News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CT] Reabilitarea si extinderea plajelor

Started by Harry, December 23, 2013, 11:38:34 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


Harry

In Mamaia Nord au inceput lucrarile de reabilitare si extindere a plajelor. Astfel latimea plajelor va creste pana la 100 de metri, De asemenea se vor amenaja diguri de protectie emerse si submerse.

Innisiparea se va face printr-o serie de conducte ce vor fi conectate la draga Gateway a Royal Boskalis, compania olandeza care se ocupa de sectorul Mamaia Nord. Nava a parasit deja Portul Constanta si se indreapta spre punctul de lucru.

Gateway a fost lansata la apa pe 26 septembrie 2009, in santierul naval olandez Hardinxveld-Giessendam. Are o lungime de 127 de metri si o latime de 28 de metri, avand o capacitate de 12,000m³.


kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry


kitsune

#245
QuotePlaja din Mamaia va fi înverzită din nou după modelul stațiunii din anii `80, a anunțat, sâmbătă, pe Facebook, Bogdan Bola, directorul ABADL.

,,Este oficial: plantăm prima barieră verde pe litoralul nostru! Mulți încă își amintesc că în anii '70 și '80 exista o lizieră la marginea plajelor din Mamaia. Acestea aveau atât un rol peisagistic dar și de protecție împotriva vânturilor puternice care măturau plajele noastre, transportând nisipul în toată stațiunea. Aceste perdele forestiere au dispărut, treptat, în totalitate, lăsând litoralul nostru parcă un pic mai trist", a transmis Bola.





Sursa

LE: Harry, nu mă interesează nenea, chiar nu știu cine este. Poza din trecut arată de o mie de ori mai bine decât mizeriile de azi cu cocalari la șezlong și cârciumi pe plajă. De asta am pus bucățica de articol. Copacii ăia mov din randare mă lasă rece. Dar la mine în cartier deja plaja a început să se populeze cu arbuști (pe lângă buruieni), așa că nu e bullshit, e de la natură  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

^^Bullshit, omul isi face campanie electorala pt ca urmeaza sa plece de la ape ca sa se faca deputat...

Harry


Harry


elphax

Harry,  mi se  pare  foarte  urat,  murdar,  grosier acest  nisip adus din larg. Asa părea și la TV. Sau e doar din cauza  luminii?

Harry

#250
Pai e inca un si plin de tot felul de chestii de pe fundul marii. Cand se usuca devine fin.

dumbravaandrei

In realitate e chiar foarte ok nisipul, cel putin in Mamaia.
Pe 7 Ianuarie am dat o fuga pana pe malul marii, fiind in Constanta cu diverse treburi, mie nisipul chiar mi s-a parut fain...
Abia astept sa-l testez la vara



Harry


reed

 :o whoaw.Deci nu ne mai plangem de acum ca se construiesc blocurile pe plaja.Inovatia romaneasca...

stangabriel

Mie nu mi se leaga ceva...

https://www.g4media.ro/dna-cerceteaza-descarcarea-arheologica-pentru-largirea-plajelor-finantata-cu-750-de-milioane-de-euro-de-la-ue-apele-romane-proiectul-risca-sa-fie-stopat-costurile-suplimentare-pot-ajunge-la-cateva.html

DNA Constanța a deschis un dosar penal in rem pentru a verifica modul în care Ministerul Culturii a aprobat descărcarea arheologică pentru lărgirea plajelor, în etapa a doua a proiectului, de peste 750 milioane de euro. Informația a fost confirmată oficial de Ministerul Culturii pentru G4Media.ro. Intervenția procurorilor Anticorupție ar fi avut loc după ce mai multe monede antice ar fi fost găsite în nisipul proaspăt excavat din largul mării.