[CJ] Transportul public in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, January 21, 2013, 12:46:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

klax187

Mai cumpara Clujul autobuze pt CTP?
Stiu ca este ceva licitatie pt autobuze SH si pentru tramvaie.
Oare in ce stadiu se afla? Ar mai fi si alte licitatii in lucru?   :dunno:

neobluenet

Da, mai sunt 2 licitatii, una pentru autobuze electrice, un lot trebuie sa vina pana la sfarsitul anului si restul la anul. Si mai este cea pentru autobuze scurte, 60 de bucati (parca), dar abia la anul vor veni.

klax187

Deci anul acesta vor mai veni (probabil) doar autobuze electrice.

mihaihedes

ACORD-CADRU DE FURNIZARE A 50 BUCATI TROLEIBUZE

http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100001713

Asta este ultima referitoare la transportul in comun. Atribuită in 15 august.

neobluenet

Cei de pe tramclub.org spun ca au vazut in Bucuresti primele Mercedesuri Connecto scurte (12m) din lotul de 50. Si acestea sunt produse in la fabrica din Turcia, de-asta vin prin sudul tarii.

klax187

Pana la urma ne-am procopsit si noi cu autobuze turcesti  :rofl:

alexV

Da, macar scrie Mercedes, nu Otokar :D
Stiti ceva trasee noi pentru autobuzele scurte? 50 de busuri nu-s putine. Si ma gandesc ca is pentru strazi noi (prost facute) din zone precum Buna Ziua, Zorilor.

Mersi

neobluenet

Cele 50 de autobuze noi vor inlocui Renault-urile 312 pentru ca acestea din urma si-au atins varsta de pensionare si la noi in tara. Probabil ca strategia CTP va fi urmatoarea: in loc de Renault-uri vor trimite Irisbus-uri, iar Mercedesurile cele noi vor fi folosite in locul autobuzelor albe. Pe cele noi le vom vedea probabil prin Gheorgheni si Grigorescu, eventual si in Zorilor, desi aici sunt multe articulate. Pe 24, 30, 35 nu cred ca le vom vedea pentru ca aici e nevoie de capacitate ridicata.

klax187

nu mai inteleg... sunt si 60 de autobuze mici, si 50 de troleibuze care urmeaza sa soseasca?


Ionut

#190
Cluj-Napoca: Primele autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 au sosit in Romania

Aproape de sfarsitul lunii Octombrie 2018 au sosit in Romania primele autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 din cele 60 pe care Compania de Transport Public din Cluj-Napoca le-a achizitionat. Acestea vor avea rolul de a completa si de a imbunatati parcul de transport din oras. Autobuzele Mercedes-Benz Conecto Euro 6 au o lungime de 12 metri, iar acestea corespund tuturor normelor europene in domeniu. Modelul ales este unul modern, dotat cu echipamente ce au caracteristici de ultima generatie. Perioada de garantie pentru fiecare vehicul este de 5 ani sau 350 000 de kilometri parcursi.

Noile autobuze Mercedes-Benz Conecto Euro 6 dispun de o capacitate totala de transport de 106 calatori, din care 27 locuri pe scaune si 79 locuri in picioare. Puterea motorului diesel este de 220 kW (299 CP), avand norma de poluare Euro 6. Podeaua este 100 % coborata, iar pentru persoanele cu dizabilitati exista un loc special amenajat in salon, cat si pentru carucioarele copiilor. Alte dotari importante incluse: sistem de incalzire in sezonul rece, aer conditionat in salonul calatorilor si in cabina soferului, afisaje de traseu exterioare cu LED-uri (fata, lateral, spate), indicator vizual interior de statii cu LED-uri, sistem de numarare a calatorilor transportati, sistem de supraveghere video in interior si exterior, sistem de ticketing, sistem de urmarire a autobuzului prin GPS, etc.



Puzderie de fotografii pe blogul lui Victor Silaghi

alexV

Am vazut un camion de interventie al CTP in culorile astea, mov-gri.

Chiar vroiam sa intreb daca nu le upgradeaza. Is camioanele care ies pe traseu la defectiunile vreunui tramvai sau troleu. Polueaza un camion de-ala vechi cat 100 de autobuze de-astea noi. Oare le-au inlocuit sau doar vopsit?

Ar trebui sa faca ceva in legatura cu ele

bacovia

^ E nou :)
L-am observat si eu pe la Regionala.

Bogdan_Cluj

#193
Ati auzit de asta?

Primăria va achiziționa 25 de autobuze electrice cu încărcare din mers, ce pot fi încărcate la orice linie de troleibuz, în mers sau în staţionare.

"Consiliul Local Cluj-Napoca a aprobat achiziţia a 25 de autobuze electrice articulate cu încărcare din mers pe linia de troleibuze, acestea fiind considerate cele mai performante mijloace de transport electric unde există linie de troleibuze. Acest tip de autobuz îmbină calităţile troleibuzului şi autobuzului electric fiind superior fiecăruia dintre ele luate în parte. Investiţia se ridică la 115,7 milioane de lei, din care 80% se asigură de Autoritatea Fondului de Mediu" a spus Emil Boc. Sursa: https://bit.ly/2ETHqHF

Noile autobuze electrice cu încărcare din mers pot circula pe un traseu care include parţial o linie de troleibuz şi parţial fără linie de troleibuz, poate fi încărcat la orice linie de troleibuz, în mers sau în staţionare, poate fi încărcat de la staţiile lente de încărcare a bateriilor care sunt amplasate în autobazele CTP, încărcarea bateriilor se poate face prin cuplare la orice linie de troleibuz atunci când situaţia o impune, poate înlocui oricând un troleibuz din flota de troleibuze, iar în cazul unei pene de curent pe linie, noul autobuz electric se poate deplasa până la capătul traseului sau chiar pe întreg traseul.

În imagine, autobuz cu încarcare in mers, în Praga.

LE: si Adevarul da cateva detalii aici


tom_sawyer

Quote from: alexV on October 29, 2018, 10:17:56 AM
Am vazut un camion de interventie al CTP in culorile astea, mov-gri.

S-au achizitionat 3 remorchere si 2 autoturnuri noi:



Sursa: http://tramclub.org/viewtopic.php?p=196923#196923