News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Aeroportul Constantin Brancusi Bucuresti

Started by Bacauanul1971, November 27, 2019, 10:14:54 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Bacauanul1971

BUCHAREST ,,CONSTANTIN BRANCUSI" AIRPORT - Aerotropolis


Harry



Eu raman in continuare f sceptic legat de aceste prj  :|

Dan_s

Unde este locatia? Este achizitionat terenul?

BIGRED1984

Interesant conceptul, sa vedem implementarea.
Dupa niste cautari pe google, si dupa numele prefigurat, ar fi un aeroport in sud dar cumva legat de Prelungirea Ghencea/cart Latin/zona Brancusi , de aici si numele, zic eu.
Conform acestui link, https://centreforaviation.com/data/profiles/newairports/bucharest-south-airport, "Airport ground access will be provided through the new Bucharest-Alexandria-Craiova highway and new Bragadiru-Unirii Square subway station projects"
Daca se face, unde anume si cand, ramane de vazut.

punktnet

#6
https://imgur.com/a/BbPeUeV

Probabil aici ar fi loc, mai ales cand vine vorba de asemenea suprafata. Oriunde mai aproape de DNCB sau DN6 nu ar fi loc.
Just kidding.

frunzaverde

#7
Este vesnicul rahat reincalzit cu Aeroportul Adunatii Copaceni, scos de la naftalina odata la 4 ani pentru motive electorale, intotdeauna de aceiasi baroni locali. Site-ul asta a fost facut cand a anuntat Badalau in pre-campanie ca "facem mega-aeroport in locatie secreta"...

Firma SDG are un angajat, active circulante de 13.000 lei, capital propriu NEGATIV de 1.4 milioane de lei... Sediul este intr-o camera intr-o cladire de birouri clasa B langa aeroportul Otopeni. Nu s-au hotarat inca daca e S.A. (ca in Registrul Comertului) sau SRL (ca pe site-ul de prezentare)

Site-ul este inregistrat anonim la GoDaddy. Nu au nici macar un server de hosting - imaginile sunt tinute in serverul de hosting al hostingului (GoDaddy). Este construit in scula pentru amatori a GoDaddy, pe planul cel mai ieftin. In afara de randari, imaginile sunt luate (cu japca) din Google Image Search. Zona de check-in e de la Seul - Incheon, la care cineva a sters in Paint logo-ul Korean Air si textul in coreana; trenuletul e luat direct de pe site-ul Doppelmayr de prezentare etc. etc..

Partenerii strategici sunt o firma din UK incorporata (cu capital de 100 lire) in 2019, a carui singur actionar e un englez care locuieste in Italia si... decanul Facultatii de Arhitectura si firma lui. Care pare ca a contribuit cu randarile alea facute pe fuga. Care randari arata extrem de nepractice - are capacitate de 50+ milioane de pax pe jetbridge-uri, dar accesul la jetbridge-uri e subdimensionat si cladirea principala e minuscula si ne-expandabila. Exista o singura pista - cu TWY-uri construite amatoriceste, de cineva care n-a vazut niciodata un aeroport functional (X-ul ala e ridicol!). Se vede ca cine a facut randarile nu are prea mare experienta cu infrastructura aeroportuara... Plus ca Bucurestiul nu are de unde sa sustina (comercial, ca bani de la stat, cf. regulile UE, canci, nema) constructia de la zero a unui aeroport nou cu trafic ex-OTP de maximum 25 mpax in viitorii 30 de ani. Si constructia a (inca unui) hub global in directa competitie cu IST, DXB, DOH si AUH? Greu de crezut - ar fi venit la pachet cu o linie aeriana care sa vrea si poata face asemenea trafic.

Pun pariu ca atunci cand expira inregistrarile de domeniu (convenabil, in jurul parlamentarelor de la anul) dispar si randarile si site-urile. Si reapar la urmatoarele alegeri...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Xenos

Cam aşa apare şi reapare şi Cartierul Justiţiei... :lol: :lol: :lol:

LAmbd

#9
(Stiu ca sunt user nou dar mi-am facut cont ca sa va zic asta dar o sa mai raman aici pentru ca este fun :) )
Despre asa zisul Aeroportul din sudul Bucuresti "constantin brancusi" nu am ce sa zic ca era un proiect care se lauda cu nimica! Un prieten de al meu stie pe coneva care lucra la acest proiect si a zis si el ca era sigur ca proiectul va esua pentru ca compania Abu Dhabi care s-a oferit sa faca , de fapt nu ei vroiau sa plateasca ! Vroiau numai bani de la stat ca sa il faca. Si chiar daca primeau bani ei nu respectau cum a zis si Badalau ca cica in Octombrie sau Noiembrie vor incepe sa construiasca. Dar de fapt nici nu il aveau PROIECTAT! Ce am vazut in acel video nu era aeroportul el insasi. Cei de la Abu Dhabi si SDG au angajat un arhitect de doi lei care nu stie mai nimica despre aeroporturi si i-a zis sa faca un aeroport "modern care sa arate ca cel din istanbul" . Si daca nu ma credeti de exemplu uitati va la video la o pista de 4.000m ai nevoie de mai multe taxiway-uri , nu de doua in mijlocul pistei si alte doua care se conecteaza in capaturile pistei. Un exeplu luati Heathrow din Londra! Inteleg ca daca era facut nu ar fi avut asa de mult trafic dar nu este normal , macar sa aiba 5 taxiway-uri  care sa se conecteze de appron. Oricum taxiway-urile nu sunt acum problema . Candva in Ianuarie proiect a esuat mai ales ca nimeni nu a dat banii si nimeni nu a fost DELOC interesat de acest proiect care eventual va esua. Deci este MORT de mult! Acel tip care v-am zis mai devreme ca lucra la acest proiect , el acum a luat mai multi care chiar isi doresc sa faca odata un aeroport bun care sa nu se tot anuleze bine eu nu va pot asigura dar au zis ca in situatea acesta au lucrat putin la niste lucruri dar in rest asteapta sa treaca toata chestia asta cu COVID-19. Altceva nu am ce sa zic dar sper ca macar ca 'noul' proiect sa fie lucrat serios si sa se tina macar astia de cuvant cum sau tinut aia cu gara la otopeni.
(Urmaresc site-ul acesta de ceva timp si in sfarsit mi-am facut un cont si de abea astept sa ma integrez in comunitatea asta ) :)  :D

Si inca ceva site-ul South Development Group nu mai este :D
puteti vedea aici.

LAmbd

Acum SDG si-a re facut site-ul ...interesant

Lau

Interesant, au ajuns să promoveze proiectul la conferința de la Passenger Terminal Expo din Iunie din Paris, cea mai renumită conferință dedicată terminalelor de pasageri.
https://www.passengerterminal-expo.com/en/conf_search.php?q=Brancusi

tom_sawyer

20 Septembrie 2023
Primarul Daniel Băluță a anunțat, miercuri seară, la Antena 3, proiectul unui aeroport în sudul Bucureștiului, care urmează să fie realizat într-un parteneriat între Sectorul 4 și Consiliul Județean Giurgiu.

,,Asocierea va căpăta și forma documentelor. În următoarea lună vom putea realiza studiile de prefezabilitate și fezabilitate", a declarat primarul Sectorului 4 al Capitalei.

g4media.ro


misiekwas

^e ridicol. Primar de sector vrea sa își construiască aeroport internațional. Logica de aceasta este cam 0 și mai degrabă vad în asta un instrument de tocat bani și publicitate pre-electorala. Aștept sa declare achiziționarea unui portavion.