News:

Video dronă 25.05 DEx4 Tureni.

Main Menu

Totul despre autoturisme retro

Started by TibiV, September 09, 2019, 11:03:31 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

In urma cu cateva pagini pusesem niste poze cu un Citroen 1955 Currus Cityrama. Am gasit azi si o filmare din 1960


cristi5

Fain, se vad multe masini frantuzesti vechi, gen Citroen DS si Renault 8/10 (Dacia 1100)

gruiarew

Dacă-i vorba de vechituri să mă bag și eu în seamă: Suntem 3 nerozi din SB cu o serie de rable:

Andrei:


Vasi:


Și cele mai anapoda video-uri, adică ale mele:
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cris_ct

Dedicație pentru @gruiarew si cei  pasionați. Modele expuse în Vivo Mall Constanța. 

gruiarew

Știu CEZ-ul e absolut superbă. N-o să ajungem noi acolo cu ce avem în odaie, dar macar să fim cqt mai aproape :)
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Harry

In 1937 Romania participa la Expozitia de la Belgrad. Vedeta pavilionului nostru a fost Fordul V8 produs in hala de la Floreasca. Masina se vede in coltul din dreapta jos.


Harry

De-a lungul timpului 1949-1971, GM au facut o serie de concept cars si show cars absolut fenomenale si way ahead of their time, din pacate aveau o paranoie cu spionajul industrial si dupa prezentari de obicei le distrugeau...


Harry

There's a new kid in town :D Printre ultimele masini adevarate :D Cadillac Fleetwood serie 75 1979 7 locuri


Harry

De prin Romania din alte vremuri"

1939 Plymouth P8 Deluxe 4-Door Sedan


Fiat 522 L Torpedo model 1931


Mercedes-Benz 230 sedan (W143), model 1938


1937 PLYMOUTH SPECIAL DELUXE SEDAN

Harry

Pitesti 1938. In imagine un Chevrolet Pickup Custom 1935


Harry

Mijlocul anilor '30, reclama Packard.

In acea perioada si pana spre inceputul anilor '50 cand se discuta despre autoturismele americane de lux , lupta se ducea intre Packard si Cadillac.
Fostul showroom Packard din Calea Victoriei 116 mai exista si astazi, imobilul fiind impecabil reabilitat.






Harry

Inceputul industriei auto in Ro. Biucuresti. Halele de asamblat autoturisme


Harry

#57
Reclama de la mijlocul anilor '30 care promova radiourile auto RCA - Radio Corporation of America



Aici, la parter era principalul showroom RCA


Harry

Cateva aspecte interesante din istoria automobilismului de la noi



^^Federal Motor Truck - Detroit






Harry

Desi despre Casa Moruzi (demolata in 1942) - Calea Vicotriei 117, se stie ca incepand din anul 1930 gazduia Muzeul Municipiului Bucuresti, un lucru mai putin cunoscut este faptul ca impartea spatiul cu reprezentanta oficiala a companiei britanice Dunlop Pneumatic Tires.