Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

raulbogdan23


Hercule

@raulbogdan23 nu cred ca 10 grinzi inseamna 2 deschideri complete. Am trecut ieri pe acolo si din mers mi s-au parut grinzile mult mai subtiri decat pe alte santiere.
Deșteaptă-te române!

Agos

 sunt 9 grinzi  pe deschidere per sens pentru structura de langa DN

dumbravaandrei

N-am mai auzit de configurația asta la DEx/A. Au ales așa pentru că nu se putea împăca gabaritul de 5m pe sub ele cu panta DEx-ului, motiv pentru care au fost limitați la înățimea grinzii?

StefanCelMare

https://zcj.ro/eveniment/furt-calificat-de-motorina-din-utilajele-care-lucreaza-la-drumul-expres-din-cluj-legatura-a3-dn1-tureni--264064.html

Poliţiştii clujeni au pus în aplicare 4 mandate de percheziție domiciliară și 9 ordonanțe de percheziție a unor vehicule, în comunele Tureni și Petreștii de Jos în cadrul unor cauze penale ce vizează infracțiuni de furt calificat.

"În data de 23 mai a.c. polițiștii din cadrul Secției 9 Poliție Rurală Turda, cu sprijinul unei grupe de intervenții din cadrul I.J.J. Cluj – Detașamentul 4 Turda, au pus în aplicare 4 mandate de percheziție domiciliară și 9 ordonanțe de percheziție a unor vehicule, în comunele Tureni și Petreștii de Jos, la locuințele a 4 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 35 de ani, în cadrul unor cauze penale ce vizează infracțiuni de furt calificat.

Din activitățile investigativ-operative derulate de polițiști a reieșit că, în perioada februarie – mai 2024, cele 4 persoane ar fi sustras, pe timp de noapte și în mod independent, cantități de motorină din rezervoarele unor utilaje amplasate pe un șantier din proximitatea A3 – DN1, precum și alte scule și chei pentru utilaje, cauzând un prejudiciu total de peste 25.000 de lei.

Astfel, în cadrul perchezițiilor au fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, sumele de 25.450 de lei și 350 de euro, 4 telefoane mobile, 20 de litri de motorină, precum și alte bunuri de interes în cauză. Ca urmare a concretizării materialului probator, pe numele a doi bărbați, de 25 și 31 de ani, au fost emise ordonanțe de reținere pentru 24 de ore.

andreita

minunat. de parca ne lipsea asa ceva :))

Agos

#1731
Grinzile montate sunt cele propuse de Cona si au 1.065 m inaltime, iar cele inițiale din proiect aveau 1.05 m inaltime si erau 12 buc/deschidere/sens. Inaltimea medie de trecere este 7 m

raulbogdan23

Da corect, sunt 9 grinzi pe deschidere. Am gresit eu.

raulbogdan23

Obiectiv: Drum Expres DEx 4 Legãtura A3 - DN 1 loc. Tureni | filmare completa
Data filmare: 23.05.2024
Constructor: DIMEX 2000 & CON-A



Enjoy!

bdragos2

Ce se mai aude in legatura cu stalpii de la Paraul Valea Racilor?

raulbogdan23

Mai dureaza un pic, inca retelele vechi sunt in picioare.

andreita

#1736
^^

din ce vad au de lucru destul, daca dureaza mai mult cu relocarea. Insa, da, ar fi pacat sa nu reloce pana in august/sept.

adimar12

Am trecut in seara asta pe DN si au mai ridicat grinzi pe o deschidere. Nu am reusit sa-mi dau seama, daca erau toate grinzile montante pe deschidere, sau mai lipsea una.

Ionut

Tureni, sâmbătă. Constructorii nu lucrau, zi de odihnă aparent.
Șanse doar teoretice pentru 2024, greu de tot. Dar pentru primăvară nu văd nicio problemă.

Termenul contractual este februarie 2025.

Coperta. Patreonii au deja filmarea. Mulțumim!!!


raulbogdan23

Uneori gasesti lume in santier, dar pana pe la ora 12. Sambata nu e de filmat din experienta mea pe acest santier.