News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Retail

Started by MHN, January 20, 2014, 12:52:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Mereu cand se fac studii pt magazinele astea de tip chain, sunt si discutii/intalniri off the record cu diversi actori implicati in diverse aspecte ale zonelor respective sis e discuta ce proiecte exista sau se planifica. Asa ca nu ar fi de mirare ca zona aia pe viitor sa cunoasca o reconversie in rezidential/office.

Cat despre centru...am facut oarecum o comparatie cu CT centrul are o raza de ~3 km, referitor la proiectul din TM am o intrebare pt cei care sunteti din zona. Dupa cum se vede din plan o cladire (veche?) se pastreaza. Este cumva monument istoric?

Vlad94

#106
Nu sunt cladiri istorice in zona, cam tot a fost ridicat dupa anii 1960. Cel mai probabil nu s-au inteles cu proprietarul la pret probabil si de aceea nu au achizitionat-o. Imobilul in cauza.

Vlad94

#107
QuoteNu știu cine face studiile astea de piață, dar e cam aiurea, în zonă ar fi mare nevoie de un magazin de Bricolaj, pentru că trebuie să mergi până în Calea Șagului, pentru un capac de WC, sau pentru o aplică
A existat până nu demult Brithouse, pe platforma Electrotimiș , dar s-a închis. Mă mir că nu au deschis cei de la Momax aici, ar fi avut și spațiu mai mare la dispoziție.
Locatia cu pricina

horyatm

#108
Sunt 3 magazine Dedeman. Mie mi se pare că e bine. Mai toate magazinele sunt pline și merg bine.

Și dacă se face doar acel centru comercial, fără Lidl tot e bine.

Moemax nu e o grozavie. O să fie interesant când se va deschide IKEA. Să nu uităm că magazinele mari nu sunt neapărat pentru localnici, ci deservesc un număr mare de localități sau chiar județe (ex. IKEA pentru toată zona de vest). Pe de altă parte, ar fi cel de-al 11-lea Lidl (Șagului, Giroc, Ștefan cel Mare și acesta — Stan Vidrighin). Poate Harry știe mai multe, dar mai sunt și alte orașe din România cu atâtea Lidl-uri (cu tot cu proiecte)? Am văzut că în Cluj sunt 8 și în Iași 7. 

Harry

#109
^^Orase de 300.000-400.000 de locuitori pot ajunge si pana la 10 lidl nu e ceva iesit din comun. In alta ordine de idei: Kaufland Martirilor 98










elphax

astia chiar nu mai termina cu magazinele astea
in pozele respective cel mare e Kaufland, cel mic e Lidl existent de cativa ani acolo.

horyatm

Wow, Kaufland fix lângă Lidl, asta da premieră  :D

Lvs_tm

#112
Quote from: horyatm on June 27, 2018, 04:47:19 PM
Sunt 3 magazine Dedeman. Mie mi se pare că e bine. Mai toate magazinele sunt pline și merg bine.

Eu stiu de 2, Sagului si cel de Divizia 9 Cavalerie. Cam pe unde ar fi cel de al treilea?

horyatm

Așa e scuze, nu știu de ce m-am încurcat.

tm87blo

#114
^^

Premiera la noi sa zicem (desi avem si in Dumbravita o semiapropiere si in Sagului - drept nu sunt lipite dar au o distanta de sub 10 min de mers lejer intre ele). La Arad, pe Calea Aurel Vlaicu, avem o dispunere asemanatoare.


Dominik

#115
^
La Resita se deschid in Septembrie Kaufland 2 si Lidl 2 unul langa altul pe aceasi platforma, aproape acelasi concept ce va fi in Timisoara pe Martirilor...deci se poarta acest concept, dealtfel este foarte normal pt ca ambele francize sunt detinute de Schwarz Gruppe
You're in Steelers Country

horyatm

De pe Forum Ratt/STPT:

Quote2685/29.06.2018   extras CF nr. nr. 442191 top 442191   SC SUBCONTROL SRL pentru SC LIDL ROMANIA SCS   Circumvalaţiunii nr.4   elaborare Plan Urbanistic de Detaliu şi obţinere AC pentru lucrări de tip a), h), d): - Construcţii pt. comerţ - Construire supermarket Lidl şi amenajare locuri de parcare în incintă, amplasare panouri publicitate pe teren proprietate şi faţadă, amplasare totem, amenajare accese, împrejmuire teren - după aprobare PUD prin HCL. Lucrări de tip f) Construcţii cu caracter provizoriu - Organizare de santier.

Probabil al 12-lea. Le mai numărăm?

iuli

Quote from: horyatm on June 27, 2018, 05:16:06 PM
Wow, Kaufland fix lângă Lidl, asta da premieră  :D

In Arad stiu eu doua asa lipite. Creed ca e un gentleman's agreement intre cele doua companii.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

yetiman

Nu e nici un gentleman's agreement.  :D

Fac parte din acelasi grup.
QuoteDas Kaufland is a German hypermarket chain, part of the Schwarz Gruppe which also owns Lidl and Handelshof.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Dominik

Exact si la Caransebes sunt asa lipite ca la Arad din 2011 cand s-au deschis impreuna, iar la Resita se va intampla acelasi lucru in Septembrie !
You're in Steelers Country