[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

RobertN

#495
^

E pe site-ul lor de mult acest preview, e posibil să se mai schimbe:



Ar trebui să le iasă în primăvară AC-ul, să demareze șantierul.

La proiectul de pe Expoziției au făcut deja împrejmuirea de șantier, se apucă de săpat.

RobertN

Prima clădire din proiectul Skanska Equilibriu, pe str. Gara Herăstrău, este gata:







RobertN

A doua clădire a proiectului Skanska Equilibrium este deocamdată în stand-by:





Am înțeles că vor continua construirea acesteia începând cu semestrul al doilea.

RobertN

Pe terenul din fața Skanska Equilibrium, One United va construi un hotel și apartamente de lux





Astăzi se făceau foraje geo:



Mulțumesc.

Hef

#499
Cam aiurea pentru cei ce ne petrecem o parte din viata prin zona. Dar pentru investitori e o zona inca cu pontial. Sunt putine hoteluri in zona. Este Couryard, Caro, Ibis, Cristal si Phonicia. De fapt, dupa ce le-am enumerat, nu sunt chiar putine.

In curte la Muzeul Avitatiei se defriseaza de zor cu un buldozer de ceva zile. Oare ce urmeza sa se intample in zona? Stie cineva?

Harry

Pe malul lacului Tei din capitala, pe Soseaua Petricani #5A (Sectorul 2) se intentioneaza edificarea unui ansamblu rezidential alcatuit din turnuri cu 14 etaje. Fiecare imobil va fi desfasurat pe 2S+P+14E, parcari, locuinte colective si spatii comerciale.


RobertN

Între timp, am observat că pe turnul IFMA din Giulești s-a "prins" o macara:



S-au demolat și construcțiile existente pe terenul fostei Societăți Române de Ascensoare.



Deocamdată, nu sunt publice date despre viitorul proiect de aici. Au circulat prin presă cîteva propuneri, nimic, însă, confirmat de dezvoltator (Țiriac Imobiliare).

Mulțumesc .

Harry

Este gata SPLAY Office Building . Un mare exemplu de asa da cand vine vorba de insertii noi in tesut istoric. Un minus e usa unde se putea face ceva mai elaborat. Nu am apucat sa fac poze :(

oc7avian

De pe forumul SCC

Quote from: casofatalSplay office building








RobertN

^^^

Splay Office Building:


Harry

One Cotroceni Park
foto: dezvoltator


Harry

One Cotroceni se bat pilotii de adancime



foto: dezvoltator

RobertN

Salutare,

One Verdi Park, pe bd. Barbu Văcărescu:

(sursa)

















Mulțumesc.

RobertN

Salutare,

Globalworth Square, pe str. Gara Herăstrău (foto de ieri):





Mulțumesc.

Harry