sunt pline, desi sunt relativ multe si dese (aproximativ din ora in ora, dar la orele populare pleaca trenuri chiar si la 30 min distanta intre ele).

dr4qul4

Pe aici nu am mai fost, doar pe la Secaria. Asa ca da-ne si noua traseul, ca pe 29 cred ca imi va fi de folos  :lol:
Eu ma minunez cum apar mereu "fente" pe la Doftana sau pe la Targoviste, de parca ar rezolva ceva. Partiile sunt pe VP, asa ca si traficul principal va ramane pe VP.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dumbravaandrei

E drumul prin Ghiosesti, spre Schit/podul lui Neag. Daca esti suficient de curajos si te aventurezi cateva sute de m offorad, poti ajunge pana la podul peste valea lui neag peste dn1

dr4qul4

Trebuie sa va impartasesc experienta mea, Bucuresti-Rasnov (Glajarie) de Anul Nou.
Dupa ce am consultat Google Maps si Waze am decis sa merg pe Targoviste - Rucar-Bran.
La dus a fost OK. 3h30 Chitila - Rasnov (185 km) Un prieten a mers pe Targoviste-DN71 si a facut cu 20-30 minute mai mult.
La intoarcere(2.01) Waze-ul a intrat in greva...
De la Rasnov, m-a bagat spre A3, si vroia sa o iau pe Cheia, am luat-o spre Bran si a inceput dansul. Ma intorcea, dar de data asta ma baga spre Predeal. Apoi a incercat sa ma bage pe toate drumurile din zona, dar afisa traseul doar pana unde se termina asfaltul...care de multe ori insemna o banda in total. Asta a facut ca multi sa se intoarca, sau sa opreasca la intrarea pe ele si sa faca mai multe manevre, ceea ce a blocat si mai mult traficul pe DN73.
Blocajele mari au fost la Bran (de la Wolf la Simon) si Rucar (aici Petrom-ul a fost de vina, si trecea de Podu Dambovitei).
- Rasnov - Bran, 12 km, 1H. Oprit la Bran pt vreo 2 ore.
- Bran - Rucar : 32 de km, 1h35 min.
- Rucar - Bucuresti (Chitila): 140 de km, 2h45 min (mers efectiv), fara blocaje.

Toata politia fost pe DN1 (plus la Rasnov unde au inchis DN73A). Degeaba recomanda ei rute alternative, pentru ca cel mai rapid este pe DN1. Un prieten a luat-o pe acolo, si desi a facut peste 1h Forban - Predeal, a facut doar 4h30-4h45 in total pana la Bucuresti.

Nu stiu cum a fost pe Cheia, dar ma indoiesc ca ar fi durat mai putin de 5h30 sa ocolesc Brasovul (50 km in plus), sa iau serpentinele la rand pe drumul acela ingust, si stau in blocajele de la Cheia si Valeni si de la cele 4 treceri de CF.

In concluzie, data viitoare stau pe DN1. Macar acolo stiu ca va exista politie care sa dirijeze traficul, sa organizeze trecerile de pietoni si sa-i tempereze pe grabitii care se baga in depasire aiurea.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dumbravaandrei

Sacele-cheia-ploiesti, faci maxim 3h si in cele mai nefavorabile conditii. Cam 2h in conditii de sarbatori. Dupa maneciu ai mai multe variante decente la dn1a.

Cat despre drumul cel mai rapid, cand sunt pline statiunile, folosesc alte rute astfel incat sa nu depasesc 4h pe Brasov- Bucuresti. Chiar daca de multe ori fac si 50-60km in plus.

dr4qul4

Inseamna ca acum 3 ani (tot de anul nou) am avut eu ghinion ...
- Rasnov - Sacele (popas Bradet) 50 min
- Sacele (popa Bradesti) - Cheia 1H25
- Cheia - Boldesti Scaieni 2h8min

Plus mers pe un drum infect, cu tiruri care taie curbele.
Poate pe mine m-a lasat memoria, dar pe Google sigur nu.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dumbravaandrei


cristian_ch

Eu am ocolit pe DN10 pana la Cislau, apoi DJ102C pana la Albesti-Paleologul, DN1D, DJ100b, A3 de la Gherghita! Si m-am miscat excelent! Mers cursiv fara blocaje dupa Harman!

dr4qul4

ai zis maxim 3h si doar 2h de sarbatori Sacele-Cheia-Ploiesti.
Eu am facut 3h25 pe 2.01.2021, de la iesirea din Sacele pana la intrarea in Ploiesti.
Nu cunosc drumurile locale din zona, asa ca merg de obicei pe DN sau dupa Waze.
Eventual mai opresc din cand in cand (ieri de ex, desi nu era in plan, am fost sa vizitez Castelul Bran si sa mananc o ciorba de fasole in paine  :D )

Exista variante de drumuri laturalnice si pentru DN1 si pt DN73. Dar am ajuns sa realizez ca oricat m-as agita, voi scuti doar 30-40 minute.

@cristian_ch  :o . La DN10 nu m-am gandit intre Rasnov si Bucuresti. Mai avem putin si o sa spunem ca nu mai e nevoie de autostrada, pentru ca va fi Brasov-Boita-Pitesti si putem veni pe acolo..
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist