News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gicu

Am trecut în weekend pe lângă capătul dinspre DN1. Sâmbăta dimineața nu era niciun fel de activitate, iar de la ultima trecere, în peste o sătpămână, nu s-a mai modificat mare lucru. Săpăturile pentru pasaj DN par finalizate, ar urma forarea piloților. Nu am văzut foreze încă.

Din păcate capătul dinspre DN pare încremenit.

bacovia

Urma sa scriu si eu. Am trecut sambata prin zona. Ne-am entuziasmat degeaba, santierul pare foarte linistit.
Mai muta pamant dintr-o parte in alta.

radupe

Se lucreaza destul de sustinut in celalalt capat spre A3.

alexV

Deci Dimex lucreaza bine la mutat pamant.
In schimb, CON-A la structuri ... sa ii anunte cineva ca au castigat si a inceput contractul.

andrey_rsu

Am trecut de dimineață pe autostrada, Dimex era la muncă cu multe utilaje, forfota mare. La întoarcere pe DN a apărut la Tureni o foreza la viitorul Nod Rutier,  fără poze din păcate.

raulbogdan23

pregatiti popcornul si berea la rece

florin74

Se aude ca Marcotim in retragerea de la UMB catre PiSi3 a zis sa lase ceva ajutoare pe la DIMEX. Oare cu CON-A nu se gaseste vreun bun samaritean sa ii dea o mana de ajutor?  :lol:

dr4qul4

dar e gata aprobat tot proiectul tehnic? Ca la structuri nu e bine sa furi startul.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

alexV


raulbogdan23

- asa cum au zis colegii mai sus a ajuns o foreza langa DN1 (momentan nu se foreaza)
- au inceput decopertari si pregatiri pentru incintele viaductului peste Valea Racilor
- diverse decopertari pana in DC85
- langa DC85 se fac niste foraje geo
- au ajuns cu decopertarile aproape pana la DC85 dinspre A3, forfota mare
- au aparut primele utilaje de la Autotehnorom (nu pot sa confirm momentan cele spuse mai sus de @florin74 legat de Marcotim, momentan nu am observat utilaje)
- breteaua A3 Turda -> DEx4 prinde tot mai bine contur
- au inceput sa decoperteze si pentru bretelele A3 Cluj - DEx4 si DEx 4 - A3 Turda





Powered by API/PUM imgur uploader

Vine si filmarea cand iese de la procesat.

raulbogdan23

Obiectiv: Drum Expres DEx 4 Legãtura A3 - DN 1 loc. Tureni | filmare completa
Data filmare: 10.10.2023
Constructor: DIMEX 2000



Premiera la 14:00, enjoy!

gicu

Într-adevăr arată mai bine din capătul dinspre A3 :)

Faptul că tratează deja terenul de fundare cu Dorosol înseamnă că au terminat cu săpăturile și urmeaă ridicare terasament. În schimb în zona Valea Racilor arată foarte mlăștinos.

GIV

Problema mai mare e ca un astfel de constructor - aparent serios  -  nu creste mai rapid pentru a castiga si alte loturi pentru a evita situatia de pe A7

lucianix

Creste cu fiecare lucrare din portofoliul si va putea licita. Speram sa si ramana serios..

ovicor

Pentru A14 nu sunt bani, dar poate se gasesc pentru sectiunea de centura a Bistritei (sectiune care "arde"), ar fi frumos sa prinda Dimex-ul lucrarea!