Soluții pentru descongestionarea traficului pe Valea Prahovei

Started by voicul, January 03, 2020, 10:04:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

naivu

La podul de la Bănești a început reparația pe sensul celălalt.

danutzu_1069


mirceaeliade

QuoteMinisterul Transporturilor începe exproprierile pentru Centura Comarnic, proiect derulat în parteneriat cu Consiliul Județean Prahova. Contractul pentru proiectarea și execuția variantei Comarnic, șosea de 6 kilometri, a fost semnat în mai 2023 cu Asocierea Frasinul – Arthenis, iar lucrările ar trebui să înceapă în primăvara anului viitor. Durata de execuție este de 21 de luni.
lnk

pasadia

Trotuar? Ce e aia, mai dă-l naibii că nu e nevoie de așa ceva!

Cică primăria Sacele s-au gândit că totuși vrea asta. Iar CNI zice că nu e bani și nu e timp. Proiectantul și celelalte autorități sunt surprinse de ideea năstrușnică de a avea trotuar în intravilanul unei localități.

Detalii aici - https://litera9.com/vicepresedintele-cj-brasov-ciprian-sterpu-reclama-faptul-ca-primaria-sacele-blocheaza-proiectul-care-vizeaza-modernizarea-dj-102i-valea-doftanei/

Xenos

Eu mă întreb altceva, cum este posibil să mai modernizăm ceva din bani europeni şi să NU se facă trotuare. Chestiune de civilizaţie, se pare.

mirceaeliade

>primarul din Săcele, Virgil Popa, care nu emite avizul comisiei tehnice de circulație – Municipiul Săcele, deoarece a introdus în plus față de avizul favorabil emis în 2020 în cadrul procedurii de elaborare a studiului de fezabilitate, cerința de realizare a trotuarelor pe toată lungimea traseului drumului aflat pe teritoriul UAT Săcele.

Sacele e o localitate putin ciudata. E al 3-lea oras ca suprafata din Romania cu 50% mai mare ca Bucurestiul si mai mare si ca Brasovul (care include Tampa si Poiana Brasov). Sigur trotuarele astea sunt doar in zonele cu case si nu cumva SI intre cartiere? Nu e ca si cand Sacele nu a primit proiecte pana acum, vezi centura deschisa de ceva timp.

pasadia

Aia cu întreaga lungime a localității e din declarația politica a vicepreședintelui PNL de la Consiliu Județean. Însă dacă te uiți în documentul atașat vezi că se specifica că este vorba de zona aflata in intravilan, zona in care exista deja o serie de construcții (case de vacante, pensiuni) și în care este de presupus că va fi aprobată construcția mai multor astfel de clădiri ulterior modernizării drumului.

Și da, mai ales după accidentul oribil de la 2 Mai / Vama Veche nu pot pricepe deloc cum poate fi considerată nejustificată pretenția de a construi un trotuar. 

Hef


dr4qul4

ai randare pe site-ul centurii, in subtopicul de PH.
Sau pe digi24
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

Din alt ziar local am aflat care e lungimea de drum pentru care cere Primaria Sacele trotuar in cadrul poricetului de asfaltare a DJ-ului de pe valea Doftanei - 1,3 kilometri. @mirceaeliade - dupa cum vezi nu e pe "pe toată lungimea traseului drumului aflat pe teritoriul UAT Săcele." ci pe o portiune mai scurta.

mirceaeliade

Intr-adevar, 1.3 km cred ca e toata zona unde sunt case pe langa DN1A.  Nici macar nu ar prea scump sa se faca asta, si la cum se va circula pe viitor, ar fi bine sa se faca un trotuar pe o parte care sa preia pietonii si biciclistii de pe carosabil.

mirceaeliade

QuoteÎn lipsa Autostrăzii Ploiești-Brașov se fac pasaje pe DN 1 Valea Prahovei : Ministerul Transporturilor a emis Autorizația de Construire pentru pasajul Sinaia Sud (Mefin) [la intersecția DN 1 Centura Sinaia cu bulevardul Republicii]/Podul are o lungime de 438 de metri, iar lucrările durează 26 de luni www

Feri

QuotePrimăria Săcele aşteaptă documentaţia finală pentru modernizarea drumului din Valea Doftanei
Trotuarul din interiorul municipiului va fi realizat de Consiliul Judeţean Braşov, pe cheltuială proprie


Primăria Săcele şi Consiliul Judeţean Braşov au ajuns un compromis în ceea ce priveşte realizarea trotuarelor din intravilanul drumului judeţean din Valea Doftanei (DJ102I Săcele – Câmpina) . Mai exact, joi, 7 decembrie, primarul municipiului Săcele, Virgil Popa, a anunţat că în 27 decembrie, în cadrul unei şedinţe ce s-a desfăşurat la sediul Consiliului Judeţean Braşov, administraţia judeţeană a anunţat că va prelua, pe cheltuială proprie, această componentă. ,,În timpul discuţiei amintite, reprezentanţii Consiliului Judeţean Braşov au anunţat că lucrările de amenajare a trotuarelor se vor realiza în paralel cu cele de modernizare a drumului", a declarat Virgil Popa.
...
Sursa

georgec

Lucrări la centura Comarnic, din mașină am văzut tăruși pe cel puțin 2 km și aproximativ 10 utilaje la lucru.






și bonus: la Sinaia se ridică pasarela



Powered by API/PUM imgur uploader

rizelgeorgel

Știe cineva ce fel de pasaj vrea să fie acesta și ce va lega?