[CT] Reabilitarea si extinderea plajelor

Started by Harry, December 23, 2013, 11:38:34 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kitsune

Fă și tu o poză, să nu mă duc eu până acolo  :vroomvroom:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence


kitsune

#227
Eh, mă duceam până la urmă, că nu e chiar departe. Și când au mărit plaja aici lângă mine am făcut poze.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

In perioada asta frec buc-ct de am facut gaura in autostrada... de sapt viitoare promit sa fac poze regulat!

panzer

https://www.g4media.ro/decizie-bizara-a-consiliului-judetean-constanta-proiectul-de-700-de-milioane-de-euro-pentru-largirea-plajelor-blocat-pentru-a-obtine-acordul-proprietarilor-de-beach-baruri.html

QuoteDecizie bizară a Consiliului Județean Constanța: Proiectul de 700 de milioane de euro pentru lărgirea plajelor, blocat pentru a obține acordul proprietarilor de beach-baruri

Consiliul Județean Constanța condiționează proiectul de lărgire (înnisipare) a plajelor de pe litoralul românesc de acordul proprietarilor de beach-baruri, așa cum arată o adresă pe care CJC a trimis-o Administrației Bazinale a Apelor Dobrogea Litoral în 25 septembrie, transmite Info Sud-Est.

Practic, Consiliul Județean Constanța, instituția care trebuie să emită autorizația de construcție pentru începerea lucrărilor, a blocat proiectul de înnisipare cu puțin timp înainte de termenul de demarare a investiției prevăzut în proiectul european.

Lucrarea de lărgire a plajelor este finanțată cu bani europeni, iar proiectul nu poate începe din cauza cererii Consiliului Județean Constanța, semnată de Horia Țuțuianu, al cărui mandat de președinte s-a încheiat după alegerile din 27 septembrie.

Important în context este că acțiunile directorului ABADL, Bogdan Bola, au fost contestate de majoritatea proprietarilor de beach-baruri pe care Bola i-a amendat sau pentru care a dispus demolarea, cerându-le acestora să intre în legalitate și să solicite avizele necesare funcționării.

Chiar asa? E fake cumva?
Proprietarii de beach-bar-uri trebuie sa fie de acord cu extinderea plajelor?

Harry

Exista posibilitatea ca fiind diverse procese pe rol cei demolati vs ABADL sa nu se poate demara lucrarile de reabilitare, CJ neputand emite AC pe un teren unde sunt probleme de natura juridica.

kitsune

#231
Ce treabă să aibă ăia cu bordeiele de pe plajă? Chiar ar fi culmea, plaja e a ABADL, nu a CJ. Că bordeiașii au făcut presiuni la nivel înalt, că s-a incercat o lege cu dedicație, asta e altceva. Și adresa CJ e dată de fostul. Să intre în pâine noul președinte al CJ și probabil se va face lumină.
Dacă mă întrebați pe mine, eu aș interzice orice construcție pe plajă, de la apă, 50 m doar nisip. Nu cocioabe, nu bordeie, nu umbreluțe, nu manele, nu porumb fiert. Doar nisip și cearceafuri. De la 50 m încolo, să își pună umbreluțe și șezlonguri. Nu bar, nu mese, nu boxe, nu plite cu midii fierte la butelie de un nene care se duce la budă ecologică, aceeași  la care se duc 1000 de turiști pe zi.
Buldozer trebuie. Și apoi arat în fiecare seară, cu utilaj cu site, care să adune mizeriile cocalarilor.

Ce probleme @Harry, că aia sunt "chiriași", nu proprietari de plajă? Chiar nu mai judecă nimeni în țara asta?

LE: uite așa, buldozer în față, sită în spate. Direct prin cocioabe și bordeie:

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

panzer

Exista hotararea de consiliu? Daca exista astia pot sa inlocuiasca legea? Ar putea fi anulata de noul consiliu?

La urma urmei, scandalurile sunt cu beach barurile din Mamaia. Extinderea de acum este la sud si nu la nord.

Mie unuia mi se pare doar o razbunare a unora impotriva noastra tuturor.

