News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BIGRED1984

Mai bine se opreau cu randarea doar la birouri.
Orice altceva apare in imaginea de mai sus nu exista si nu se va face.

TibiV

#166
Nu am mai postat nimic de 10 luni despre ansamblul Timpuri Noi.
Dar redevine necesar.
Se lucreaza tare la Faza II a proiectului.

Pentru comparatie, voi folosi o poza din 20 martie 2017, realizata dintr-un unghi foarte apropiat...
Quote from: 20 martie 2017


Poze din 2 iulie 2018:

Cred ca au ajuns pe la etajul 6...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

nu stiu daca e ps sau e pe bune  :lol: :lol: :lol:


Harry

Asa cum anuntam anterior, dezvoltatorul One United Properties va construi un proiect rezidential pe strada Barbu Vacarescu la numarul 164 E. Proiectul se va numi One Verdi Park si va cuprinde doua imobile desfasurate pe 3S+P+20E legate printr-un imobil 3S+P+E. Functiunea cladirilor va fi comert, birouri si spatii rezidentiale.

Terenul pe care se va edifica proiectul are o suprafata de 8.183 mp.




Ionut

Suna interesant. Ai și randari? Site oficial? Mai multe detalii?

Harry

Pe bulevardul Dimitrie Pompeiu din sectorul 2 al capitalei, la numerele 5E-J se va construi un proiect rezidential. Pe terenul in suprafata de 9.494 mp se vor edifica doua imobile rezidentiale desfasurate pe 20 de etaje (75 metri).


Harry

Au pagina de facebook dar nu au pus randari. Am gasit niste randari vechi in care una din cladiri urma sa aiba 25 de etaje si una 20. Deci nu stiu cat de actuale mai sunt:


frunzaverde

^
Blocuri de locuit de 20 de etaje... Parca Bucurestiul ar fi Singapore sau Hong Kong, lipsite de orice spatiu de dezvoltare pe orizontala, de trebuie construite locuinte ultra- ultra-dense. Si asa orasul e practic cel mai dens oras din Europa, il mai inghesuie si mai mult.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dr4qul4

Asta in timp. E in sud avem km intregi de... balarii
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

TibiV

Quote from: frunzaverde on July 18, 2018, 09:21:56 PM
Si asa orasul e practic cel mai dens oras din Europa, il mai inghesuie si mai mult.
Daca poti sa imi dai un link unde gasesc niste date comparative cu densitatea din capitalele/marile orase europene ti-as fi recunoscator...

Doi la mana: nu exista/nu se aplica nici un fel de reguli privind construirea unui numar corespunzator de parcari (in subteran, in suprateran, unde vor ei, dar sa le faca).

Si ne miram ca nu exista locuri de parcare... :((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

TibiV reguli/hotarari chiar si legi avem, problema e ca nu se aplica de nici o culoare. Exista legea locuintei (nr. 114/1996) care prevede niste suprafete minime pentru camere - nu se aplica, exista regulament de urbanism(HG 525/1996)  si hotarari de consiliu local (HCGMB 66/2006) privind numarul minim de locuri de parcare per bloc iarasi nu se aplica.

Poate ne lipseste o lege care sa prevada pedepsele pentru neaplicarea lor si ceva mai mult curaj la ISC, nu pare ca le pasa prea mult de treburile astea.

Romania te iubesc: link

frunzaverde

Quote from: TibiV on July 18, 2018, 11:01:43 PMDaca poti sa imi dai un link unde gasesc niste date comparative cu densitatea din capitalele/marile orase europene ti-as fi recunoscator...

Eu folosesc setul de date Gridded Population of the World produs de NASA (disponibil prin CIESIN de la Universitatea Columbia):
http://sedac.ciesin.columbia.edu/data/collection/gpw-v4

E un set de date tip raster, care are date de populatie pentru fiecare punct din lume in 2000, 2005, 2010 si estimari pentru 2015 si 2020, cu rezolutia de 1x1 km. Am pus o analiza succinta aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=441.msg163515#msg163515

Pot sa-ti calculez densitati (e nevoie de munca pentru a scoate datele), dar trebuie sa gasim o definitie. Conceptul de "oras" difera foarte mult de la tara la tara - de exemplu in Paris, "orasul Paris" este minuscul, spatiul urban al Parisului fiind format din multe municipalitati distincte. La fel si in Stockholm, unde unele cartiere sunt parte din oras, altele sunt propriile lor orase (cu situatii in care uneori o zona relativ centrala gen Solna sau Sundbyberg e propriul sau oras, dar o suburbie marginala gen Husby e parte din Stockholm), Londra etc.

Cand am facut comparatiile (si cand lucrez cu densitati), de obicei iau datele spatiului urban, folosind un algoritm de clustering in avans; spatiul urban ocupat de Bucuresti e undeva la peste 10000 persoane/km2, peste practic orice in Europa. Densitati similare am gasit doar in Asia.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

S-a fasait rau proiectul....

Dupa cum deja stiti, fosta fabrica de bere Grivita va fi supusa unui amplu proces de reconversie urbana. Mare parte din cladiri au fost deja demolate, fiind pastrate doar cladirile cu regim de monument istoric:  maltaria, orezaria, pavilionul administrativ, o parte din zidul de incinta si o serie de anexe.

Pe cea mai mare parte de teren a fost ridicat un hypermarket Kaufland, iar saptamana aceasta au fost demarate lucrarile de restaurare
a cladirilor istorice.

Tot zilele trecute a fost aprobata si partea de office, mai exact, pe coltul dinspre pasajul Basarabi se va edifica o cladire de birouri alcatuita din doua corpuri:

2S+D+P+M+6E
2S+D+P+M+2E


dr4qul4

La Timpuri Noi momentan arata ok, insa nu s-au oprit din construit, si tare imi e teama ca acel gazon nu va rezista pana la sfarsit.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,