NASA | National Aeronautics and Space Administration

Started by Ionut, September 20, 2011, 07:35:30 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

perfidus

Foarte interesant articolul  @RobertN.
Nu m-as fi gandit niciodata ca soarele are o heliosfera, adica o limita la care vantul solar este blocat pur si simplu de fluxul de particule care vine din alte directii, de la alte stele.
Vad poza de mai sus si granita ce apare o asimilez cu linia de amestec a apelor dulci din Dunare cu apele sarate din Marea Neagra. Sau cu campul magnetic terestru comprimat de vantul solar.
Cat despre campul magnetic solar care depaseste aceasta heliosfera ramanand aproximativ constant, explicațiile o sa le dea de furca...
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

alecu26

Pe mine ma frapeaza cat de clara e granita. Traversata doar intr-o zi. Incredibil.
Drumurile noastre POATE;

RobertN


Ionut

Acelasi efect al heliosferei se poate observa foarte usor în... chiuvetă. Dați drumul la apa si vedeti ce frumos se face un cerc în jurul punctului unde apa de la robinet atinge chiuveta.

Io

As dori ca Nasa pe linga misiunile spre Statia Spatiala (aprovizionare, intretinere, recuperare) pe care le fac sontinc sontic ba in tacere cu rusii ba cu mare harmalaie media cu Space X, sa defineasca  un program de service pentru HST, asta fiind acronimul pentru Telescopul Hubble. Telescop care a facut o caruta de observatii esentiale (in sensul ca a edificat/modificat/directionat cercetarea si intelegerea stiintifica generala asupra Cosmosului si de fapt ne-a aratat cit de putine stim) si care are neaparata nevoie de service (oricum ramas in urma dupa retragerea navetei spatiale).
Mi se va argumenta de prin ceva subterane imberbe de net ca JWT (acronim pentru James Webb Telescope) e mai performant, mai nou, mai precis, mai nu-stiu-cum. Slab argument, Hubble (impreuna cu Keck) ramin cele mai bune observatoare in (intre altele) spectrul lor pe care le avem si nu exista proiecte fezabile in acest domeniu de lumina pentru urmatorii 20+ de ani.
Prin urmare, as primi cu placere vesti despre alde SpaceX+Nasa pentru service la HST in loc de stupizenii adolescentine despre masina lu' nu stiu cui trimisa sa se prabuseasca pe Marte peste vreo doi ani (chestie de mecanica newtoniana elementara dar cu hype web 2.0 gigantic dar perfect inutil); intre timp v-a trecut (si-ati si uitat de el asa cum e si normal) fata de trimiterea unei/unor oameni pina la HST (si aducerea lor inapoi vii - chestie importanta sper ca veti recunoaste - treaba complicata asupra careia SpaceX e complet ignoranta iar NASA in pofida knowledge-ului unic pe care il are pare a-si fi pierdut suflul/"momentum-ul") pentru aducerea la zi a batrinului si maretului telescop spatial de pe urma caruia am invatat atitea si care ar putea lucra complementar cu JWT inca multi ani de-aici inainte.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

bogdymol

Clipul asta explica foarte fain cum are de gand NASA sa se intoarca pe Luna:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Anca_Emanuel

#36
Boeing a lansat capsula Starliner dar nu s-a putut conecta cu ISS din cauza unor probleme de soft.
Aterizarea a fost ok.


p.s: "Boeing on Monday fired its chief executive" Dennis Muilenburg https://www.theguardian.com/business/2019/dec/23/boeing-ousts-chief-executive-dennis-muilenburg

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


Anca_Emanuel

Quote from: Io on December 03, 2019, 03:49:20 AM
As dori ca Nasa pe linga misiunile spre Statia Spatiala (aprovizionare, intretinere, recuperare) pe care le fac sontinc sontic ba in tacere cu rusii ba cu mare harmalaie media cu Space X...

premiul Nobel pentru descoperiri în fizică.
Ceva observatoare au fost construite deja, dar dacă vor mai mult trebuie ceva în spațiu.
Probabil vor face asta.

Io

@ Anca_Emanuel
Ce au undele gravitationale cu ce am scris eu, intretinerea HST? Nasa s-a retras din Lisa inca din 2013.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Anca_Emanuel

#41
Din păcate nu vor mai exista misiuni de întreținere pentru telescopul Hubble, îl folosesc cât mai duce.
Nasa are pagină dedicată pentru LISA: https://lisa.nasa.gov dar în ce procent se implică, nu pot spune.

Cred că ar fi ok să reamintesc lista de telescoape spațiale: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_space_telescopes
Deși nu multe au ajuns faimoase.
De Gaia știi ? Face harta galaxiei de ceva ani.

alecu26

Si Hubble va fi inlocuit cu altceva? Sau este practic inlocuit de satelitii mai specializati, care masoara si observa alte lungimi de unda?
Drumurile noastre POATE;

Io

^ Din pacate HST nu va fi inlocuit. JWT e intr-adevar mult mai puternic, mult mai mare si mai departe de Terra (dupa orbita Lunii intr-un punct Lagrange) insa e mai degraba specializat pe infrarosu in ideea de a studia Universul mai tinar, undeva in epoca formarii primelor galaxii si poate (doar poate va vedea si primele) stele (poate primele gauri negre?), recte primele milioane de ani (cele mai departate masuratori au fost facute complementar de HST Goods + Chandra pina la primul miliard - cind "deja" exista galaxii, gauri negre etc).
HST are capacitati in spectrul vizibil, in UV si putin in IR, JWT e in principal in IR (in zona de virsta a Universului unde va "privi" JWT tot ce ajunge la noi e IR, Microunde si Radio si evident unde gravitationale dar mai avem decenii pina cind vom putea detecta UG de-acolo) si foarte putin in vizibil, de la frecvente mai mari de galben e orb.
Mai degraba JWT inlocuieste fostul telescop spatial Herschel al ESA insa va "privi" la altele mult mai indepartate.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dr4qul4

Am si eu o intrebare:
Cand telescopul vede o stea aflata la 100 ani lumina distanta o vede cum arata ea in prezent, sau cum era acum 100 de ani?
Sau conteaza daca o vede pe direct sau prin infrarosu?

Si mai am o intrebare: daca reusim sa calatorm mai repede decat viteza luminii, sau sa curbam spatiul, si apoi privim printr-un telescop imens, putem vedea trecutul?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024