News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx6 Brăila-Galați

Started by rota, August 02, 2019, 01:33:17 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 11 Guests are viewing this topic.

razvan96


Radu Aramă

Cred că mă apuc și de asta, în mod normal ar trebui să se vadă tot traseul de pe pilonul de pe malul brăilean?!  :D O:-)

tom_sawyer

#302
Quote from: horatiu.cosma on January 05, 2022, 12:15:57 PM
Modificarea de care vă vorbeam la capătul dinspre Brăila. Și încă un detaliu, acea bretea pe direct care nu intră în giratoriu pe relația Brăila-pod nu ar fi fost acolo dacă nu ne-am fi ocupat de micro-managementul proiectelor.





sentinel-hub.com


Ce e cu decopretarea asta așa lată pe vechiul traseu (extremitatea sudică)? E pentru acces camioane (de unde?) sau s-a schimbat schimbarea?

ionuttinx

În decopertarea aceea lata o sa se facă o parcare pentru camioane

Skynick

Ce liniute o sa iasa pe drumul asta...abia asteapta baietii.



tom_sawyer

#307
@ionuttinx: nu mă refer la decopertarea hexagonala care apare începând cu 2:45 în videoul de mai sus (mulțumim @R@du!), ci la ceea ce apare în primele 2 minute din filmare (extremitatea sudică a traseului).
Conform modificării de traseu din poza lui @horatiu.cosma, aici nu ar fi trebuit sa fie lucrări.

hvm

Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

tom_sawyer

#309
Breteaua directă, pentru făcut dreapta venind dinspre Galați, ar trebui să fie lângă giratoriul construit mai la est față de ce vedem în filmare.



S-a decopertat și început terasamentul pe ceea ce figurează cu galben, în chenar. Acela era traseul vechi (care am înțeles că s-a schimbat) al DX-ului.

Vechiul traseu, pe care s-a decopertat acum, apare în dreapta sus:

Quote from: horatiu.cosma on January 05, 2022, 12:15:57 PM
Modificarea de care vă vorbeam la capătul dinspre Brăila. Și încă un detaliu, acea bretea pe direct care nu intră în giratoriu pe relația Brăila-pod nu ar fi fost acolo dacă nu ne-am fi ocupat de micro-managementul proiectelor.



Radu Aramă

O primă recunoaștere de la distanță, dacă mi se va permite accesul pe șantier ar fi cu atât mai bine.














Whyse1

https://www.viata-libera.ro/prima-pagina/176611-studiu-de-fezabilitate-pentru-o-noua-legatura-rutiera-drumul-expres-si-centura-ocolitoare
"Studiu pentru o nouă legătură rutieră între drumul expres şi centura ocolitoare

Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de luni, 31 ianuarie, a Consiliului Județean (CJ) Galați se află, printre altele, un proiect de hotărâre privind aprobarea protocolului de colaborare dintre Judeţul Galaţi, prin CJ, şi Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) SA. Acesta a fost încheiat pentru proiectul de elaborare a studiului de fezabilitate și realizarea documentației tehnice pentru autorizația de construire, precum și obținerea acesteia pentru obiectivul de investiții "Drum de legătură între DX Brăila - Galați și VO Galați".

Practic, după cum ne-a declarat în exclusivitate președintele CJ, Costel Fotea, este nevoie de acest tronson de drum pentru ca cei care vor intra pe varianta de ocolire (VO) a municipiului Galați, așa-numita centură mare, să poată ajunge direct la drumul expres (DX 6) Brăila - Galați, ce face conexiunea și cu podul suspendat peste Dunăre. "Este vorba despre circa șapte-opt kilometri de drum, acesta urmând a trece prin spatele combinatului (Liberty - n.n.), astfel încât să existe o conexiune clară între drumul expres ce pleacă de la Baldovinești și ajunge undeva în zona de la <<Borcan>> și varianta ocolitoare ce pleacă de la Vama Giurgiulești și continuă până în zona satului Traian. Consiliul Județean va face studiul de fezabilitate pentru această conexiune", a precizat Costel Fotea."

paullie

#312
Tipic românesc. Hei rup sa facem dupa care cârpim. Daca o gândeau din prima continuau podul peste DN2B. Asa...tarii cât mai multe giratorii.

Cumplit de prost este gândit tot acest ansamblu cu acest DX, podul si DX Br-Bz (Rm Sarat) Cocoasa de la Fosani e mic copil.


shogom

Wow, ce trafic e la oamenii astia pe lot! :D
Oare folosesc exclusiv balast sau si lianti?