Plajele ale nu sunt ale lor. Extinderea, protejarea contra eroziunii malului Romanesc, nu sunt chestiuni care sa tina de proprietari de beach-bar-uri, ci mai degraba de interes national.

Dac nu e fake, e strigator la cer. La ce mizerii s-a putut ajunge!

Harry


TibiV

Beach-baruri?!?!...
Pe bune?!?!...  :o

Nu mai comentez, ca a facut-o deja un cunoscator cu mult bun-simt...

Quote from: kitsune on October 06, 2020, 06:29:56 PM
... aș interzice orice construcție pe plajă, de la apă, 50 m doar nisip. Nu cocioabe, nu bordeie, nu umbreluțe, nu manele, nu porumb fiert. Doar nisip și cearceafuri. De la 50 m încolo, să își pună umbreluțe și șezlonguri. Nu bar, nu mese, nu boxe, nu plite cu midii fierte la butelie de un nene care se duce la budă ecologică, aceeași  la care se duc 1000 de turiști pe zi.

:cheers:, kitsune!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Le-a dat cineva mintea cea de pe urma. Vor reconstrui pasarela la noua linie a tarmului.

QuoteTotodată, menționăm faptul că Ministerul Culturii a inițiat demersuri pentru preluarea monumentului istoric și darea în administrarea Institutului Național al Patrimoniului, în vederea mutării și restaurării acestuia", se arată în răspunsul transmis Info Sud-Est.

https://www.info-sud-est.ro/exclusiv-ministerul-culturii-a-inceput-demersurile-de-preluare-a-pasarelei-de-la-cazinoul-din-mamaia-care-urmeaza-sa-fie-restaurata-si-administrata-de-institutul-national-al-patrimoniului/

================

Alte vesti bune vin si din zona Cazino unde se pare ca au renuntat la imbecilitatea aia de zid din beton.

Harry


elphax

Am fost in vara chiar in zona Nord - Navodari. Intr-adevar erau multe beach-bar, dar intre plajele respective erau fasii unde lumea putea sta pe cearceaf , sa isi aduca umbrele, sezlonguri, ce doreau. Si proprietarii erau foarte limitati oricum.
Adica daca autoritatile spun ca la ora 23 inchizi barul, poate oricine sa vina pe plaja cu o boxa, cu bere de la market si sa petreaca pana dimineata. Sa faca galagie, mizerie ( inclusiv fiziologice), chiar sa mai deterioreze din ce au cei de la beach bar. Nu au decat sa angajeze paznic toata noaptea in loc sa tina barul deschis cum ar fi putut in mod normal. Nu au cum sa le interzica turistilor sa faca dezastru pe plaja concesionata de ei, nu au nici un drept pentru ca plaja e zona publica.

Sa ne gandim ce putere au cei cu beach bar pt a bloca proiectul. Oare contractul lor spune ca nu se poate atinge nimeni de baraca aia amarata "la care ii zice bar" si de 10 umbrele infipte in nisip ? Pentru atat sa nu se poata intelege? Evident ma refer la cei cu autorizatie. Barurile oricum erau mai spre faleza decat spre mal, deci e vorba de umbrele. Si ar fi prosti sa nu vrea sa se largeasca plaja cu 50-100 de metri, ar veni mai multi turisti si le-ar creste afacerile anul viitor.

Am gasit o poza, nu e perfecta, dar se vede clar, constructiile sunt relativ departe de mal, multe se folosesc de vegetatia de pe plaja, deci chiar nu cred ca ar fi vorba sa demolezi beach-barul dintre copaci pt santierul respectiv



Powered by API/PUM imgur uploader

Harry

Acum ceva ani am avut si eu ceva mic pe plaja acolo. Beach barurile sunt langa promenada dintr-un singur motiv: bordura aia gandita infect. Vidanjele nu pot ajunge sa curete WC, sa faci aprovizionare e un chin. Angajatii trebuie sa sara un gard viu si bordura aia de 1 metru ca sa duca marfa din dube la bar. Si poate cea mai grava situatie. Ambulantele si pompierii nu pot intra pe plaja decat pe la digul Midia sau Marina Regia.

Harry

#239
In 48 de ore conducta care se vede in poze va fi trasa in mare si urmeaza sa vina barja pentru innisipare (later edited 🤔)