[CJ] Clujul nou

Started by elphax, October 01, 2019, 05:24:19 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

qionescu1

Nu cred ca le confund. Cred ca e o confuzie grava acolo pentru ca aliniamentul e foarte clar: linia de demarcatie intre domeniul public si proprietatea privata cum bine zici. Ori alinierea cladirilor aici este evident ca nu coincide cu aliniamentul, cladirile noi fiind retrase cu 4 metri  fata de trotuar.  Macar estetic si functional trebuia corelat cu ceea ce era acolo adica macar sa se alinieze la fatadele celorlate cladiri iar alinierea cladirilor la extensii gen scarile de acces ramane  cel mult o gluma.

Cladirile vecine au avut studii de urbanism, se putea lua dupa ele pt ca nu au fost facute de pomana plus ca trebuia facut un PUD pentru ca daca configuratia locala (se refera la cladiri vecine si conditionari) nu permite conformarea cladirii regulamentului de urbanism atunci  e nevoie de un PUD. Si aici e evident ca acea cladire nu se conformeaza configuratiei locale mai ales ca vorbim totusi de un P+6.

Cu un PUD in zona s-ar fi stabilit toate detaliile si l-ar fi facut pe proiectant sa se retraga.

Intr-adevar Pugul poate prevedea sa te poti pune pe aliniament, dar cum ziceam in cazul zonei aliniamentul e diferit de alinierea cladirilor noi si cand avem astfel de conditionari primare se face trimitere la celelalte parcele vecine si configuratia actuala. Si trebuiesc coroborate toate si analizate combinat nu scoase din context sau folosit doar ce iti convine.

RobertH

Ca tot se vorbeste de mediu pentru centura metropolitana si cum unii activisti contesta totul.

QuoteConsiliul Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai este de acord cu proiectul prin care se dorește construirea unui cămin nou în campusul Hașdeu, proiect care s-a lovit de activiștii de mediu, care apără copacii.

Consiliul Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai solicită sprijinul pentru continuarea "proiectului de reamenajare a Campusului Hașdeu, care prevede construcția unui nou cămin și mansardarea căminelor 2-6", printr-o petiție online.

"Deoarece mai mulți activiști de mediu încearcă, prin diverse mijloace, să împiedice acest proiect, aducând ca argument tăierea mai multor arbori din Campusul Hașdeu, dorim să subliniem faptul că arborii aflați, actualmente, în arealul ales pentru construirea căminului în cauză vor fi replantați într-un alt loc al campusului", au adăugat reprezentanții Consiliului Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai.

Studenții de la UBB Cluj sunt de acord să se taie copaci din Hașdeu pentru a se face un cămin

vasile.silion

#167
Nici eu nu sunt de acord cu construirea acelui nou cămin. Va fi ceva înghesuit acolo și vor distruge definitiv acel spațiu verde. UBB este una dintre cele mai bogate universități din țară, cu o sumedenie de proprietăți, și cred că își permite să facă undeva un campus nou sau să convertească în cămine spații abandonate.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

vasile.silion

Pentru planuri noi de amenajare a zonei Frunzișului - Câmpului, în postarea aceasta sunt link-uri pentru niște proiecte ajunse în aprobarea Consiliului Local:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1352260758463787&id=287761518247055
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

florin74

#169
Stau in zona. O sa iasa cu scandal. Deja se lucreaza la un memoriu. Transformam zona de casa in zona de blocuri... Asta e al doilea PUZ, mai este unul intre Wings, scoala Waldorf si strada Teo Peter, ce propune blocuri de 15 etaje, de 8 etaje ...(de fapt sunt mai multe, ca smecherii le numara de unde este cota mai sus...oficial si Wings-ul are 15 etaje)
Tarii cat mai multe blocuri, indiferent ce zice PUG-ul... Sa ne traiasca orasul de 5 stele, primarul  de 6 stele si arhitectii de 7 stele... Mari oameni, mari caractere...

qionescu1

@florin74    Din astia care alinieaza cladirile la scari exterioare o sa apara si pe la voi  si o sa va explice ca totul este legal, etajele se numara numai de la 3 in sus, sub e demisol pentru ca nu e la cota. :)). Sa nu va lasati pacaliti de pseudo argumente!

