News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx6 Brăila-Galați

Started by rota, August 02, 2019, 01:33:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gruia88

Probabil restul santierelor nu aveau urgenta asa de mare de grinzi si au mers pe principiul toate fortele concentrate pe acest viaduct , timpul sa ridice pilele era egal cu necesarul de productie grinzi de la cele 3 fabrici . Plus ca 2 le-au montat pe un mal al Siretului unde viaductul este mai lung si una pe celalat mal, asa au evitat trecerea raului cu grinzile .

Au rezolvat necesarul de grinzi in extra-sezon  :lol: , acum pe sezon probabil ca imprastie fabricile pe A7 .

RazesIesean

Cu grinzile si predalele se rezolva poate in 1-2 luni pentru cele cu grinzi de 40m.
 Dar ce facem cu structurile mari peste Siret (podul hobanat), acolo sunt in stare incipienta la piloni?

Pentru o parte a A7 din ce stiu grinzile se produc deja la baza lor de la Ajdud, nu stiu daca pentru tot tronsonul.
Cel mai probabil 1-2 fabrici se va muta pe Marginea Holdea (mai mult ca sigur).
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

gruia88

Putem sa ne facem o idee cu durata comparand cu podul hobanat de pe centura mica , stiu ca in lucru de ceva vreme , probabil ca o sa tot munceasca la el ceva vreme.

In alta ordine de idei am cautat pe google ceva informatii si am gasit declaratia de mai jos .... e clar ca declaratiile astea nu trebuie luate in seama ... Sitrea este din : marți, 13 iunie 2023, 19:11

"Stadiul fizic al Drumului Expres Brăila-Galați a ajuns la 65%, iar dacă vremea va fi favorabilă și antreprenorul va menține ritmul de lucru, se poate lua în considerare darea în trafic a acestui obiectiv mai devreme de termenul contractual de finalizare din aprilie 2024", a mai precizat Scrioșteanu.."


carutasul

Deci peste Siret e hobanat, nu grinzi cu zăbrele? În cazul ăsta mai e mult de lucru la pilonii de pe cele două maluri. Bine, cel de la "centura mică" nu prea cred că e etalonul ideal, cred că podul de la Brăila a fost început după el și e "doar un pic" mai mare:) La grinzi cu zăbrele avantajul era că se elibera echipa de fierari-betoniști, eventual se putea și subcontracta că doar vorbim de Galați, unde s-a călit oțelul...

gap

#754
2025, cu optimism... La hobanat progresul e minim, la arcada nu au inceput nimic la structura. Si el spune aprilie 2024? Ce a fumat?

ijwtsh

N-a fumat nimic, citatul e vechi de un an. Scrie si ingrosat.

shogom

^ atunci a fumat in urma cu 1 an :lol:
Ar avea sanse in 2025 doar daca muta ceva oameni aici.

naivu

Intr-un interviu Umbrarescu spune ca sunt mari sanse ca Galatiul sa fie gata anul acesta. Mobilizarea in teren pare OK si, daca ar fi pod ca la Bacau sau Slatina, l-as cred 99%, dar la podurile hobanate ia destul de mult pana se ridica pilonul de care se prind hobanele, iar pe filmare nu vad vreun pilon mai rasarit. Credeti ca e posibil (cu o mobilizare decenta) sa finalizeze podul hobanat de peste Siret in 2024?

dr4qul4

Eu am sperante ca va fi gata anul asta.
Ce imi da sperante (fata de alte loturi UMB), este faptul ca UMB va avea foarte mult de lucru anul viitor la poduri metalice, si destul de putin anul asta (ar fi avut pe A3 dar acolo nu e presiune).
Cu siguraata au inceput deja sa angajeze/pregateasca oameni si logistica necesara pentru structuri metalice si pana vor avea de lucru in alta parte, ii vor mobiliza aici, unde deja au o mibilizare buna.
Nu m-ar mira sa aiba deja pregatite lego-ul pentru podul asta.

Daca nici asta nu e gata anul asta, atunci ce sperante sa avem chiar si pentru 2025. E obligatoriu sa inchida santierul si aici si pe centura Timisoara.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Sa fie gata ... ce? 100% din 90% din proiect?
Poate nu e update pe harta Proinfrastructura, dar acolo eu inca vad o portiune care nu are AC.

Timisoara e gata anul asta, probabil cum au zis, Mai, dar mai pe la final zic eu.

TibiV

O filmare de astazi de la Alain Legrand: Drum route; road express Braila Galati ; Siret river bridge 24-03-2024


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohnDoe

Podul hobanat de la Satu Mare, facut de Strabag dureaza de ceva vreme.
Poate UMB sa livreze mai repede?
Vin alegerile parlamentare, va dam scoli, va dam spitale.

raulbogdan23

Daca UMB lucreaza in stilul lor consacrat si nu vor avea 1 singura echipa pe care o muta de la un pilon la altul atunci probabil ca da.

Podul facut de STRABAG la Satu-Mare intra in al 5-lea an de constructie si mai mult se bate pasul pe loc.

voicul

A disparut o fabrica de facut grinzi - min 2. Cred ca A7 scrie pe ea.

TibiV

O filmare noua, de ieri, de la Alain Legrand: Drum route; road express Braila Galati ; Siret river bridge, 04-04-2024


A revenit UMB la munca...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)