News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


danutzu_1069

Doar mie mi se pare ca grinzile sunt prea jos?
Parca ar fi un 2 M (poate mai mult) de la suprafața actuala pana la nivelul asfaltului.
Asa groasa sa fie placa de suprabetonare?


dr4qul4

Desi e vara, traficul este blocat in multe zone. SUnt foarte mutle santiere deschise: zeci de puncte sparte pt termoficare, linie de tramvai , metrou...
Din pacate mai toate santierele mai mult stau decat progreseaza si totul este facut fara nici o urma de inteligenta.
Veneam azi de la Baneasa si pe Kiseleff, aproape de Piata Victoriei, din 4 benzi sunt 2 blocate.
Nu ar fi o problema, dar se desi se lucra efectiv pe maxim 100 m, erau blocati (ingraditi) alti 250m, adica pana la semafor. Doar ingraditi, fara urma de muncitori sau utilaje.

Si cam asa e si pe Mihai Bravu unde in multe locuri ramane doar 1 banda de circulatie auto, deja de aproape 1 an, fara vreun progres remarcabil.

Nici nu vreau sa ma gandesc cu va fi la toamna
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

nirolf

De lucrat se lucrează, pe Mihai Bravu am trecut chiar azi și se lucra în cel puțin 3 locuri. Se poate să se lucreze și în altele, dar muncitorii să fie în în subteran. Singura zonă neobișnuit de aglomerată e înainte de Pasajul Muncii de la Matei Voievod, dar acolo am văzut că s-au închis 3/4 gropi (sunt la nivel de beton, urmează asfaltul).

Spațiile libere aparent inutile sunt zona de manevră, în gropi de introduc niște țevi de câțiva zeci de metri și nu, nu sunt aduse cu elicopterul.

dr4qul4

cat de greu era sa scoata gardul de la tramvai in zonele in care acum ramane 1 singura banda? Ma refer in ambele directii de la Vatra Luminoasa
Nu se bloca nimic, ca se fac 4 benzi pana la semafor.
Tevile au stat luni bune nemiscate. Acum au inceput sa le bage in subteran si le-au bagat in cateva saptamani.

La kiseleff, "zona de manevra" este in prima ingradire. Eu vorbesc de a 2 ingradire, cea de langa Piata Victoriei. Sunt despartite de o strada pe care circulatia e deschisa.
Mai degraba au inchis si bucata aia, pentru ca de acolo vor face lansarea spre Piata Victoriei. Dar mai pe la toamna
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul



E perioadă de concendii, așa că profităm de nivelul redus al traficului din aceste zile și tragem tare să terminăm cât mai repede cu putință lucrările de relocare a rețelelor de utilități aferente pasajului rutier pe care îl construim la Apărătorii Patriei.
Schimbăm conductele de apă și canal, cablurile de curent și orice alte asemenea utilități ce se află acum în intersecție.
Să avem o săptămână cu spor!

https://www.facebook.com/watch?v=504954888749556

Konter

Contractul de proiectare și execuție a lucrărilor pentru consolidarea și reabilitarea planșeului de acoperire a râului Dâmbovița în Piața Unirii a fost semnat pe 15 ianuarie anul acesta cu asocierea Construcții Erbașu (lider), Bog'art și Concrete & Design Solution, la valoarea de peste 867,75 milioane lei fără TVA. În toamna aceasta va demara execuția lucrărilor, prevăzute să dureze doi ani.
"Consolidarea acestui obiectiv este cel mai amplu proiect finanțat prin Programul Național de Investiții Anghel Saligny până acum", a spus ministrul Dezvoltării, completat Adrian Veștea.
sursa

lucian

Pai daca abia sta planșeul,și ei se apuca de dat cu picamărul in zona parcului și pe lângă el,nu exista posibilitatea sa se prăbușească acel planșeu...de la trepidații???

Konter

@lucian probabil ca expertiza a relevat ca lucrarile la parc nu afecteaza planseul.

danutzu_1069

Pai asta e si ideea, decoperteaza si face alt planseu, cred

voicul

^Nu toti constructorii sunt Dorei.
Desigur multi rad cand vad stalpul in mijlocului spatiului de lucrare (cand santierul e la 20%) si cred ... dar la 100% treaba sta altfel.
Cam asa si la planseu si picamar.
Dar na, vedem.

---
IN alta ordine de idei:
https://www.facebook.com/watch/?v=524025240112701

Gata! Suntem pregătiți, și formal, să deschidem sezonul 2024-2025 la hochei!
Patinoarul Berceni Arena a primit, astăzi, decizia de omologare din partea comisiei de specialitate din cadrul Federației Române de Hochei pe Gheață și este avizat să găzduiască partide oficiale de hochei.
Prima astfel de confruntare va fi chiar Supercupa României, dintre CSM Corona Brașov și ACSH Gheorghieni, partidă ce va disputa pe 31 august.

-----

Robert Negoiță: update noul pod peste Dâmbovița



danutzu_1069

Da, astăzi, 31 august era complet asfaltat, doar racordurile cu carosabilul de pe ambele maluri mai trebuie făcut.

O cretinătate marca neg... este înălțimea la care sunt montate semnele de circulație (STOP, si ce mai este acolo).... foarte sus, si nu înțeleg de ce...

survola

În plus față de filmarea de mai sus, insulele triunghiulare din intersecțiile de pe ambele maluri au fost delimitate cu borduri bej prefabricate, care împrejmuiesc mai nou spațiile verzi din sector.