Soluții pentru descongestionarea traficului pe Valea Prahovei

Started by voicul, January 03, 2020, 10:04:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Coada nu e noua. 43 de km de coada ... e ceva:

Blocaj fără precedent pe Valea Prahovei: Coada de mașini a măsurat 43 de kilometri - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/blocaj-fara-precedent-pe-valea-prahovei-coada-de-masini-a-masurat-43-de-kilometri-1239995


Deja la ora asta e rosu la Nistoresti si pe VP, deci ...


pasadia

Masochist e de fiecare dată când pleacă la drum prin Romania. Ăștia de pe Valea Prahovei cel putin sunt în siguranță, zero șanse de accidente mortale.

dr4qul4

Din pacate (pentru mine) aseara presa a tacut complet. Nici la radio, nici pe net, nimeni nu a zis ca a fost blocaj complet dinpre Predeal spre Comarnic. Erau doar articole despre coada de la Breaza spre VP.
Nici Waze/Google Maps nu au anticipat nimic.  In Predeal s-a mers efectiv cu 1km/h pentru vreo 5 ore.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Sincer, n-ai nici o scuza. Valea Prahovei e blocata complet in orice zi din 15 decembrie până în 15-20 ianuarie (după revelionul rușilor) și apoi iar în săptămâna cu vacanta de iarna a copiilor. Și când zic asta mă refer mai ales la blocajul din Bușteni, blocaj care reverberează și spre Sinaia și spre Azuga.

E un fapt cunoscut, nu are rost să-și facă nimeni speranțe că e altfel. Da, noaptea, intre 20:00 și 7:00 e posibil sa nu adaugi multe minute in plus, dar după-masă îți garantez cel puțin 1,5 ore in plus pe traseu.
Blocajul de august se obicei nu e atât de grav și e mai regulat (vineri seara spre Brașov, duminica seara spre București). Dar iarna e mai grav cred că pentru că se mișcă lumea între statiunile din zona).

La fel și DN73 - traversarea Bran-ului adaugă cel puțin 0,5 ore in plus, tot traseul implică măcar 60 de minute in plus (datorita șoferilor speriați de pante / viraje.

dr4qul4

Asta stiam si eu. Ca blocajul incepe de la intersectia cu DN73A. Intentionam sa ajung pe la 8 in Predeal si sa raman acolo pana pe la 22 (cand teoretic se inchide totul si dispar pietonii). Surpriza a fost blocajul de la Timisul de Sus care nu s-a miscat deloc.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Xenos

Întrebarea e dacă el n-are nicio scuză sau CNAIR şi cine se mai ocupă, că nu face nimic pentru a descongestiona blocajul de 1 km din Buşteni şi cele aproximativ 2 - 3 puncte critice din Comarnic care generează aceste blocaje enorme şi inadmisibile.

Astă vară eram la Poiana Ţapului, unde merg de mic, din anii 80, şi am constatat că DN1 e blocat complet în zona aceea de pe la 10 dimineaţa - 20 seara, dacă vrei să pleci cu maşina fie şi la Sinaia n-ai cum, că te întorci 3-4 km în aglomeraţie. Iar cu copil mic trenul nu e mereu o soluţie, anticipez reacţia binevoitorilor care mă vor trimite la tren.
Eu ca eu, vilegiaturist, dar imaginaţi-vă ce fac oamenii care lucrează în zona aia, navetiştii, ambulanţele, copiii cu vârstă şcolară...mi se pare groaznic şi inadmisibil.

dr4qul4

Eu am un singur lucru de reprosat politiei. Cand au vazut ca nu se poate ajunge la Predeal, de ce nu au blocat DN1? Era 1 masina de politie oprita exact sub pasajul din intersectia cu drumul spre Sacele. In trecut mai faceau asta. Sau puteau anunta in presa/pe site-ul lor.
Este prima data cand gasesc blocaj complet inainte de Predeal!
Imediat cum am dat de coada, am cautat pe net si radio sa vad daca se spune ceva. Puteam sa ma intorc in Brasov.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Da, și pe mine m-au mirat sa vad capatul cozii atât de jos. Presupun că s-o fi schimbat ceva și la IPJ Brașov, o fi durerea in cur mai mare din partea lor.

