News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Totul despre autoturisme retro

Started by TibiV, September 09, 2019, 11:03:31 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


rizzuh

Foarte frumoasa, pacat ca este neingrijita. S-ar potrivi intr-un episod de Wheeler Dealers :)

Harry

1970 Lancia Bertone Stratos Concept Car



Ferrari (Pininfarina) 512 S Modulo, 1970  Concept Car


TibiV

Harry,
fara suparare, dar astea nu au nimic de-a face cu autoturismele retro...

Poate ar trebui sa faci un alt topic, "Concept cars ale deceniilor trecute", sau ceva de genul asta.
Ce ai tot postat tu NU a circulat vreodata pe sosele - poate doar cateva exemplare...

Broscuta, Trabi, Wartburg, Renault Gordini (sau Renault 5), Citroen DS, si orice alt model care a trecut de niste zeci de mii de unitati vandute - cam astea sunt cele care (cred eu) intra la capitolul "retro" in adevaratul sens al cuvantului....
(Bine, Ford T ar trebui sa fie cap de lista, dar cred ca sunt mai rare astazi decat concept-car-urile tale...)

Pana si un Oltcit cred ca ar fi mult mai "retro" decat cele postate de tine...
Iar un Lastun... Wow!... Aia da! Chiar mi-as dori sa aflu daca mai exista vreun Lastun functional...

Spre sfarsitul anilor '80 circula o "zicala": "Nu e carte ca Shogunul si masina ca Lastunul!..."

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

^^Eu am numit cateva dintre masinile fotografiate de Cristi si postate pe pagina anterioara.
Ele sunt masini retro. Inclusiv un concept car functional este o masina retro.  Ce spui tu de Ford T din contra e o masina f comuna, in special modelele din anii '20. Nu conteaza daca fost o productie de serie, concept car, limited edition sau masina unicat custom made. Este retro atata timp cat se incadreaza intr-o perioada anume.  Avem pana in 1920 cu inceputul istoriei masinilor, apoi perioada art deco de prinm 1926 pana pe la 1949 , apoi perioada space age design 1950 pana spre 1975 cand , dupa 1970 deja a inceput sa se strice treaba.

TibiV

Fie ca tine.
Nu am energie sa ma contrazic cu oameni atat de siguri pe ei....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Multumesc @Harry!

@TibiV erau in piata aia si masini de serie mai mare, lasa-l pe Harry sa le identifice :)

kitsune

#37
După criteriile lui Ionut, mai veche de 2000 - checked
După criteriile lui TibiV, mass production - checked. Să nu uităm Mały Fiat, mai cunoscut drept Polski Fiat la noi, de fapt un 126.
După criteriile lui Harry... e "space age", fiind lansat în 1972  :lol:, eu i-aș spune "lack of space" age.





Powered by Kitsune Jr.

PS1: poza e făcută de juniorul, deci încadrarea e deficitară. Dar e poză originală, la noi în cartier.

PS2: link spre un cântec polonez despre Polski Fiat în care apare și Dacia:

QuoteRuscy mieli czarne wołgi
Wszystkie dzieci się ich bały
W NRD białe trabanty
Z wartburgami się ścigały
Czesi mieli piękne skody
A w Rumunii były dacie
Każdy kraj miał swoje mody
Nasza przyszłość była w fiacie



PS3: @TibiV, există Lăstun funcțional:



Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence


yetiman

#39
EURO cat sunt?  :lol:
sau sunt PHEV?   O:-)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cristi5

#40
Intrebarea asta nu se pune la retro :)

Exista un hobby al masinilor americane in Suedia, si una din cele mai mari distractii e sa "dai tura" vinerea sau sambata seara, mai ales in oraselele mici. Tinerii n-au alta distractie, si se plimba cu masina "cool" in cercuri prin oras. Fireste ca dintr-o masina cel mult soferul e treaz. Cu cat e masina mai lunga si mai lata, si cu mai multe locuri sau mai multi inghesuiti in ea, cu atat mai cool. Unii conduc cu usa deschisa sa poata sa vada mai bine afara etc.

Legislatia masinilor veteran e destul de blanda, verificare tehnica la 3 ani, etc. Si nu faci vreo cerere sau ceva, cand a  implinit masina 30 de ani si inca o tii in circulatie, e veteran si gata.

Harry

SI la noi mi se pare ca tot 30 de ani e limita. Sunt niste colectionari de exceptie prin Ct, cu niste jucarii superbe. Cea mai old masina din Ro.  un Oldsmobile se afla la Ct.



Mai e si Excalibur-ul SS ce a apartinut lui Grace Kelly si cea mai scumpa masina vanduta vreodata in Ro, suprinzator e un Bugatti de epoca.

frunzaverde

Superb Oldsmobile-ul - iti trebuie pasiune incredibila sa ai grija de o asemena "batrana doamna".
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TibiV

De la electrici...

Nu este autoturism, dar este cu adevarat de epoca!...

(Poza a fost facuta in urma cu 3 zile, pe 25 septembrie 2019 !...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

https://www.youtube.com/channel/UCb1nnlMU2mNn9LtHsh2UaOQ este canalul unui american care a cumpărat un autobuz DAC 112UDM din Fetești și l-a dus în US. Merită văzute toate video din canal
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence