Cu GoPro-ul pe cele mai frumoase drumuri din Romania

Started by crazyAlex, November 26, 2019, 09:53:26 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

crazyAlex

Încep cu Transalpina. Filmare între Obârșia Lotrului și Rânca.

Am fost de mai multe ori anul acesta pe ea, dar casă pot filma, a trebuit să mă duc și în cursul săptămânii. În weekend, se stă mai mult bară la bară.




crazyAlex

Transvalcan (DJ 664) sau Drumul lui Mihai Viteazul, cum i se mai spune, face legătura între localitățile  Vulcan (Hunedoara) și Schela (Gorj).

Deocamdată drumul este asfaltat până la Pasul Vălcan, însă se lucrează la el.

Peisajele sunt superbe și se pare că au fost descrise și de Jules Verne în cartea Castelul din Carpați.


crazyAlex

Rânca - Novaci. Nu la fel de spectaculos ca Transalpina, dar nici nu te plictisești.



dr4qul4

oare cand vor face si restul ca sa dau si eu o tura?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

crazyAlex

Se lucra la drum, dar n-am idee când va fi finalizată investiția.


dr4qul4

ai idee daca se opresc cu modernizarea in Schela, sau continua pana in DN66? E cam praf prin Turcinesti (placi de beton f f vechi)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

crazyAlex

Nu știu nici asta, dar ar fi bine să facă legătură la DN66 lângă Bumbești-Jiu sau să refacă drumul de beton până la Târgu-Jiu. Sunt doar 25 de km.



crazyAlex

TransBucegi. Porțiunea asfaltată recent (DJ713), că prima oară am nimerit din greșeală pe cea neasfaltată (DJ714).


crazyAlex

Cheile Oltețului, într-o superbă zi de toamnă.