News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Drumul Expres DEx Satu Mare-Suceava

Started by NGC, September 12, 2019, 11:49:39 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

razvan96

E in licitatie de cateva zile reactualizarea SF. Cost estimat 5 milioane de lei.

tom_sawyer

Anunt de participare: [CN1037131] Completare/revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Drum expres Petea – Satu Mare – Baia Mare,
Sector Satu Mare – Baia Mare

Autoritate contractanta: JUDETUL MARAMURES (CONSILIUL JUDETEAN MARAMURES)

Valoarea totala estimata: 5.042.016 lei

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare:
Data si ora locala: 07.01.2022 15:00

klacsma

#332
In situatia actualizata CNAIR, despre DX  Satu Mare - Oar:   "STUDIUL DE FEZABILITATE A FOST FINALIZAT"   :)

NGC

Ofertantii pentru "Completare/revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Drum expres Petea – Satu Mare – Baia Mare, Sector Satu Mare – Baia Mare":

1. INPRO MUHENDISLIK MUSAVIRLIK ANONIM SIRKETI
2. SC PROIECT-CONSTRUCT REGIUNEA TRANSILVANIA
3. Asocierea DRUM POD INVEST + SEARCH CORPORATION

GML

O sa exista 2 DX-uri de la Satu Mare?
Unu spre Oar, si unu spre Petea?

razvan96

Nu, doar spre Oar. Dar asa aparea obiectivul de investitii in planurile trecute si chiar si in cele actuale (Masterplan), cu final la Petea.

alecu26

oare cand vedem licitatie de executie pe aici? Parca asta era cel mai avansat din punct de vedere a birocratiei.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

RobertH

Am uitat sa pun si plansele SF. E calibrat si pe harta API.


























Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

DRUM EXPRES OAR - SATU MARE

DURATA DE REALIZARE A CONTRACTULUI 22 LUNI SI 17 ZILE DE LA DATA DE INCEPERE- CONFORM AA3/18.08.2021; IN DATA DE 10.08.2020 S-A DAT ORDINUL DE INCEPERE.

IN DATA DE 24.09.2021 A FOST TRANSMIS STUDIUL DE FEZABILITATE.
IN DATA DE 05.10.2021 A FOST RESPINS STUDIUL DE FEZABILITATE CA FIIND INCOMPLET.

IN DATA DE 27.10.2021 A FOST TRANSMIS STUDIUL DE FEZABILITATE REV1.
IN DATA DE 01.11.2021 A FOST RESPINS STUDIUL DE FEZABILITATE REV1 CA FIIND INCOMPLET.

09.11.2021 A FOST EMISA DECIZIA ETAPEI DE INCADRARE PENTRU OBTINEREA ACORDULUI DE MEDIU.

23.12.2021 A FOST TRANSMIS STUDIUL DE FEZABILITATE REV. 2 IMPREUNA CU MEMORIUL RIM IN VEDEREA OBTINERII ACORDULUI DE MEDIU-IN CURS DE ANALIZA LA BENEFICIAR.
IN PREZENT PRESTATORUL REFACE FORAJELE NECONFORME SI INCEARCA SA IDENTIFICE TERENURI PENTRU INDICAREA GROPILOR DE IMPRUMUT

cestrin.maps.arcgis.com

danvoicu


EugenRo

#340
"Drumul expres Cluj – Dej – Bistriţa este format din două sectoare de drum, respectiv drumul expres Dej – Bistriţa, ca parte a aliniamentului ,,Autostrăzii Nordului" Vama Oar - Satu Mare - Baia Mare - Dej - Bistriţa - Vatra Dornei - Suceava, şi sectorul independent de drum expres Cluj – Dej."

Cluj-Dej parca facea parte din Turda-Dej..

https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/unda-verde-nou-drum-expres-romania-lega-doua-orase-importante-1_6207852f5163ec4271e24daa/index.html

tom_sawyer

Sper ca autoritatile locale sa pregateasca o legatura la 2 benzi/sens intre DX Cluj-Dej si A3, la nord de Cluj-Napoca.

qionescu1

#342
@tom_sawer

Tot zic asta de nu știu cât timp aici pe forum. Măcar un drum nou la nivel de DN în afara localităților cu posibilitate de upgrade dacă se cere. Dar au sărit experții... ba cu argumente inventate ba că vreau să-mi treacă legătura asta prin curte. Odată cu A3 și DX4 se va vedea mult mai clar că pe zona de nord a Clujului nu există nimic. A înteles în schimb Consiliul Județean și pregătește reabilitarea unui drum județean în zonă DJ170D de aprox 6 km pt a face legătura între A3 (Topa Mică)  și  DJ 109 (Așchileu). Nu va fi suficient.

PaulD

În 12 februarie s-a semnat la Bistrița un acord între CNAIR, primăria Bistrița, CJ Bistrița-Năsăud și CJ Cluj pentru VO Bistrița și DX Cluj-Bistrița.
https://www.bistriteanul.ro/varianta-ocolitoare-a-bistritei-in-carti-la-fel-si-drumul-expres-bistrita-cluj-politicienii-au-cazut-la-pace/
Să vedem dacă chiar o să se facă ceva și fizic în legătură cu acrodurile astea...

Ionut

#344
OK, am redenumit puțin thread-ul. Traseul vest-est este Satu Mare-Baia Mare-Dej-Bistrița-Suceava.

De la Turda la Dej avem alt DEx cu thread dedicat. Nu-mi dau seama daca în acte se va vorbi de DEx Turda-Satu Mare dar nu prea e logic. Logic ar fi sa vorbim de Satu Mare-Suceava si de Turda-Dej, așa cum vorbim de A1 și A3 și de A10 care le conectează.

Bine, CNAIR și logica, baba și mitraliera.

Am pus și direcția Oar tot aici.