[B] Discuții, lucrări şi proiecte diverse în Bucureṣti

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:56:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

In direct la B1, ND a facut urmatoarele afirmatii:
1. Va face 15 park&ride-uri, majoritatea la DNCB cu legatura la metroul de suprafata.
2. Va face curatenie si va monta aer conditionat in STB pentru a atrage TOTI calatorii. Chiar si pe cei care merg "la sedinta".
3. Va face metroul de suprafata pe infrastructura CFR. Si va exista statie comuna intre metroul de suprafata si metroul care se extinde acum de la Berceni...care e tot de suprafata, si "practic daca vi din Jilava, schimbi acolo si in 20 min ajungi la Unirii". Metorul de suprafata va costa 500 mil E. (nu stiu daca cu parcari sau fara, dar 60% vor fi fonduri europene, dar nu si pentru exproprieri, si primaria va pune 40%, dar mai pune si guvernul 40% asa ca primaria va pune doar 20% - matematica lui nu a mea)
4. La Straulesti "exista o solutie foarte simpla prin care se paote prelungi astfel incat sa nu mai schimbi si metroul sa intre direct pe M1".
5. Pasajul Ciurel nu are studiu de trafic, de asta se blocheaza (desi invitatul ii explicase ca se varsa intr-o singura banda cu cedeaza) Traseul initial trecea la "20 m de un depozit de apa si de asta a fost anulat in instanta,...... practic, toata zona aceea trebuie regandita". Solutiile sunt: prelungire Timisoara, Liniei si ...."metroul de suprafata, ca atunci cand vi de la Chiajna sa poti ajunge fara masina in centru"

PS. bine ca nu a promis continuarea, ca eu nu pot vota asemenea aberatii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

voicul

^Cu parcarile s-a mai rezolvat, inclusiv cu desfintarea de parcari in spic facute de primarie.
Totusi degeaba faci 400 de m cu 4 benzi, daca urmatoarea sectiune are 2.

Se parcheaza "mai" regulamentar.

punktnet

Se parcheaza cu frica, au inceput in forta hingherii de masini in ultima vreme.
+1 pentru hingheri
Just kidding.

Hef

Copilul meu (fata, 11 ani) vine cu bicicleta de la scoala, pentru a evita autobuzele. Nu o pot lua la ora 2 de la scoala din cauza de job. Abia se strecoara de masini (pe Iancu Nicolae sunt pacate si pe trotuar si pe prima banda). Imi fac griji zilnic. Ea ar vrea sa mearga si dimineata cu bicicleta dar traficul e si mai mare.
Pentru copiii nostri care gandesc mai eco si ma frumos imi doresc un oras curat, civiziat si integrat.


Ionut

Pentru ca pur si simplu va bateti joc de munca mea, ma obligati sa muncesc in plus cand am alte lucruri de facut, ignorati complet regulile forumului (regula 5 in cazul de fata) si avertismentele mele EXPLICITE, au primit ban timp de 30 de zile urmatorii:

irirat
Hef
punktnet

Ban-ul este partial (nu puteti comenta) si expira automat in 30 de zile. Daca repetati, INDIFERENT DE USER, primiti ban definitiv.

Sorinus

El propune folosirea infrastructurii CFR, dar CFR este de acord?
Si de asemenea, el vorbeste de Metrorex dar, nu are niciun control asupra Metrorex.

stangabriel

https://adevarul.ro/news/bucuresti/un-nou-bulevard-construit-capitala-cartier-deservi-1_5f6d9c6c5163ec42714e0ebd/index.html

Bulevardul este planificat să fie construit între bulevardele Pipera şi Dimitrie Pompeiu, în perimetrul fostei Platforme Industriale Pipera, care va deservi inclusiv proiectul rezidenţial Nusco City, a declarat, joi, directorul general al Grupului Nusco, Michele Nusco.   "Proiectul e aprobat, e în Planul Urbanistic Zonal. Am semnat cu Primăria că noi cedăm terenul, în schimb Primăria să realizeze strada. Nu numai noi, ci toţi dezvoltatorii din zonă (au cedat teren pentru noul bulevard, n.r.). Am făcut un grup cu toţi proprietarii din zonă, am lucrat foarte mult cu actualul primar al Capitalei şi cu primarul Sectorului 2. Vedem după alegeri ce se va întâmpla", a afirmat Michele Nusco, în cadrul lansării proiectului imobiliar.

Citeste mai mult: adev.ro/qh7dm1

Imi pare reclama mascata, dar sunt curios daca mai sunt si alte informatii.

paullie

Quote from: AdrianB1 on October 21, 2018, 07:26:11 PM
Initial in PUZ la intersectia de la Prelungirea Ghencea cu Valea Larga era un giratoriu din care pleca autostrada de Craiova. Asta prin 2004-2005.

Ce se mai aude de Valea Larga?

minisoferul

In programul actualului primar este prezentat urmatorul paragraf " Înființarea unei legături de interconectare a bulevardelor: Prelungirea Ghencea, Bulevardul Timișoara și Strada Valea Cascadelor"


nenea_hartia

Are cineva idee despre ce infrastructură CFR vorbește Nicușor Dan? Există pe undeva vreo declarație mai clară a lui, vreun link? Dacă vorbește de cea circulară, precum centura feroviară, atunci e absurd. Dar poate vorbește de fapt despre radialele care încă mai există pe ici, pe colo, și despre care s-a mai propus să fie utilizate.

StefanD_


dr4qul4

A spus clar ca va face 15 parcari, majoritatea la centura si de acolo, se va lua trenul catre oras.
A mai zis si ca de la Jilava se va lua trenul pana la BercenixDNCB si acolo va fi statie comuna cu metroul (licitatia actuala de prelungire pe o singur linie). Plus ca a zis clar de legatura gara Chiajna - Pipera.
Si a mai zis si ca Strada Liniei este alternativa rutiera la strapungerea spre Splai. Adica o asfalteaza.

Asadar, se refera in special la centura feroviara, legatura cu Gara de Nord si Pipera (CF Constanta). Posibil si Obor si Titan (de astea nu a zis nimic).
Nu am vazut nici un plan de a conecta Strada Liniei cu Gara Progresul. Poate ar merge un tramvai rapid pe aceasta relatie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

paullie


dr4qul4

(nu a zis direct ca asfalteaza, dar logica asa spune: daca o foloseste ca alternativa la strapungerea splai).
A fost intrebat cum va convinge CFR si Metrorex (care 4 ani ramane la MT dar in mandatul viitor va fi preluat de PMB) si a zis ca este simplu, se va intelege usor cu primul ministru care il sprijina.
Bine, lui totul i se pare "foarte simplu".
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,