[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertN

Salutare!

Un mic update și de la viitorul hotel Courtyard by Marriot - se lucrează la etajul 6:





Mulțumesc.

RobertN

#271
Salutare,

Am făcut ieri o tură prin oraș, ca atare vin cu un mic update de la câteva șantiere din București.

La prima clădire a proiectului Skanska Equilibrium se lucrează la etajul 7:




RobertN

#272
La Blue Rose Office Park, pe bulevardul Expoziției, se avansează cu fațadele:






RobertN

Revin mai târziu cu alte imagini, deocamdată nu merge IMGUR.

Mulțumesc.



RobertN

#274
Am revenit.

La viitorul hotel Expo Tower Hotel, de pe bulevardul Expoziției, se lucrează la structuri:






rota

Cel mai aşteptat proiect de birouri din Piaţa Victoriei intră în linie dreaptă: Miliardarul Ion Ţiriac demarează construcţia Ţiriac Tower:



ZF
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

RobertN

Quote from: RobertN on October 23, 2018, 01:20:06 PM
Salutare,

One United Properties a primit autorizaţia de construire în zona de nord a Bucureştiului pentru proiectul One Herastrău Towers, reprezentând un ansamblu format din două clădiri, cu funcţiuni mixte (locuinţe, birouri şi spaţii comerciale), pentru care partea rezidenţială va include 151 de apartamente. Proiectul, amplasat pe strada Nicolae G. Caramfil 76-80, sector 1, Bucureşti, va avea o suprafaţă construită desfăşurată de 32.000 mp.
Ansamblul va avea un regim de înălţime de tip 2S+P+10 E+ E11 duplex+E12-tehnic.


Și aici a început lucrul la structuri:







RobertN

Lângă sediul OMV-Petrom, pe strada Coralilor, se va construi noul sediu al Școlii Germane București:





Am găsit câteva informații aici.

RobertN

Și ultima fotografie din "turneul" de ieri - Ana Tower - se începe structura etajului 9 (din 25):



Mulțumesc.

Ionut

Multumesc pentru fotografii, foarte bune, ca de obicei! Vad ca la Ana Tower avanseaza foarte repede.

Harry

#280
^^ La Blue Rose Office Park se pare ca nu mai pun placile gri :(


Harry

#281
^^

Ansamblul denumit Scoala Germana cuprinde un stadion multifunctional, sala polivalenta, cantina, cresa, gradinita, scoala primara si gimnaziu. De asemenea se vor amenaja un teren de sport secundar precum si locuri de joaca.

Alte facilitati oferite sunt: laboratoare dotate, ateliere de arta, muzica si mestesuguri, biblioteca. Capacitatea este de 500 de copii. Campusul urmeaza a fi dat in folosinta in cursul anului 2019.





foto: Deutsche Schule Bukarest

Harry

#282
^^ La Ana Tower din ce am inteles au taiat un etaj din cladire. Va avea doar 24.

RobertN

^
Salutare!

La Ana Tower am luat în calcul la cele 25 de etaje menționate și pe cel tehnic (24+etaj tehnic).
Oricum, cu cei 110 m înălțime va fi a treia cea mai înaltă clădire din București (putem face topic separat, cred; eu trec mai des pe lângă acest șantier, voi putea să țin topicul "alimentat"  :) )
Așa cum a remarcat și Ionuț, se mișcă rapid (din ce am observat, lucrează și duminica), cred că ridică un etaj la cel mult două săptămâni.

Încerc peste vreo două-trei săptămâni să revin cu actualizări pe acest thread.

Zi bună tuturor.

Ionut

Pun si eu o intrebare stupida, poate stie cineva noutati. Acum ca o sa se deschida ("acum" = decembrie 2019, poate) si M5 Drumul Taberei-Eroilor, nu se intampla nimic cu Casa Radio? Este un teren extraordinar acolo pentru o dezvoltare office si/sau rezidential. Proiectul vechi a murit de tot/s-a blocat definitiv?