StefanCelMare

@vasile.silion
Oare la ce proprietăți ale UBB te gândești?
Nu de alta, dar central nu cred că are.
Vorbim despre noi campusuri prea ușor.
Nu este normal să trimiți studenții la mama naibii când ei au cursuri pe zona centrală. Vei crea trafic adițional, și probleme adiționale acelor studenți.
Eu aș zice că acum cu parking in Hașdeu de bine de rău se poate vorbi de ușoare extinderi. 1 cămin în plus nu va aglomera teribil zona, și oricum este de dorit să aglomerezi zona centrală, de unde studenții pot lua bicicleta sau autobuzul spre cursuri, sau pot merge pe jos.
Raportat și la explozia prețului chiriilor, cred că este o idee bună.
Eu sunt dezamăgit de alte probleme de management din Hașdeu. Ar trebui undeva terenuri de sport în zonă. Fotbal, baschet.

qionescu1

USR Cluj se intereseaza de cladirea de pe Mihali, ceea ce e bine si nu merg pe fenta cu 2-3 poze din PUG ca multi inalti forumisti de pe aici.  Cei care ii cunoasteti transmiteti-le ca pentru ceea ce doresc nu e suficient certificatul de urbanism si autorizatia de constructie. Trebuie sa ceara neaparat planul de situatie care e anexa la autorizatia de constructie si care e cel mai important.

dragos76

Păi cred că îi poți contacta direct. Cel puțin mie mi-a răspuns pe facebook Radu Boloveschi, când l-am contactat legat de regulamentul de închiriere a trotinetelor electrice.

prd.marius

Am fost pe Frunzisului acum vreo 2 zile, si am observat vreo 2 foreze la treaba mai jos de Studium Green Wings.
Se construieste alt bloc acolo?

Deocamdata nimic legat de sensul giratoriu.

frunzeti

Pai au inceput lucrarile pentru construirea sensului giratoriu si modificarea usoara a drumului in curba respectiva. Acum stabilizeaza solul pentru a putea translata spre dreapta strada si trotuarul, banuiesc.
Forezele lucreaza deja de vreo 2-3 saptamani, daca nu ma insel.

frunzeti

Se pare totusi ca si mini-mall-ul Studium Green a primit autorizatia de construire, deci si pentru ala baga acum coloane forate la greu.

"Conform autorizaţiei de construire pentru centrul multifuncţional, "pe terenul cu suprafaţă de 914,69 mp, teren ce face obiectul de donaţie autentificată sub nr. 1773 din 17.09.2015 de notarul public Smaranda Valeria Buduşan, va fi construit drumul până la strat de uzură, de catre investitor.

Acceptarea donaţiei de către municipalitate pentru drumul astfel executat, la strat de uzură, va fi făcută până la data recepţionării construcţiilor (prima constructie) care fac obiectul planului urbanistic zonal (PUZ), prin certificatul de atestare a edificarii construcţiei.

De asemenea, terenurile pe care vor fi realizate sensul giratoriu, strada de legatură cu centura de ocolire sud a municipiului, conform planului urbanistic general, precum şi cel pentru lărgirea str. Frunzişului vor fi donate cu drumurile construite până la stratul de uzură, până la momentul eliberării certificatului de atestare a edificării construcţiei pentru investițiile care fac obiectul PUZ."


Sursa: https://www.zcj.ro/economie/centru-comercial-intre-zorilor-si-manastur--206818.html

vasile.silion

Quote from: StefanCelMare on January 24, 2021, 09:09:34 AM
@vasile.silion
Oare la ce proprietăți ale UBB te gândești?
Nu de alta, dar central nu cred că are.

Am avut în trecut o discuție referitoare la căminul pe care UBB vrea să-l ridice pe spațiul verde din Hasdeu.
Eu ziceam că UBB are potența să construiască campusuri noi în altă parte. Colegul nu părea de acord.

Iată ce găsim azi, ca să vedeți potența pe care o are UBB:

https://www.zcj.ro/economie/universitatea-babes-bolyai-pune-jos-10-milioane-de-euro-pentru-opera-plaza--214021.html
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

StefanCelMare

Da, e discutabilă viziunea UBB pentru dezvoltare.
Văd că rămân concentrați pe zona centrală cu achizițiile de imobile.
Era poate mai logic să își facă undeva lângă Cluj parc universitar cu tot ce le trebuie și să vândă activele de pe centru.
În acest context al dezvoltării pe centru, repet, e OK că vor să facă încă un cămin pe Hașdeu.
Dacă tot aici extind clădirile de cursuri, ideal ar fi și căminele să fie relativ aproape.
Cu cât mai mare distanța, cu atât mai mari problemele de trafic.

dragos76

Specificul orașului, cel puțin în perioada de la unire încoace e indivizibil legat de Universtitate (indiferent de forma de organizare, de faptul că sunt mai multe instituții cu acest nume), si de o participare directă a membrilor ei (profesori, studenți) la viața orașului. Și asta nu doar în ce înseamnă activitate academică, intelectuală etc ci chiar în viața de zi cu zi.
De aceea o schimbare radicală, de (auto) exil în zone periferice sau semi-periferice eu nu o văd de loc ca de bun augur. Da, e pe un criteriu subiectiv și sentimental, dar după cum spuneam ține de specificul urbei, care nu ar trebui să se modifice după mode sau criterii pur economice.