News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Retail

Started by MHN, January 20, 2014, 12:52:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

pe 2 niveluri era si Mega de pe Mihai Bravu colt cu Vitan (Bucuresti), doar ca era cu lift si scara fixa, nu cu scari rulante.
Au inchis repede etajul, au inghesuit produsele jos, au mai renuntat la sortimente, si acum e plin mereu.
Clientii au o reticenta in a schimba etajul. Spatiile comerciale de la etaj au chirii de cel putin 3 ori mai mici ca cele de la parter. Si nimanui nu-i convine sa faca prea multa miscare pe verticala pentru a-si umple cosul.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elphax

si inca un Mega va fi in cladirea BBC/Nokia la parter doar
pare mic spatiul, nu stiu cand se va deschide, o sa incerc sa va anunt

Harry

^^ Acela va fi un shop & go. Trebuie facuta diferenta intre Mega Image si Shop & Go. Cele din urma sunt francize, nu sunt administrate direct de catre Ahold.

elphax

de unde sa fac diferenta ?
nu am vazut in viata mea un Mega, doar reclame la TV
:)
am vazut ca scrie pe geam Mega Image, asa ca am "raportat"

Harry

Pe strada Chimistilor, in apropierea zonei centrale a municipiului Timisoara, pe un teren de aproape 6 hectare se va ridica un strip mall ce va avea ca ancopra principala un disocunt market Lidl. Pe langa acesta se vor construi o galerie comerciala cu 2 corpuri, un restaurant de tip drive thru (KFC) si o benzinarie.






tm87blo

Din pacate trebuie facuta o mica rectificare. Locatia nu e in apropierea zonei centrale. Este mai degraba la periferie (zona sub-est a orasului).

https://goo.gl/maps/zBAftvfzHrn

elphax

zona se preteaza pentru o dezvoltare de genul asta. este departe de celelalte "mall-uri" din oras. Sunt foste zone industriale unde recent s-au modernizat strazile
ce e ciudat - exista inca un Lidl la 5-600 de metri  care este mult mai aproape de zonele locuite.
ce e nasol - traficul este groaznic pe bulevardul adiacent Stan Vidrighin ( Calea Buziasului), sunt blocaje tot timpul la orele de varf in intersectia giratoriu cu L. Rebreanu. blocaje datorate si traficului greu care nu va disparea pana nu se face centura Sud

Harry

De ce sa fie ciudat? In Ct sunt 2 lidl pe aceeasi strada la >400 m unul de altul intr-o zona unde pe o raza de ~1 km mai sunt 4 Mega Image, 3 Profi, 3 Carrefour Market, 2 alfa beta (lant local) si un Cora.

Dominik

Interesant proiectul, e bn venit un complex comercial in acea zona.
You're in Steelers Country

horyatm

Dacă 2 Lidl-uri în aceeași zonă par ciudate, 3 cum sunt?

la Banatim sau Eroilor colț cu Ștefan cel Mare se mai construiește un Lidl. Asta ar însemna că ar fi 3 în zonă.

Pe mine mă surprinde proiectul acesta foarte mult, fiindcă acea zonă e industrială și Stan Vidrighin arată pur și simplu dezolant. Un centru comercial în zonă ar atrage multe proiecte rezidențiale.

Prin periferia orașului eu înțeleg deja satele limitrofe Timișoarei. Orașul e întins deja destul de mult. Să vedem dacă se face și în cât timp. Timișoara Centrum e în standby de exemplu, dar parcă se mișcă ceva și acolo.

Dominik

#100
horyatm, iti dai seama ca s-a facut un studiu de fezabilitate si a puterii de cumparare in zona, altfel nu s-ar si pus sa construiasca acest complex daca nu e fezabil
You're in Steelers Country

horyatm

păi tocmai că nu e în construcție. E o zonă industrială, nu rezidențială. Nu știu ce să spun.

Cuneo

Nu știu cine face studiile astea de piață, dar e cam aiurea, în zonă ar fi mare nevoie de un magazin de Bricolaj, pentru că trebuie să mergi până în Calea Șagului, pentru un capac de WC, sau pentru o aplică.  >:(

Dominik

Corect, aceasta zona are nevoie si de un magazin de tip DIY
You're in Steelers Country

elphax

Poate ar trebui relocat unul. Mi se pare oricum prea mult ca avem 1 Hornbach,  1 Leroy,  1 Momax, 2 Praktiker și  2 Dedeman