cristi5

Intreb si eu ca ITistul, cat de greu ar fi de facut o giratie suspendata la intersectia DN1/DN15A din Predeal?
https://goo.gl/maps/uBK4KE8f7wQucq7J6

- coborat putin DN1 ca si-asa urca dinspre Timis.
- urcat putin DN15A ca si-asa coboara dinspre 3 brazi
- pare ca exista loc in lateral pt bretele. Exproprieri pe coridor de infrastructura prioritara, ca VP e prioritar, nu poti sa lasi lumea sa astepte in trafic cu orele.

Apoi eliminat curba la stanga in tot Predealul si folosit giratia asta ca punct de intoarcere.

Gasit un loc similar in capatul de sud si aplicat aceeasi metoda.

Cu ocazia asta, instalat vreo 5 subtraversari pietonale frumos luminate, cu buticuri si covrigarii subterane sa atraga pietonii. Largi sa nu se transforme in ganguri periculoase si mizere. Vreo doua mai centrale cu scari rulante pentru oamenii comozi. Astea sunt traversarile pietonale ale DN. In rest parapete sa nu le vina pietonilor ideea sa intre pe carosabil.

Cat ar costa asa ceva? Cand poti sa faci ceva de genul (sau varianta cu DN ingropat) in Predeal, Busteni, etc, nu e putin irational sa astepti Cobrele, care, neavand finantare, stau ascunse?

cristi5

Quote from: Xenos on January 03, 2020, 04:30:31 PM
Iar cu copil mic trenul nu e mereu o soluţie, anticipez reacţia binevoitorilor care mă vor trimite la tren.

Da, chiar te incurajez cu bunavointa sa reconsideri ideea asta. Eu umblu interurban in Romania numai cu trenul și am trei copii care toti au fost candva mici :) Doi au fost mici chiar deodata, sa vezi ce circ faceau in tren :)

As intelege daca ar fi 2 trenuri, dar Poiana Tapului - Sinaia sunt 11 trenuri pe zi pe directie.

frunzaverde

@cristi5: Daca traficul ar fi 99% trafic de tranzit, solutia ta ar merge. Dar o proportie foarte mare din trafic este local sau inter-local. Oameni care merg de la vila/hotel la partia de schi, oameni care merg din Busteni in Predeal, localnici care merg cu masina la cumparaturi la supermarketul cel mai apropiat / lasa copiii la scoala etc. etc. Daca te uiti pe recensamantul din 2010, vorbim de 20-30% din trafic care dispare imediat ce ai puncte de recenzare "locale".

Riscul cu solutia asta va face situatia mai rea - pentru ca fiecare masina din traficul local va ocupa mult mai mult soseaua. Apoi, cele doua U-uri vor avea capacitate mica, se vor umple rapid, pentru ca la coborare, mixul 2->1 nu se va integra repede inapoi in coloana...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

AlexxC

Nici cu trenul nu mai e o solutie daca trebuie sa ajungi la cativa km de gara si totul e blocat pe rutier.

Sorinus

De ce naiba nu se continua cu ideea veche si buna sa faca centura 1x1 la Busteni si Comarnic? Ar mai merge o solutie mai eleganta la iesirile din Sinaia, iar la Predeal unde n-ai ce face, niste semafoare cu buton.

E f low cost fata de autostrada sau alte nebunii, dar la noi ori faci vila, ori stai in casa de cirpic a bunicii.

Liviu M

Eu *) am mai zis ca la Comarnic nu vad prea multe solutii (rapide/ieftine) pentru o centura.

*) Nascut/crescut pana pe la 14 ani in Comarnic. In ultima perioada m-am cam rupt de "realitatile comarnicene", da' o idee despre cum arata tot mai am.