Soluții pentru descongestionarea traficului pe Valea Prahovei

Started by voicul, January 03, 2020, 10:04:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dan_s

^
Eu cred ca sunt postate in topicul este gresit, ar trebui sa avem un topic care sa se numeasca "Soluții pentru descongestionarea traficului in Comarnic, Busteni si Azuga" pentru ca doar pe ei o sa ii avantajeze aceste 15 giratorii  :lol:

mirceaeliade

15 intersectii pt Comarnic si 14 intersectii pt Azuga-Busteni?  E scris undeva cate dintre ele vor fi giratii si cate vor primi doar un 'facelift' dar vor ramane normale, cu prioritate pentru traficul DN1?

Earthchild

Despre rezolvarea perlei nepăsării și incompetenței CNAIR de aici DN1 km95 mai știți ceva?

danutzu_1069

^ Aia este rezolvata 100%. Lărgit complet. Este gata de ceva vreme.

rt25

largit acolo, + giratoriu la intersectia de langa benzinarie cu banda rapida de evitare a giratoriului pe directia Comarnic->Ploiesti. Venind dinspre Ploiesti e cam ciudata intrarea in giratoriu, pentru ca vii tare si giratoriul e centrat mult inspre dreapta fata de cum intri in el. Partea buna e ca e foarte bine semnalizata intersectia.


tom_sawyer

#1056
^
Proiect de Hotărâre privind aprobarea Studiului de Fezabilitate , pentru obiectivul de investiție
"Îmbunătățirea mobilității urbane, accesibilizare zona montană în județul
Prahova"
https://cjph.ro/wp-content/uploads/2023/04/Prh18.pdf

Centura Azuga-Bușteni:
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=1979.msg405222#msg405222

mirceaeliade

Acum ca se face ceva cu proiectul centurii Comarnic, nu s-a trezit nimeni sa ceara latirea la 2+2  sectiunea de 1.5+1.5 inainte de Comarnic?  Nu vad de ce nu se poate da drumul la largire pana la intersectia cu viitoarea centura.

mirceaeliade

QuoteCristian Pistol, a transmis, miercuri, că au fost desemnaţi câştigătorii pentru construcţia a şase pasaje denivelate pe drumuri naţionale importante.
,,Am desemnat astăzi câștigătorii pentru Proiectarea a șase pasaje rutiere denivelate pe mai multe drumuri naționale importante! Două contracte pentru proiectarea unor pasaje rutiere denivelate la intersecția de la km 20+750 a DN1 cu DJ101 și la km 95+650 cu DJ101R au fost atribuite firmei TQM MANAGEMENT SRL, cu prețuri de 580 mii lei, respectiv 584 mii lei (fără TVA)."
Nu e clar ce se intampla cu:
– localizat între localitățile Bărcăneşti și Bănești (spre Floreşti), județul Prahova Pasaj rutier denivelat pe DN1 (km 80+700) intersecție cu DJ 720 (km 30+000)
– localizat între localitățile Bărcăneşti și Bănești (spre Băicoi), județul Prahova Pasaj rutier denivelat pe DN1 (km 80+700) intersecție cu DJ 720 (km 30+000)
https://adevarul.ro/economie/sase-pasaje-rutiere-noi-vor-fi-construite-pe-2263726.html

dumbravaandrei

^^ trecerea brusca din 2(+/x)2 in 1+1 e... curajoasa. Iti trebuie o zona tampon de cativa km acolo in care sa calmezi traficul. Sincer, eu as pune parapete sa nu mai faca posibile depasirile.
Pe acel sector trebuie facut exact ce s-a executat in Eforie: banda din mijloc reversibila.

naivu

^^Pe zona de 1,5+1,5 de la Comarnic-Nistorești ar fi mai bine dacă ar trasa 2 benzi Com->Nist și doar 1 bandă Nist->Comarnic.

mirceaeliade

QuoteIndicatorii tehnico-economici pentru Centurile Comarnic și Bușteni urmează să fie aprobați miercuri, în ședința de Guvern. Centurile Comarnic și Bușteni costă aproximativ un miliard de lei, iar Consiliul Județean Prahova evaluează ofertele primite de la constructori din România și Turcia. CJ Prahova a lansat licitațiile cu clauză suspensivă, deci semnarea contractelor se poate face doar după ce este asigurată finanțarea de la Ministerul Transporturilor, finanțare condiționată de actul normativ pe care îl va emite Guvernul (Hotărârea de Guvern). În lipsa Autostrăzii Ploiești – Brașov, Centurile Comarnic și Bușteni și Drumul Județean pe Valea Doftanei sunt proiecte care ar trebui să contribuie la fluidizarea circulației pe DN 1 Comarnic – Predeal.

naivu

Se lucrează la Bănești la podul peste Doftana, sensul București-Brașov e închis și circulația deviată pe jumătate din sensul opus. Am stat juma de oră în ambuteiaj, se putea ocoli pe la Urleta, dar nu știu cum e drumul
că n-am încercat.

Siciltir

^ E bun drumul, dar foarte intortocheat si nu e asa larg.

Leo-Ph

ocoleai prin Urleta dar trebuia sa mergi pana la Telega -> Doftana -> Campina si reintrare pe traseu pe la Cornu...cam mare ocolul ptr 30 min.