News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ivladbogdan

Vineri se lucra aici in zona DN-ului in jurul orei 7 dimineata.  O:-)
Imi da un vibe bun firma asta, nu stiu de ce.

Duta C

Pe unde au mai lucrat au facut treaba buna .....cu porr etc

StefanCelMare

Poze de vineri din drumul european Cluj-Turda.
După cum spuneau și alții, au început decopertări în zonă, plus bază utilaje.
PS. Nici mie nu mi se par o idee bună prea multe noduri. Provoacă încetinirea vitezei de deplasare medii pe autostradă.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

gicu

M-am uitat și eu ieri din DN la ce au săpat. Din ce am înțeles au făcut săpăturile pentru ca să poată fora piloți la pilele pasajului pe unde DN va supratraversa DEx. Dacă am numărt bine sunt 2 pile de o parte și 2 pile de cealaltă parte a DEx.

ijwtsh

Am gasit videoclipul pe YouTube. Multumiri lui Antonio Miclea.


Ionut

Premieră și pentru noi. Prima filmare completă API pe DEx4 A3-DN1 Tureni. 15 septembrie 2023.


StefanCelMare

Nu știu de ce, dar construcția aia de la secunda 15 (start video) parcă presimt că nu are autorizații.
Pentru cei care nu sunteți din Transilvania, și credeți că pe aici e altfel, nu e.
A făcut unul ditamai casa fix în amfiteatrul cheilor Tureni acum vreo 15 ani, arie protejată, etc.
Fără avize, autorizații, nimic. El era proprietar.
Și nu e o excepție, cred că o grămadă de case în cartierul Făget din Cluj s-au făcut la fel, tot în arie protejată.
Ce te faci cu de-ăștia, nu-s sigur că nu e pe culoarul DX.

gicu

Acolo se expropriază terenul ca orice teren agricol, fără construcții pe el.

klax187

casa aceea pare ca e in "curtea" lacului din apropiere.
In proximitate este si o rampa, probabil pt acces la lac. Cel putin asa arata pe Google Maps si in filmare.

Nu ar putea fi cladire administrativa pt ceva institutie de stat? Apele romane, ANPA, etc?

alexV

Sunt sub viitorul viaduct, putin lateral. Ambele cladiri apar pe portal ANCPI, nu stiu daca asta implica faptul ca sunt autorizate. Cladirile sunt in imediata vecinatate a rampei de deversare de supraplin a barajului din pamant.

LRadu

Daca apar pe ANCPI inseamna ca sunt inscrise in CF, dar asta nu implica ca au fost neaparat autorizate. Si o cladire neautorizata poate aparea inscrisa in cf in anumite conditii, chiar daca este fara ac, ea este recunoscuta ca fiind construita, se platesc taxe pe ea, insa va aparea mentiunea "construita fara autorizatei" daca e cazul.

p.s. desi e pe langa subiect, dar daca tot am inceput, @StefanCelMare majorititatea caselor din Faget construite inainte de 2015 au fost construite cu regimul "case de vacanta" nu case de locuit. dar majoritatea sunt cu acte.

raulbogdan23

Obiectiv: Drum Expres DEx 4 Legãtura A3 - DN 1 loc. Tureni | filmare completa
Data filmare: 21.09.2023
Constructor: DIMEX 2000



Enjoy!

alexV

Au crescut la 12 excavatoare pe santier (din care 1 parcat). Inca nicio foreza.

cosminnus

Pe harta CESTRIN a aparut si prima actualizare a nivelului de executie: 7%

pentium10

M-am oprit azi la lucrarile de la Tureni, mare lucru nu se intampla sa faci fotoreportaj de la sol.
Pregatesc terenul pentru foraje.
CONA este subcontractor si ei si-au facut organizare de santier la Tureni.








Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures