[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 14 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^ Număr de înmatriculare străin. Șofer incompetent.
E drept, poate n-ar strica o presemnalizare, dar unde/cum să o pui?!

carutasul

#1802
  După părerea mea doar înainte de rondul de la Universitate are sens, ca să știe să se încadreze, că după aia chiar dacă știi e dificil. Poate chiar un desen cu intrarea în tunel.
Nu vreau să mi-o ia cineva în nume de rău, dar statistica e și ea o știință exactă :) Știu că șoferii sunt de vină, dar dacă un eveniment extrem de rar statistic devine brusc extrem de des trebuie să existe niște cauze, că șoferii sunt aceiași...

dr4qul4

Semnul este pus exact in locul in care poti schimba banda (ma rog e linie continua cativa metri inainte) ca sa o iei pe deasupra. Si pe cei care vin dinspre Tineretului (ca acesta) chiar nu-i inteleg. Se merge drept si pe deasupra, ba chiar s-ar putea sa ajungi mai repede pentru ca in pasaj se blocheaza mai mereu. Invers este mult mai rapid prin pasaj.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

Da, bine, tot statistica ne spune că oricând poate veni un bărzăune care să strice toate statisticile :) Nu te contrazic, cel puțin cu ăsta, pe mine m-a "activat" numărul lor, când sunt mai mulți îți pui întrebări. Vedem, până acum am aflat că s-a dat jos grinda, deci probabil că ăia care știau că "trec oricum" s-au lămurit :) Ceilalți...

minisoferul

Cum pot gasii in SEAP/SICAP licitatia pentru studiul de fezabilitate cu semaforizarea inteligenta ? Nu il gasesc nici chip. Multumesc.

carutasul

Iar...
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25802532-alt-camion-ramas-blocat-pasajul-unirii-din-bucuresti-este-cincilea-incident-mai-putin-trei-saptamani.htm
Măcar de data asta am primit informația dorită: "Sursa citată a precizat că poliţiştii rutieri au făcut măsurători şi au constatat că înălţimea pasajului este de 3,69 metri, cea a porţii gabaritice este de 3,52 - 3,53 metri, iar înălţimea camionului este de 3,80 metri (declarată în cartea tehnică) şi de 3,64 metri, respectiv 3,62 metri (cu anvelopele dezumflate)."

Ionut


carutasul

Un comentariu de pe fb: "deci...deoarece si tu si eu ne pricepem la matematica, deci stim si geoetrie..conteaza si lungimea masinii, nu numai inaltimea..ei asta n-au priceput o cei care au renovat pasajul...deoarece acolo nu ai un tub perfect drept, ci urca si coboara, ceea ce face ca o masina lunga si cu consola mare pe spate sa si ridice coada cand ajunge intr o groapa cu rotile din fata, asa ca trece de 3,5 metri....cam asta s a intamplat la cele 2 autocare care au ramas intepenite, dar si la duba care s a intepenit ieri"
 

TibiV

Asta este un comentariu al cuiva care pricepe geometrie elementara...

De fapt, discutia este similara cu cea de pe feroviar... "De ce locomotivele CoCo "rod" sina si locomotivele BoBo nu?!"

La CF discutia este pe orizontal, la pasaje  este pe vertical...   :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

da, oricât ar părea de dubios eu am abandonat subiectul, era discuția unor cunoscuți de pe fb :) Eu m-am cam lămurit, probabil că s-a coborît bara și mulți știau din experiență că încap. 

nirolf

Ieri s-a înțepenit o camionetă care trecuse pe sub bara de 3,5 m, de aici comentariul.

dr4qul4

Daca a venit dinspre TIneretului, probabil a intrat pe contrasens si a urcat bordura care desparte sensurile, dupa poarta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sorinus

Asfalteaza pe Grivitei inainte de 1 mai, dar cam fara noima, distante de cam 50m, apoi pauza, iar 30m. Ambuteiaje epice la Podul Constanta.

ionutb

Încep lucrările la drumul Valea Largă! Acesta va lega Bd. Timișoara cu Bd. Prelungirea Ghencea,  în dreptul străzii Valea Cascadelor. 
Am fost de dimineață să văd cum s-a mobilizat ADP să curețe terenul pentru ca Apa Nova să înceapă lucrările la sistemul de canalizare! Imediat ce lucrările de canalizare se vor finaliza, vom începe lucrările la trama stradală împreună cu tragerea tuturor utilităților necesare: NETCITY,  Enel, Distrigaz. 
Drumul va avea doua benzi pe sens, piste de biciclete,  trotuare largi, este o lucrare serioasă,  la standardele de azi!
În acest moment Apa Nova va avea front de lucru pe prima jumătate a viitorului drum, cea dinspre V. Cascadelor. Pentru restul drumului este nevoie să defrișăm cca. 400 de copaci, pentru care Primăria Generală trebuie să ne dea aviz!

more info here : FB Ciucu