News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertN

#375
... și Globalworth Square  O:-) :


RobertN

#376
Bonus 1:



RobertN

#377
Bonus 2:



(știu că ultimele două clădiri au topic-uri separate, însă mi s-a părut spectaculoasă încheierea în acest mod  :lol: )

RobertN

Cam atât pentru astăzi aici, mă retrag către alte thread-uri  :D

Mulțumesc și salutări tuturor!

rota

Ţiriac Tower din Piaţa Victoriei:




Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

RobertN

^

"Tower-ul" de 13 etaje  :lol:

Văd că au ajuns la nivelul solului deja..

Dan_s


RobertN

Salutare!

Un articol mai în detaliu despre proiectul societății lui Adriean Videanu, pe Calea 13 septembrie:

"Firma fostului primar Adriean Videanu, Titan Mar, în parteneriat cu Beckfield Development, vrea să construiască un ansamblu de blocuri cu până la 35 de etaje pe terenul aflat în zona intersecției Calea 13 Septembrie cu Şos. Progresului. Proiectul a primit deja avizele necesare de la Primăria Capitalei și se află în dezbatere publică înainte de a fi supus la vot în Consiliul General. Unul dintre vecini reclamă că proiectul îi afectează proprietatea și cere municipalității să nu-l aprobe în această formă.

Potrivit planșelor afișate pe site-ul municipalității, proiectul inițiat de Titan Mar propune 5 clădiri cu înălțimea de până la 35 de etaje , 4 de 20 de etaje, una de 18 etaje și mai multe clădiri mici între ele. Terenul are o suprafață de 45.000 mp. Clădirile propuse vor avea funcțiunea de locuințe, birouri, spații comerciale."

sursa


Mulțumesc.

RobertN

"Forte Partners, cel mai activ dezvoltator român de pe piaţa locală de birouri, a depus la Primăria Capitalei documentaţia pentru obţinerea unui Plan Urbanistic Zonal (PUZ) pentru un viitor proiect office din zona Expoziţiei.
Viitorul complex va fi situat pe bdul Ex­poziţiei, între SNSPA şi viitorul pro­iect al NIRO, iar accesul se va face direct din Expoziţiei.
Potrivit anunţului de intenţie, se propune realizarea unui an­samblu de clădiri cu funcţiune mixtă - birouri, servicii, co­merţ, locuire, cu un regim de înălţime de maxim S+P+20 de etaje."

sursa

Mulțumesc.

RobertN

#384
Globalworth Square, astăzi:





Mulțumesc.

Harry

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Dedeman preia companiile Upscale Development SRL (Bridge 1), The Bridge 2 Development SRL și The Bridge 3 Office Building SRL, care formează un complex de birouri în București.



Dedeman are ca obiect principal de activitate vânzarea de materiale de construcții și amenajări interioare.



Upscale Development SRL (Bridge 1), The Bridge 2 Development SRL și The Bridge 3 Office Building SRL activează pe piața serviciilor de închiriere de proprietăți imobiliare cu destinație spații de birouri moderne, respectiv cu destinație comercială.



Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția constatând că aceasta nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa romȃnească sau pe o parte substanţială a acesteia și nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal.




RobertN

#386
Salutare,

Globalworth Square (pe str. Gara Herăstrău), astăzi (se lucrează la structuri):







Mulțumesc.

oc7avian

#387
La Sema Park a început în sfârșit construirea. Luni noapte am văzut că turnau betoane, însă din păcate n-am vedere de sus. Macaralele au apărut în ultimele 2 săptămâni. De la distanță pare că se lucrează cu spor, deci în câteva săptămâni o să am ce poza.

Văd că au renovat clădirea în paragină de la capătul lui 601. Credeam că ține de STB. Habar n-am care e rolul ei, dar îmi place cât de ușor se poate schimba aspectul în ceva modern și decent.


Harry


RobertN

^

Parcă avea 25 de etaje în proiectul inițial ultima clădire din Globalworth Campus sau mă înșel?