News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Brasov/Ghencea-Alexandriei-Giurgiului/Luica

Started by Ionut, April 14, 2019, 08:34:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

carutasul

#90
Căutând de curiozitate după "data de deschidere Dedeman" ( fără succes) am dat peste documentul ăsta: http://www.sector5.ro/media/113918/livrabil-31-identificarea-principalelor-interventii-urbane-pentru-cresterea-atractivitatii-zonei-antiaeriana.pdf
Mi s-a părut destul de interesant şi având în vedere că e comandat de primărie ar trebui să fie şi însuşit într-o oarecare măsură. Eu nu am avut preocupări în domeniul urbanismului, dar pare destul de documentat şi în general unele afirmaţii sunt destul de credibile. Evident nu e de aşteptat ca primăria să îl urmeze 100% dar vedem.

paullie

Cu totul altceva la santierul Dedeman. Mai trebuie stâlpi pe stânga, trotuare si nitel asfalt in capat la intersectia cu Brasov. Refacerea spatiului verde cine o va face, tot Dedeman?






miahi

#92
O captura de ecran dintr-o filmare aeriana pentru stadionul Ghencea in care se vede si noul bulevard pana la Dedeman:

Noul Bulevard pana la Dedeman



Powered by API/PUM imgur uploader

Video Sursa:



paullie

Destui biciclisti in zona, deci iata ca duamna primar este preocupata si de infrastructura velo.





paullie

Tocmai vroiam sa ma duc sa fac niste poze. Un video de la Cosmin


voicul

Bazinul de acumulare de la Dedeman e facut ca sa nu se mai racordeze la canalizare/ca nu exista canalizare (inca) acolo?

paullie

Posibil. Ca sa traga teava de canalizare pâna acolo ar trebui sa sape in Sector 5 si ce au lucrat este strict in Sector 6.

Dan_s

Au facut canalizare:

Bazinul este pentru colectare apa pluviala pentru protectie la incendiu.

Dragosdimitrescu

Intrebare netendentioasa: aceasta lucrare este strict pentru acces la Dedeman si praf in ochii fraierilor care asteapta aceasta legatura cu sos alexandriei si e facuta pe banii lui Dedeman sau sunt injectat cu pesimism si eu nu stiu?

Ionut


carutasul

Lucrarea asta e cum spune Ionuţ. Singurul motiv de optimism e că se pare că există un PUZ pentru tot drumul deci, într-o zi cu soare, înainte de alte alegeri viitoare eventual, s-ar putea face şi şoseaua.

Dragosdimitrescu

Multumesc de lamurire Ionut.
Optimistic vorbind sunt foarte multe lucrari deschise in Bucuresti. Asteptam cu interes si deschiderea acestei legaturi.

danutzu_1069

Poate este greu de crezut, dar daca s-ar face legatura cu Alexandriei, chiar si fara acel pasaj peste Alexandriei, ar ajuta foarte mult traficul spre Domnesti....
Pasajul de la Domnesti... va curge multa apa pe Dambovita pana sa fie gata....  Fac largirea Prelungirii Ghencea... pentru ca sa se opreasca in... bariera... ?

carutasul

Nu e deloc greu de crezut :)
Eu vin de la un client din zona Ghencea  pe străduţele de la limita între Bucureşti şi Bragadiru şi traficul e destul de mare la orele de vârf (e semnificativ cam la orice oră). Doar uneori trec pe la Domneşti ca să văd dacă a mai crescut vreo foreză :)  Dacă ar exista o arteră majoră, făcută ca la carte, majoritatea ar folosi-o pe asta, ar reduce presiunea şi la intersecţia cu Drumul Sării şi la Domneşti. O mică îmbunătăţire ar fi şi dacă ar exista o străduţă care să iasă în şos Alexandriei dincolo de giratoriul Cristalului, ca să reducă traficul în giratoriu ( acolo chiar s-ar justifica un pasaj, recent în Bragadiru au apărut magazine, McDonalds, o mică piaţă "cu de toate"  şi se aglomerează.

paullie

Oho da frumos vis asta cu giratoriul Cristalului. Eventual sa se lege si cu Valea larga continuare Valea Cascadelor? Vise taica vise