News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[CT] Retail

Started by Harry, December 18, 2013, 06:20:57 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Update Penny Eliberarii.


Harry


kitsune

Da, am văzut când vopseau sacoșa de Billa care ajunsese roșie cu sigla Carrefour  :lol: Acum e galbenă
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Daca nu ma insel putem spune ca a revenit la culoarea initiala ca parca pe vremea Billa era tot galbena :D

Io

#334
Mai, corectati-ma daca gresesc: asta vara am stat 2 saptamini in Constanta si in Mamaia. Nu doream dar n-am avut incotro. Am venit acasa cu o impresie de oras "strimb" si "stirb - rupt" (suna ca dracu tocmai pentru e unul dintre cele mai vechi orase din tara asta! Si, important, cu contributie semnificativa in PIB), cumva rupt economic intre o bogatie ostentativa si o clientela de, ma rog, cui vind astia, Supeco. Nu, nu sint deloc impresionat ca trece pe linga mine un Gallardo Spider undeva linga Portul Turistic Tomis, stind eu intr-un restaurant scumpicel, altfel cu totul oarecare in privinta mincarii, populat restaurantul de o fauna cam de Click, Wowbiz si asa, la citeva sute de metri avind ruina Cazinoului, cladiri frumoase decazute si constructii aiurea si mai incolo o senzatie de pustietate de blocuri usor delabrate comuniste.
Nu ma indoiesc ca exista locuri interesante, promenade, restaurante bune etc. Impresia mea insa e ca nu am de ce sa rezerv o zi de vizitat.
Ca anecdota, de la un taximetrist (astia intotdeauna le stiu pe toate chiar daca n-au habar de nimic) am aflat ca in Mamaia e la moda "shaorma suedeza". Frunzaverde, Cristi5, permiteti-mi sa ma alatur uluielii voastre  :lol:
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

kitsune

Of, asta e o discuție care (pe lângă faptul că ar fi off topic) nu încape pe o pagină.

După mine spațiul comercial de mai sus nu prea are șanse. E situat cumva mai departe și într-o zonă cu oameni cu mai puțină putere financiară. Da, se poate ajunge cu mașina, dar în cazul ăsta ai oferte mult mai bune la 5-10 minute de condus. Zona e dominată de foste cămine muncitorești (ale Chimpex și ce mai era), blocuri de garsoniere, ceva blocuri mai răsărite mai jos înspre Far, câteva case și cumva un cartier mare, Poarta 6 (Faleză Sud), care are un acces rutier direct. Când nu exista Lidl (șoseaua Mangaliei) mai erau șanse, dar acum văd oameni trecând cu sacoșe de cumpărături printre liniile de CF (există o pasarelă din vremuri imemoriale, dar mulți o iau pe jos, se vede cărarea din satelit). Cartierul ăla e cumva captiv, având ieșire doar spre nord, celelalte trei laturi fiind portul și calea ferată. Mult mai multe șanse ar fi avut dacă se construia exact în Faleză Sud ceva, sunt câteva terenuri virane.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

^^Eu zic ca va merge, nu uita ca urmeaza sa inceapa lucrarile la proiectul de la Abator care cuprinde si mall dar si blocuri. In alta ordine de idei se va deschide un nou Profi pe Dezrobirii:


Harry


se deschide maine. Penny Market 3, zona Brick

Harry

Mega Image Mamaia Nord, luna viitoare urmeaza LIDL


Harry

Dupa cum anuntam anul trecut lantul de discount market-uri Penny, operat de Rewe intentioneaza sa deschida un magazin in localitatea Cumpana, unde deja a securizat un teren.



Magazinul va fi ampalsat pe soseaua Constantei 45-45a-45b si va avea acces atat din aceasta cat si din strada Nucilor. Terenul are o suprafata de 5.364 mp, iar suprafata construita va fi de 1.355 mp. De asemenea va dispune de 64 de locuri de parcare.



Lucrarile vor incepe in curand si vor finalizate pana la vara.


Harry

APM anunta ca nu este necesara evaluarea de mediu pentru demolarea silozului si fostei platforme industriale de pe bulevardul Aurel Vlaicu #154, corpurile C1-C102.



Pe teren va fi construit un centru comercial de dimensiuni medii. Acesta va fi dezvoltat sub forma unui parc de retail si se vor amenaja parcari, spatii verzi si alei pietonale.




Harry

In data de 13 ianuarie Primaria Constanta a emis certificatul de urbanism pentru Five Holding, pentru alipire terenuri intravilan zona Poarta 3-4, Port Constanta, loturile 4/1 si 4/2. De asemenea comisia de urbanism ce se va intruni in data de 27.02.2020 la ora 10:00, va avea pe ordinea de zi analizarea cererii de emitere certificat de urbanism - elaborare PUD, strada Traian, zona Poarta 3-4, pentru Five Holding.



Ar putea fi vorba de reluarea proiectului multifunctional de pe strada Traian. Reamintim ca proiectul denumit initial Trident Plaza a fost inceput in anul 2007 cand s-a dat startul lucrarilor la prima etapa: 2 imobile de birouri si centru comercial avand ca ancora principala un hypermarket Carrefour. Lucrarile au fost stopate pe perioada crizei, insa au fost reluate proiectul fiind regandit si numele schimbat in World Trade Center Constanta. Insa investitia s-a lovit de un nou impas cand lucrarile de consolidare a malului au generat costuri ce atingeau jumatate din investitia bugetata pentru intreg proiectul. Dupa o perioada de pauza s-au reluat si apoi finalizat lucrarile de consolidare si punere in siguranta a taluzului.



In proietul initial erau prevazute 2 cladiri de birouri, un hotel, o arena multifunctionala, 3 corpuri de mall, multiplex si un Institut de Arta Contemporana.



Cu toate acestea, asa cum spuneam mai sus lucrarile demarate au fost doar pentru etapa ce cuprindea un corp comercial si cele doua cladiri de birouri, conform documentatiei: regimul de inaltime al cladirilor de birouri urma sa fie de 6S+P+7E+etaj tehnic, iar al corpului comercial 6S+P+E. Trei dintre cele 6 niveluri subterane urmau sa gazduiasca aproximativ 1.200 de locuri de parcare.



In decembrie 2007, Carrefour deja preinchiriase 6.500 de mp in viitorul centrui comercial, insa cel mai probabil francezii au renuntat intre timp la acest contract.




In 28 octombrie 2011, Eduard Zehetner, CEO al Immofinanz, una din companiile partenere in acest proiect, anunta  la Constanta ca urmeaza sa preia integral proiectul, care va fi modificat radical, in sensul renuntarii la cladirile de birouri, arena si hotel, urmand ca singura destinatie a cladirii sa fie cea de retail.



In august 2019, primarul municipiului Constanta reconfirma faptul ca Immofinanz sunt in continuare proprietari ai proiectului si ca efectueaza regulat masuratori geo.

Harry

Update Lidl Mamaia Nord








Harry

In curand se deschide al doilea magazin Penny din Navodari



Se pregateste Penny Valul lui Traian

Harry

Un nou Profi City

bulevardul 1 decembrie 1918 la numarul 2a, la parterul blocului L66.