[B] Brasov/Ghencea-Alexandriei-Giurgiului/Luica

Started by Ionut, April 14, 2019, 08:34:27 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Incredibil, nu sunt capabili să facă linia de tramvai din start. Fac acum panseluțe, apoi trebuie altă licitație de lucrări ca să faci și linia. Bă deci n-au cu cine.

Xed

^Chiar nu ai cu cine. Eu totusi am o nedumerire: spatiul pentru viitoarea cale de tramvai va fi asigurat de zona mediana verde?  :o Eu asa inteleg din modul in care e formulat textul. Sau se elimina banda 3 de pe fiecare sens pentru a aduce tramvaiul?

carutasul

O să vedem mai multe probabil după ce apare licitația. Important ar fi că s-a pus cumva în mișcare (presupun că până la urmă vrea să taie și el o panglică, deși nu prea cred că se încadrează în timp) poate că se mai modifică tema, legătura la tramvai mi se pare de un raport cost/beneficiu de nerefuzat...

Ionut

Păi când ieși licitația e târziu. Acum trebuie intervenit, la nivelul studiului de fezabilitate al vieții, făcut de Compania Municipală Energetica. :o Vai de plm.

Valentin

Va fi construită astfel o nouă arteră, care va avea 6 benzi de circulație, spațiu verde în zona mediană, care să asigure în viitor realizarea unei linii duble de tramvai, trotuare și piste pentru biciclete, în funcție de situația din teren.

Iar ne zgarcim? Dupa esecul F. Glucoza, iar NU putem asigura din prima toate "utilitatile"? Vorbim de un camp cu nimic pe el (inca), nu putem implementa DIN prima trotuare generoase cu spatiu verde care sa separe trotuarul de "sosea"? De altfel si pista de bicicleta se poate implementa usor acum cat nu s-a construit nimic. Sunt destul de sigur ca dupa finalizarea proiectului o sa apara ca ciupercile "residence"-uri la 2 pasi de P.D.Taberei etc. Nu mai zic de ideea de a pastra o parte din teren pentru diverse spatii (precum parcuri, locuri de joaca pentru copii etc.).


lucian

Pare ca o invitație la sectoare,pentru a face ele linia de tramvai.Nu stiu daca pot face ele acest lucru,dar doritori sunt aici doar dacă vorbim de primari ca Baluta,Negoita s.a.m.d.

AndreiB

Sectorul 1 a finantat lucrarea la capatul lui 5. Cred ca o solutie mai buna e ca sectoarele sa finanteze, dar PMB sa se ocupe de proiect.

Ma rog, solutia si mai buna ar fi sa desfiintam sectoarele dar csf.

b1

Quote from: minisoferul on July 05, 2022, 04:02:35 PM🟢Proiectul e necesar pentru fluidizarea traficului în zona de sud-vest a Capitalei, care s-a dezvoltat în ultimii ani prin construirea unor ansambluri rezidențiale, dar și a unor spații comerciale sau clădiri de birouri. De asemenea, și localitățile limitrofe precum Bragadiru, Domnești sau Clinceni s-au dezvoltat din punct de vedere imobiliar, ceea ce a dus la creșterea numărului de locuitori și de autovehicule.
Sper să ia în calcul împădurirea zonei respective și astfel să stopeze AC-urile în zonă:
- aer mai curat:
- mai puține clădiri;
- mai puține autovehicule, mai puțin trafic;
- mai puține investiții viitoare în infrastructură etc.
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

elcraft

Deci face 2x3 benzi pentru auto dar nu face si nici macar amarata de pista de biciclete de la inceput?

Xed

^ stai totusi sa vedem SF-ul cum se contureaza si cum zice Ionut mai sus, sa intervenim cu idei in prima faza. E clar ca momentan s-au exprimat doar niste intentii/dorinte/vise din partea primariei.

jonny

Quote from: Ionut on July 05, 2022, 04:15:00 PMIncredibil, nu sunt capabili să facă linia de tramvai din start. Fac acum panseluțe, apoi trebuie altă licitație de lucrări ca să faci și linia. Bă deci n-au cu cine.

chiar asta au demonstrat lucrarile de pe b-dul Vasile Milea, PMB nu e capabila sa faca o linie de tramvai
sa ramanem la panselute ca poate ne prinde 2030

Telvanni

Macar sa mareasca ampriza in zona viitoarelor statii de tramvai, altfel la momentul cand va fi facuta linia de tramvai se va face o improvizatie care cel mai probabil inseamna ingustare de troturare si benzi de circulatie in zona statiei.

minisoferul

Am ascultat interviul pe pagina de Facebook a primarului general si un cetatean a pus o intrebare referitoare la acest proiect.

Din raspuns s-a inteles ca pe data de 01.09.2022 a fost atribuit catre una din Companiile municipale contractul pentru realizarea SF cu termen de realizare 6 luni. S-a preluat si documentatia realizata partial de primaria Sectorului 5 care contine numai drumuri colectoare (lateralele bulevardului).

Dupa finalizarea SF anul viitor urmeaza scoaterea la licitatiei si exproprierile.

Referitor la tronsonul Alexandriei - Zetarilor primarul general a zis ca este foarte greu de construit si se incearca gasirea unei solutii in noul PUG.

Earthchild

Quote from: minisoferul on November 03, 2022, 08:41:46 AMReferitor la tronsonul Alexandriei - Zetarilor primarul general a zis ca este foarte greu de construit...
Așa este, trebuie să construiască un tunel de 1 km pe sub cartierele Odăi și Rahova.

Ionut

Nici chiar. Hai să fim serioși. Așa cum se expropriază pe Prelungirea Ghencea, de exemplu, așa se poate expropria oriunde. E doar o problemă de bani și de voință politică.