[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Par a fi statii de masurare a emisiilor, vazusem ceva similar in Frankfurt.

voicul

Sincer asa mi s-au parut si mie la inceput, dar sunt din 100 in 100 de m (hai poate 200 de m).
Nu stiu cum se fac masuratorile, dar mi se par cam multe in aceleasi perimetru.

TibiV

De interes redus, doar pentru "bercenari"...
Largirea strazii Luica de la Brancoveanu pana la Sos.Giurgiului.
Poze de vineri, 16 noiembrie la  pranz, de la Brancoveanu pana la Tudor Gociu...









Da' trotuarul unde o fi?....



Intersectia cu Pogoanele/Izvorul Oltului




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Basculanta cu asfalt care intra in santier

Intersectia cu Resita










Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mihaimai

Quote from: voicul on November 16, 2018, 09:09:35 PM
Vreo idee ce sunt? Sunt mai multe pe bulevardul Aviatorilor.

Poate fac parte din decoratiunile de craciun?
Benzile orizontale din ... prisma din partea superioara a instalatiei au lipita o folie de protectie pe care scrie ca toate benzile trebuie orientate in aceiasi directie.
Cele trei brate ale "elicei" de sus se pare ca au o sursa de lumina spre capat in partea de dedesubt.
Banuiala mea este ca ceva se invarte si se obtine un joc de lumini :)

voicul

Ce ar ajuta ca aici sa se mai laregeasca cu o banda ... macar si 50 de m.
Banda 1 se blocheaza si asa se blocheaza toate cele 3 benzi.

Spatiu ar fi pentru a 4-a banda.

mihaimai

Quote from: mihaimai on November 21, 2018, 11:00:28 AM
Quote from: voicul on November 16, 2018, 09:09:35 PM
Vreo idee ce sunt? Sunt mai multe pe bulevardul Aviatorilor.

Poate fac parte din decoratiunile de craciun?

Wrong: panou publicitar cu wifi AP si priza USB de incarcat deviceuri



perfidus

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul

Pe unde s-a facut gardul de tramvai, s-a vopsit cu negru vechiul marcaj si s-a facut unul nou, cu alb.
Rezultat: arata ca darcu.

Problema: s-a sters marcajul negru!
Situatie: avem 2 marcaje cu alb!  8)

Lyvyoo

Se pare ca de aprox. 3 sapt. s-a inceput lucrul la strapungerea Electronicii - Ziduri Mosi din zona mall Veranda. Actualul primar al sectorului 2, un munte de incompetenta si delasare, zicea intr-un interviu din mai 2018 pt hotnews ca mai asteapta doar avizul unei comisii tehnice CFR pentru desfiintarea caii ferate pe acea portiune.  Desi e o strapungere scurta si simplu de facut, beneficiile pentru zona ar fi enorme, pentru ca s-ar revarsa mai fluent la orele de varf foarte mult din traficul ce abia se misca in aria dintre Dna Ghica si Ferdinand.

Din fotografii se vede ca nu au atacat efectiv "linia" ci au inceput cu bordurile, niste dale de beton si piatra cubica.  Probabil nu a sosit nici acum acel aviz...  Pare ca strapungerea va fi cu o banda pe sens sau 2+1, asta daca nu mai darama din bazar putin pentru un eventual intermitent la dreapta, caci si asa acolo pierde statul bani din evaziune la greu.

Vedere spre Ziduri Mosi


Vedere spre Sos. Electronicii















Powered by API/PUM imgur uploader


cezar-mario2012

 Lucrarea a fost începută în primăvară, dar a fost oprită, avizul. De fapt acolo fac o parcare, va fi doar o bandă (sens unic).

voicul

Nu ar strica sa fie ceva acolo, dar nu cred ca sa fie de impact.

cezar-mario2012

 În primăvară au marca locurile de parcare, ieșeau cam 50. Foarte puțin pentru această zonă, iar străpungere este inutilă. Dacă vei folosi această rută vei face mai mult decât pe ruta actuală, semaforul lasă cam 5 mașini să treacă, Colentina are prioritate.

dr4qul4

Acolo ai si parcarea Veranda si parcarea de la Obor. Sunt pline? Sau problema e ca sunt cu bani?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024