News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TeoH9

Ieri trecand de la Gilau spre Turda pe Autostrada, inainte de cariera Sandulesti, am vazut miscare chiar unde se va intepa DX-ul in autostrada. 4-5 utilaje lucrau la drumuri tehnologice probabil, faceau un praf de nu vedeai nimic. Semne bune cu constructorul acesta.

nicolaem

fara poza ca eram la volan.
ieri erau aprox 10 basculante + alte 5 utilaje parcate langa  un inceput de decopertare.

PaulD


StefanCelMare

Se lucra și azi, pot să confirm.
Erau basculante și buldozere, plus echipe topo, cu teodolit. Era vizibil bine din A3.

gsimon

#1339
Sparg eu gheata cu primele poze de pe acest santier, facute aseara pe fuga in jur de ora 20, chiar inainte de apus.
Desi parcate, erau inca oameni pe la utilaje.

Ochiometric as fi zis ca sunt intre 15-20 de basculante, 4-5 excavatoare si alte utilaje.
Am vazut inclusiv un rezervor de combustibil montat in zona.






Poza cu basculantele portocalii e facuta din dreptul tablitei cu km 23 pe A3.











Powered by API/PUM imgur uploader

Powered by API/PUM imgur uploader


gsimon

Bonus, o poza cu apusul si A3 in prim-plan cu directia Gilau si zona viitoarei conexiuni:  O:-)





Powered by API/PUM imgur uploader

bacovia

Of, de cand asteptam acest drum!

Ionut


raulbogdan23

@gsimon cum e cu accesul in zona?

In zona DEx4 avem portiuni restrictionate pentru zbor de catre cei de la MAPN asa ca am inceput procedurile pentru a obtine aprobari. Drona este pregatita de zbor.

gsimon

@raulbogdan23
Este destul de lejer, cel putin deocamdata, eu am intrat pe drumurile agricole actuale.
Da-mi un semn in privat inainte sa mergi, poate reusim sa ne sincronizam, as veni sa mai fac ceva poze de la sol. :cheers:

Light

#1345
La licitația pentru supervizare s-a prelungit data limită de finalizare a evaluării financiare. Noul termen de desemnare a ofertei câștigătoare este 29.09.2023.

marinul

@raulbogdan23

e lejer nici nu trebuie sa parasesti asfaltul. teoretic poti filma tot din drumul comunal DC 85. am filmat acum 2 ani traseul aproximativ.


Light

Știe cineva de ce acest proiect nu apare pe harta proiectelor de infrastructură de la CESTRIN, deși avem AC și OIL? În schimb apar alte proiecte de autostrăzi și drumuri expres în stadii mult mai incipiente (de exemplu DX Craiova-Târgu Jiu, DX Bacău-Piatra Neamț, A9 Timișoara-Moravița etc.).
Oricum, mi se pare foarte puțin mediatizat la nivel național acest DX din zona Tureni (nu mă refer la intervențiile domnului deputat Băltărețu sau ale primăriei Tureni, ele sunt de obicei la nivel local și nu reprezintă un punct de vedere oficial al CNAIR). Pentru alte proiecte de A sau DX anunța Pistol pe Facebook când se dădea AC sau OIL (sau măcar punea CNAIR un comunicat la ei pe site), ba chiar la unele autostrăzi se transmitea live pe Facebook momentul când se semna contractul de execuție. Când s-a semnat contractul de execuție pentru DX Tureni tot ce a apărut a fost o postare cu traseul drumului, nici măcar o poză cu momentul semnării. Totodată, până acum nu am găsit niciun comunicat oficial de la CNAIR sau DRDP Cluj că s-a dat OIL, doar postarea deputatului Băltărețu.
PS: A nu se înțelege că sunt un adept al inaugurărilor cu fast și anunțarea cu surle și trâmbițe a unor lucruri care reprezintă, de fapt, normalitatea. Sunt doar mirat de ce nu este acest DX la fel de mult mediatizat la nivel național în comparație cu proiecte asemănătoare. Realizez și eu că DX Tureni nu este primul din lista de priorități și că mult mai importantă este A1 PiSi sau alte asemenea proiecte de infrastructură, dar totuși...

endre.kemenes

^ @Light
Parere personala din experienta altor proiecte din Cluj: se ascunde rusinea intarzierii si se face reclama doar cand se apropie de finalizare, uitand de promisiuni precum "in 2021 e gata", ca sa mentionez doar ultima promisiune facuta de Boc la jurnalisti inainte de alegerile din 2020.

horatiu.cosma

Din interacțiunea directă cu actualii responsabili din MTI și CNAIR pot sa vă spun că 95% dintre ei nu au auzit de Tureni sau Mărtinești ("ce, Mihăilești?") și pur și simplu nu îi interesează ce se întâmplă pe proiect. La inaugurare vor veni cu siguranță dacă vor avea ocazia, însă până atunci proiectul e pasat la drdp Cluj să se descurce așa cum o ști.